Możesz nie pamiętać, ale w "'Allo 'Allo" było dwóch Herr Flicków. Zmianę wyjaśnili operacją

Kiedy widzowie mówią o Herr Otto Flicku z "'Allo 'Allo", przed oczami mają twarz niezapomnianego Richarda Gibsona. Tego samego nie można powiedzieć o Davidzie Jansonie, który zajął jego miejsce w ostatnim sezonie kultowego serialu. Choć twórcy wymyślili całkiem niezłe uzasadnienie wyglądu postaci, to nowy aktor nie był w stanie przekonać do siebie widzów.

Richard Gibson grał Herr Flicka rewelacyjnie - pierwszorzędnie udawał nadętego oficera, który teoretycznie jest wyzbyty wszelkich emocji i z kamienną twarzą opowiada nieśmieszne żarty z udawanym niemieckim akcentem. Robił to sumiennie przez osiem pierwszych sezonów serialu, ale zdecydował się nie brać udziału w ostatniej serii. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że dziewiąta seria będzie zarazem ostatnią, więc zaczęto szukać kogoś na zastępstwo. Jego miejsce zajął David Janson.

Zobacz wideo Przez 20 lat grał w najpopularniejszych serialach. Jego kariera wybuchła dzięki wąsom

Dlaczego w "'Allo 'Allo" Herr Flick zmienił wygląd?

Davida Jansona widzowie mogą kojarzyć np. z epizodycznych występów w innym brytyjskim serialu komediowym "Co ludzie powiedzą". Pojawiał się tam co jakiś czas jako bojaźliwy listonosz, który unika Hiacynty Bukiet. Aktor urodził się 30 marca 1950 w Gravesend i obchodzi właśnie 73. urodziny.

David Janson zastąpił Richarda Gibsona w roli Herr FlickaDavid Janson zastąpił Richarda Gibsona w roli Herr Flicka 'Allo Allo' / 'Co ludzie powiedzą' / BritBox / Materiały promocyjne

 

Twórcy wpadli na całkiem niezły pomysł, żeby wyjaśnić nagłą zmianę wyglądu Herr Otto Flicka. Gestapowiec przeszedł operację plastyczną, by móc uciec przed Aliantami, kiedy ci już ostatecznie wygrają wojnę. W praktyce oznaczało to jednak, że David Janson musiał naśladować Richarda Gibsona, co okazało się trudnym zadaniem. Większość widzów po prostu wyparła jego udział w produkcji.

 

Co ciekawe, Richard Gibson rolę Herr Flicka dostał po tym, jak twórca serialu David Croft (to on także stoi za innym kultowym brytyjskim serialem komediowym "Pan wzywał, milordzie?") usłyszał go na weselu swojej córki Jane. Gibson opowiadał tam żarty z niemieckim akcentem, a zaintrygowany Croft szybko skonsultował się z żoną - kilka dni później aktor dostał scenariusz pilotażowego odcinka serialu.

Dwa oblicza Herr FlickaDwa oblicza Herr Flicka Allo Allo / Brit Box - Materiały promocyjne

- Granie Herr Flicka było darem. To taka postać, która trafia ci się raz w życiu. Kiedy piszą David Croft i Jeremy Lloyd, bardzo trudno coś przy tym zepsuć - opowiadał już po latach Gibson w wywiadzie z www.express.co.uk. Choć nie grał w ostatniej serii serialu, to jednak dołączył do reszty obsady, kiedy "'Allo 'Allo" zostało zaadaptowane na sztukę teatralną - wyruszyli wszyscy razem w udaną trasę po Wielkiej Brytanii i za granicą. W przedstawieniu miał też szansę popisać się np. umiejętnością gry na skrzypcach. Razem z grającą Helgę Kim Hartman często gościnnie występują w skeczach, w których wcielają się w swoje serialowe postaci. Poza tym Gibson pracuje także w radiu, pisze scenariusze i dubbinguje.

W "'Allo 'Allo" kilka razy zmieniali się aktorzy grający bardziej poboczne postaci. Tak też było w przypadku kapitana Alberto Bertorelliego (Gavina Richardsa zastąpił na jeden sezon Roger Kitter) czy Ernesta LeClerca, któego grali kolejno Derek Royle i Robin Parkinson. Niemniej należy dodać, że postać Ernesta wprowadzono po nagłej śmierci Jacka Haiga, który grał Rogera LeClerca.

Więcej o: