"Król teleturniejów" powrócił na tron. Tym razem wygrał 100 tysięcy złotych

Marek Krukowski zyskał miano "króla teleturniejów", biorąc udział w licznych programach rozrywkowych. I to nierzadko z powodzeniem. Mężczyzna ma na swoim koncie aż 50 wygranych. Jak się okazuje, występy przed kamerą są dla niego nie tylko zabawą, ale i sposobem na życie.

Zaczęło się od szkolnych konkursów wiedzy i olimpiad. Marek Krukowski był nie tylko inteligentny, ale również zdolny. Nauczyciele mówili, że ma "genialny umysł". Gdy miał 14 lat, za radą ojca zgłosił się do programu "Wielka gra". Mimo iż pomyślnie przeszedł eliminacje, to z uwagi na wiek nie został dopuszczony do finału. Wówczas nikt nie przypuszczał, że kilka lat później powróci do telewizji, by zostać "królem teleturniejów".

Zobacz wideo Pytania, które mocno zaskoczyły uczestników teleturnieju "Milionerzy". Odpowiedzielibyście na nie?

Weteran programów rozrywkowych. Krukowski ma na swoim koncie aż 50 zwycięstw 

Kariera akademicka Marka Krukowskiego rozpoczęła się od uzyskania absolutorium z filozofii. Później rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, ale po roku postanowił zakończyć edukację. Już wtedy regularnie brał udział w teleturniejach, wygrywając pierwsze nagrody. — Te pieniądze leżały w telewizji, to się po prostu po nie schylałem — mówił po latach. Na początku lat 2000. mężczyzna miał już na swoim koncie udział w 60 różnych programach rozrywkowych i aż 50 zwycięstw. W "Wielkiej Grze" wystąpił 25 razy, z czego aż 15 razy opuścił studio z nagrodą. Z kolei w programie "Miliard w rozumie" miał 18 startów i tylko dwa z nich zakończyły się fiaskiem. Natomiast zwieńczeniem każdego z jego dziewięciu udziałów w "Va Banque" było zwycięstwo.

W 1996 roku mężczyzna został zaproszony do programu "Na każdy temat", w którym zdradził swój przepis na sukces. Wyznał wówczas, że podczas przygotowań do udziału w show zdarza mu się korzystać ze środków halucynogennych, które sprawiają, że "lepiej słyszy". W pewnym momencie pula teleturniejów została wyczerpana i Krukowski przestał pojawiać się w telewizji. To właśnie z myślą o nim w 2005 roku powstał program "Najlepszy z najlepszych". Zawodnik wziął udział w premierowym odcinku, wygrywając 100 tys. zł. 

Występował w programach, by utrzymać rodzinę. Od lat jest "królem teleturniejów"

Historia Marka Krukowskiego zainspirowała Krzysztofa Kalukina do stworzenia filmu dokumentalnego "Zawodowiec". Produkcja miała swoją premierę w 2002 roku na antenie TVP1 i odbiła się szerokim echem w mediach. Wystąpił w niej nie tylko "król teleturniejów", ale również jego pięcioosobowa rodzina. Jak się okazało, udział w programach był dla mężczyzny nie tylko zabawą, ale i sposobem na zapewnienie bliskim godnych warunków życia. — Tata musi tyle wygrywać, inaczej umrzemy z głodu — mówił jeden z synów Krukowskiego. Z kolei żona uczestnika otwarcie przyznała, że marzy, by mąż znalazł stałą pracę i uzyskał stabilizację finansową. 

W końcu mężczyzna postanowił znaleźć stałe zatrudnienie. Przekazał swój księgozbiór bibliotece w rodzinnej gminie w Kwidzynie, w której rozpoczął pracę. — Nie jest łatwo, bo zarobki nie są oszałamiające — mówił w 2014 roku w wywiadzie dla "Puls Kwidzyna". Do telewizji Krukowski powrócił w 2020 roku, biorąc udział w siedmiu odcinkach wznowionego programu "Va Banque" i tylko raz opuścił studio bez nagrody. Natomiast w 2021 roku pojawił się w "Milionerach", lecz tym razem odpadł na pytaniu za 10 tys. zł. Mimo porażki, nie poddał się. W 2023 roku wystąpił w "Va Banque" w 2. edycji Turnieju Mistrzów, wygrywając 100 tys. zł.

Więcej o: