Netflix w ostatnich latach ogłaszał w Polsce sporo castingów i właśnie w tym roku zobaczymy efekty pracy różnych ekip filmowych, które pracowały nad filmami i serialami. - W tym roku inwestujemy nie tylko w tytuły osadzone w rozmaitych gatunkach, ale i w rozwój produkcji na podstawie znanych polskich powieści. Możemy też spodziewać się nowatorskich i odważnych filmów czerpiących z różnorodnych konwencji. Nie wątpię, że nadchodzące premiery nie tylko przyciągną wielu nowych widzów, ale i pokażą talent polskich twórców – mówi Łukasz Kłuskiewicz, dyrektor ds. filmów w regionie CEE w Netflix.
W skrócie warto będzie zapamiętać następujące tytuły seriali: "Informacja zwrotna" (reż. Leszek Dawid), "Infamia"(reż. Anna Maliszewska, Kuba Czekaj) i "Absolutni debiutanci" (reż. Kamila Tarabura, Katarzyna Warzecha). Lista polskich filmów Netfliksa na 2023 roku jest nieco dłuższa: "Znachor" (reż. Michał Gazda), "Fanfik" (reż. Marta Karwowska), "Pan Samochodzik i Templariusze" (reż. Antoni Nykowski), "Dzień Matki" (reż. Mateusz Rakowicz), "Freestyle" (reż. Maciek Bochniak), "Fenomen" (reż. Maciej Barczewski), "Gorzko, gorzko" (reż. Tomasz Konecki), "Miłość do kwadratu bez granic" (reż. Filip Zylber), "Operacja Soulcatcher" (reż. Daniel Markowicz).
Wśród tych pozycji niewątpliwie wyróżnia się serial "Informacja zwrotna" na podstawie książki Jakuba Żulczyka o tym samym tytule. Grający główną rolę Arkadiusz Jakubik w scenariusz wciągnął się tak, że przeczytał go niemal w jednym posiedzeniu, a oglądając zmontowane materiały pierwszy raz, zapomniał, że sam tam gra i wczuł się w fabułę. Trudno chyba o lepszą rekomendację. O czym dokładnie opowie produkcja? "Uzależniony od alkoholu były muzyk rockowy wyrusza w szaloną podróż w najciemniejsze zakamarki Warszawy i ludzkiej psychiki, aby odnaleźć swojego zaginionego syna" - czytamy w zapowiedzi. W rolę rzeczonego syna wcielił się debiutujący Jakub Sierenberg. Scenariusz na podstawie powieści napisał Kacper Wysocki, który wcześniej stworzył "Klangor" i pracował dla Netfliksa przy serialu "Królowa".
Informacja zwrotna Robert Palka/Netflix / Robert Palka/Netflix
Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Mocno zapowiada się także opowiadający o młodej Romce serial "Infamia" według pomysłu Anny Maliszewskiej. "Po latach życia w Wielkiej Brytanii, nastoletnia Romka i jej rodzina przeprowadzają się do rodzimej Polski. Po powrocie dziewczyna próbuje odnaleźć siebie, balansując między współczesnym światem nastolatków a tradycyjnymi romskimi zasadami" - brzmi dość enigmatycznie wprowadzenie Netfliksa. Pierwszy zwiastun jednak zapowiada dużo nader dramatycznych wydarzeń - aranżowane małżeństwa, konflikty rodzinne i zakazane uczucia. W obsadzie znaleźli się m.in. Zofia Jastrzębska, Sebastian Łach, Magdalena Czerwińska i Kamil Piotrowski. Produkcją zajęło się znane z takich produkcji jak "Bogowie", "Sztuka kochania", "Ukryta gra" Watchout Studio. Scenariusz pisali Dana Łukasińska, Anna Maliszewska i Julita Olszewska, a reżyserią zajęli się Anna Maliszewska i Kuba Czekaj.
Kolejny polski serial to historia z gatunku coming of age i nosi tytuł "Absolutni debiutanci" z Martyną Byczkowską, Bartłomiejem Deklewą i Janem Sałasińskim w rolach głównych. "Lato, polskie morze. Dziewiętnastoletnia Lena i jej najlepszy przyjaciel Niko kręcą odważny film o miłości, by dostać się do szkoły filmowej. Gdy na horyzoncie pojawi się nieznajomy z obozu sportowego, bohaterowie przeżyją zachwyt, pożądanie i całkowitą wolność. To ostatnie takie wakacje" - zapowiadają twórcy. Scneariusz napisali we trójkę Nina Lewandowska, Kamila Tarabura i Jędrzej Napiecek, a reżyserowały Kamila Tarabura i Katarzyna Warzecha w łaśnie. W produkcji zobacyzmy m.in. Katarzynę Warnke.
Netflix wpadł na intrygujący pomysł, żeby zaproponować Agnieszce Grochowskiej główną rolę w filmie akcji. Ten nosi tytuł "Dzień Matki" i wyreżyserował go znany z "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" Mateusz Rakowicz. Aktorka zapewnia, że udział w tej produkcji to była dla niej jedna z największych zawodowych przygód, a o czym opowiada sama fabuła?
"Nina, żyjąca w ukryciu była agentka NATO do zadań specjalnych, musi wykorzystać wszystkie swoje śmiercionośne umiejętności, aby uratować syna porwanego przez bezwzględnych gangsterów. Odnalezienie Maksa to dla niej podwójna szansa. Szansa na ponowne poczucie adrenaliny oraz możliwość powrotu do życia syna, którego musiała przed laty porzucić. Dzień Matki to przewrotny film akcji, w którym główna bohaterka pokonuje demony przeszłości najczęściej przy pomocy własnych pięści. To brutalna i emocjonalna historia o najsilniejszym rodzaju uczucia - miłości matki do dziecka" - czytamy w streszczeniu. Widzieliśmy nagraną próbę do jednej ze scen walki - zapowiada się interesująco.
Szczególnie istotny dla młodych widzów, którzy zmagają się z podobnymi kwestiami w życiu, może być film "Fanfik" o transpłciowym nastolatku. "Tosia to młoda osoba mierząca się z rolą, jaką narzuca jej otoczenie. Przez rówieśników uważana jest za outsidera. Z czasem odkrywa swoją tożsamość i zaczyna rozumieć, że jest chłopcem, Tośkiem. Fanfik to historia o dojrzewaniu, poznawaniu samego siebie i oswajaniu świata" - mówi zapowiedź. Reżyserią zajęła się Marta Karwowska, która także razem z Grzegorzem Jaroszukiem napisała scenariusz. W rolach głównych wystąpili: Alin Szewczyk, Jan Cięciara, Dobromir Dymecki.
"Fenomen" to z kolei nowy film producentów nominowanego do Oscara "Bożego Ciała". Uwaga, to produkcja z gatunku science-fiction: Nastoletnia Ala dorasta na prowincji. Pewnego dnia przez przypadek odkrywa, że potrafi władać grawitacją, a jej życie wywraca się do góry nogami. Nagle jest ścigana przez wojsko i zmuszona do ucieczki z domu. Dowiaduje się jednak, że jej zaginiona przed laty starsza siostra Lena żyje i postanawia ją odnaleźć, wierząc że w rodzinnej przeszłości znajduje się klucz do rozwiązania zagadki jej niezwykłej mocy. Spotkanie sióstr będzie początkiem wielkiej przygody, ale szybko okazuje się, że obie dziewczyny stanowią potencjalne narzędzie do stworzenia legendarnej i potężnej broni.
FENOMEN, Karolina Bruchnicka, Katarzyna Gałązka, reż. Maciej Barczewski fot. Przemo Paczkowski / netflix
Scenariusz napisali Maciej Barczewski i Krzysztof Gureczny, a reżyserią zajął się ten pierwszy. W głównych rolach zobaczymy Katarzynę Gałązkę i Karolinę Bruchnicką.
Wspomnieni przy okazji fenomenu producenci Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham są także odpowiedzialni za kolejny film pt. "Freestyle". Tym razem będzie to obraz sensacyjny, a główną rolę gra w nim Maciej Musiałowski. "Diego, uliczny raper po odwyku zrywa z dilerką i koncentruje na muzyce. Razem z przyjacielem Mąką pracują nad nową płytą, odrzucając krążące wokół pokusy łatwego hajsu. Niestety Mąka kradnie ze studia nagraniowego mikrofon i na chłopaków spada dług. Na drodze Diego pojawia się gangster ze Słowacji, który proponuje mu złoty i szybki biznes. Diego podejmuje wyzwanie; interes załatwi sprawę długu i raz na zawsze pozwoli mu odciąć się od przeszłości. Czy Diego wyjdzie z tego cało? Niełatwo pływać w bagnie - czarne chmury zbierają się na niebie, a pętla na szyi zaciska" - kusi streszczeni. Reżyserią zajął się Maciek Bochniak.
Netflix na 2023 rok przygotował także dwie adaptacje klasycznych polskich powieści. Poza szumnie ogłoszonym już "Znachorem", w którym zagra także Artur Barciś (to ogłoszenie sensacyjne, albowiem, jak pamiętamy - w ekranizacji Jerzego Hoffmana grał syna młynarza, którego tytułowy bohater uleczył po tym, jak źle mu nastawiono nogi po złamaniu), czeka na nas również nowy "Pan Samochodzik i Templariusze". Reżyserią ekranizacji kultowej powieści Zbigniewa Nienackiego zajął się Antoni Nykowski. W głównych rolach wystąpili: Mateusz Janicki (to on zastępuje w tej roli legendarnego wszak Sniasława Mikulskiego), Piotr Sega, Kalina Kowalczuk i Olgierd Blecharz.
Jeśli ktoś nie pamięta, albo nie czytał "Pana Samochodzika", służymy streszczeniem: "Znany historyk sztuki, łowca skarbów oraz właściciel niezwykłego samochodu wpada na trop skarbu templariuszy, który jest kluczem do wielkiej mocy, mogącej zachwiać równowagą dobra i zła na świecie. Wspierany przez zaprzyjaźnionych harcerzy, Pan Samochodzik rozpoczyna wielki wyścig z czasem i wrogą organizacją, którego stawką jest dziedzictwo rycerskich zakonów".
PAN SAMOCHODZIK I TEMPLARIUSZE, Mateusz Janicki jako Pan Tomasz, reż. Antoni Nykowski Netflix
Poza tym będziemy mieli okazję zobaczyć jeszcze jeden film akcji. "Operacja Soulcatcher" skupi się na niejakim Kle. "<<Kieł>> kiedyś pracował dla polskich służb zwalczających terroryzm, a obecnie to najemnik działający na zlecenie prywatnej firmy wojskowej. Wraz ze swoim bratem Piotrem przyjmuje lukratywną misję w kraju, w którym rządzi lokalny watażka. Choć zadanie na pozór jest proste, to okazuje się, że muszą się zmierzyć z niebezpieczną eksperymentalną bronią" - brzmi zapowiedź. W obsadzie: Piotr Witkowski, Jacek Koman, Mariusz Bonaszewski, Jacek Poniedziałek, Aleksandra Adamska, Sebastian Stankiewicz i Michalina Olszańska.
Co jeszcze? Np. komedia romantyczna "Gorzko, gorzko!" w reżyserii Tomasza Koneckiego. "Nieustępliwy podrywacz przekonany, że może zdobyć serce każdej kobiety, bierze na cel nieznajomą, która wkrótce ma wyjść za syna ambitnego polityka" - brzmi w skrócie zarys głównej intrygi. Obsada za to gwiazdorska: Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Zofia Domalik, Agnieszka Więdłocha, Edyta Olszówka, Marcin Perchuć, Cezary Pazura.
W tym rewirze czeka widzów druga część komedii "Miłość do kwadratu" - teoretycznie Enzo chce się oświadczyć Monice, ale najpierw musi rozliczyć się ze swoją przeszłością.