Przez 17 lat była Ciotką Klotką z "Tik-Taka". Czym zajmuje się obecnie polska Mary Poppins?

Pamiętacie Ciotkę-Klotkę? Ewa Chotomska zyskała ogromną popularność za sprawą programu "Tik-Tak" dla najmłodszych. Nie tylko występowała w każdym z odcinków, ale również była odpowiedzialna za powstanie scenariusza. Jednak to nie jedyne sukcesy w karierze polskiej Mary Poppins.

Można by rzec, że Ewa Chotomska talent ma we krwi. Córka słynnej pisarki dla dzieci Wandy Chotomskiej poszła w jej ślady. Przez lata pisała książki i teksty piosenek, a także tworzyła scenariusze do najpopularniejszych programów dla najmłodszych. W jednym z nich występowała pod pseudonimem Ciotka-Klotka, stając się jedną z największych gwiazd polskiej telewizji.

Z branżą kreatywną była związana już od dziecka. Później poszła w ślady matki

Ewa Chotomska przyszła na świat w 1951 roku w Warszawie. Była owocem związku pisarki Wandy Chotomskiej z Jerzym Steinmetzem. Para rozstała się po zaledwie pięciu latach, a aspirująca w dziedzinie literatury artystka ledwo wiązała koniec z końcem, dlatego zostawiła córkę pod opieką babci. Ostatecznie Ewa mieszkała u niej przez kolejne 12 lat. Z racji tego, że Wanda była scenarzystką dobranocki "Jacek i Agatka", przyszła pisarka często odwiedzała mamę na planie. To właśnie wtedy po raz pierwszy zapragnęła związać swoją przyszłość z branżą artystyczną.

Niedługo później Ewa także zaczęła tworzyć. Pisała scenariusze do programów oraz stworzyła swoje pierwsze książki dla najmłodszych. Pod koniec lat 70. pisarka została zatrudniona w roli scenarzystki programu "Tik-Tak". Po roku postanowiono zrewolucjonizować format i zamiast kukiełek występowali prawdziwi aktorzy. Wtedy Chotomska stworzyła duet z Andrzejem Markiem Grabowskim, jako Ciotka-Klotka i Pan Tik-Tak. Na antenie TVP pojawiała się przez kolejne 17 lat. 

Ciotka-Klotka stworzyła wiele programów dla dzieci. W tym roku będzie obchodzić 72. urodziny

Ewa Chotomska przez wiele lat cieszyła się niesłabnącą sympatią widzów. Szczególną uwagę przykuwały jej barwne, ekstrawagancje kreacje, za sprawą których przylgnął do niej pseudonim polska Mary Poppins. — Ciotka Klotka, trochę jak Mary Poppins, była szaloną nianią, pełną fantazji, ale zarazem konkretną i zasadniczą. Trochę jak ja. Rodzina do dziś wypomina mi moją zasadniczość — mówiła w wywiadzie dla Dagmary Romanowskiej. 

Gdy program "Tik-Tak" zdjęto z anteny, Chotomska wciąż kontynuowała swoją karierę. Stworzyła takie programy jak "Jedyneczka" czy "Budzik", a także zainicjowała powstanie dziecięcego zespołu "Fasolki", dla którego do dziś pisze utwory. Jednymi z najpopularniejszych piosenek, które stworzyła, są "Szczotka, pasta" oraz "Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki". W tym roku Ewa Chotomska będzie obchodzić 72. urodziny i obecnie skupia się na twórczości literackiej. Jej książki "1001 marzeń" czy "Czerwony wilczek" cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku wydawniczym.

Więcej o: