Na grobie Zofii Czerwińskiej znalazł się hołd dla jej psa. Mariusz Szczygieł pokazał pomnik

Mariusz Szczygieł oraz Zofia Czerwińska przyjaźnili się przez lata. Reportażysta razem z rodziną aktorki uwielbianej przez widzów m.in. dzięki serialom "Alternatywy 4" i "Czterdziestolatek" był odpowiedzialy za to, jak będzie wyglądał jej grób. W 90. rocznicę urodzin Czerwińskiej pisarz "zabrał" jej fanów na cmentarz i pokazał gotowy pomnik.
Widoczna jest na cmentarzu z daleka, i muszę powiedzieć, że chyba byłaby zadowolona, bo bardzo lubiła być widoczna, a przede wszystkim słyszalna. Mówiła różne swoje bon moty, żarty... I taki bon mot 'Najlepsze miejsce na namiot jest zawsze trochę dalej' tutaj się właśnie znalazł. To takie zdanie o nienasyconej naturze człowieka.

- mówi, zbliżając się do nagrobka Mariusz Szczygieł.

"Zofia skończyłaby dziś 90 lat… Ma już nowy nagrobek. Staraliśmy się z rodziną Zosi, żeby taki urodzinowy prezent miała w okrągłą rocznicę" - napisał pisarz na Instagramie w niedzielę 19 marca. "Prosimy odwiedzających, żeby stawiali znicze na specjalnym czarnym pasie błyszczącym na czarno. On jest przygotowany na ewentualne pęknięcia zniczy - ten kamień łatwiej będzie wyczyścić. Z tyłu, na razie z białymi kamieniami, skrzynka na różowe róże… Jej ulubione zdanie, jakie miała w repertuarze swoich bon motów, może sugerować, że powinna leżeć w lepszym miejscu, a przynajmniej trochę dalej. Jednak, ku mojemu zdziwieniu, chciała bardzo leżeć na tym komunalnym cmentarzu (Cmentarz Północny w Warszawie - - S/IV/7/7/5) z rodzicami. Jej czułość wobec nich, nawet kiedy była już po osiemdziesiątce, wzruszała. Nie mówiła o nich inaczej niż 'tatuś' i 'mamusia'"  - dodał.

W filmiku pokazuje pomnik i opowiada, że znalazło się na nim ulubione zdjęcie artystki, wiszące przez lata nad jej łóżkiem. Są też wypisane nazwiska jej ukochanych rodziców. Na końcu Szczygieł zwraca uwagę na drobny napis z boku: "Symb. Dżek" - to na pamiątkę psa aktorki. Dżek towarzyszył jej nawet podczas ceremonii odciśnięcia dłoni na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach w 2012 roku.

Zofia Czerwińska i Dżek w MiędzyzdrojachZofia Czerwińska i Dżek w Międzyzdrojach Fot. Łukasz Węgrzyn / Agencja Wyborcza.pl

Czerwińska debiutowała rolą barmanki Loli w filmie "Pokolenie" Andrzeja Wajdy. Była niezapomnianą panią Balcerkową z serialu "Alternatywy 4" Stanisława Barei. Zagrała również m.in. w serialu Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek", a po latach w jego kontynuacji. Nie można także zapomnieć jej roli w kultowym "Misiu" Barei i wielu innych rolach. Aktorka zmarła w marcu 2019 roku.

Więcej o: