Miep Gies (Bel Powley) była młodą kobietą, która znalazła pracę w fabryce prowadzonej przez Otto Franka - Żyda, który razem z rodziną uciekł przed polityką Hitlera w 1934 roku z Niemiec do Holandii. Niestety, chociaż, podobnie jak w trakcie I wojny światowej, po wybuchu drugiej Holandia ogłosiła szybko, że pozostanie państwem neutralnym, w czerwcu 1940 roku po zaledwie tygodniowej kampanii wojska Hitlera opanowały kraj. Kiedy jej szef Otto Frank (Liev Schreiber) prosi o pomoc w ukryciu rodziny przed nazistami, Miep przez kolejne dwa lata razem z mężem Janem (Joe Cole) oraz kilkorgiem innych ludzi ukrywała rodziny Franków, van Pelsów i doktora Pfeffera w sekretnym aneksie przylegającym do budynku biurowego.
- Wiele lat po wojnie mówiła, żeby nie nazywać jej bohaterką, bo nie chciała, żeby ludzie myśleli, że trzeba być kimś specjalnym, by pomagać innym - mówi o swojej postaci Bel Powley. Schreiber też zwraca uwagę na to, że serial jest inny od typowych produkcji o tej tematyce. Zobaczcie całą rozmowę z dwójką aktorów "Światełka". Ośmioodcinkowy serial National Geographic można oglądać od 2 maja w Disney+. Najpierw pojawią się dwa pierwsze odcinki, kolejne będą dodawane co wtorek.
Nakręcony w Amsterdamie i Pradze serial "Światełko" pokazuje też, że Miep i jej mąż oprócz chronienia przed nazistami ośmiu osób w oficynie za pośrednictwem holenderskiego ruchu oporu wspierali wielu innych potrzebujących, zarówno w Amsterdamie, jak i okolicach. To właśnie Gies znalazła zapiski Anny Frank, gdy rodzina została znaleziona przez nazistów i wywieziona do obozu Auschwitz-Birkenau, i przechowywała je do czasu, aż Otto Frank mógł bezpiecznie podzielić się ze światem historią swojej córki.
28 października lub 1 listopada 1944 roku urodzona w 1929 roku Anna i jej starsza siostra Margot zostały przewiezione z Auschwitz-Birkenau do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. W obozie zginęła najpierw matka, a potem siostra dziewczyny. Z osób ukrywanych przez Miep Gies wojnę przeżył jedynie Otto Frank. Sama Anna zmarła na tyfus w lutym 1945 roku, w obozie, który krótko potem został wyzwolony przez Brytyjczyków.
Wydanie dziennika Anny stało się jednym z życiowych celów jej ojca. Udało się doprowadzić do publikacji w 1947 roku. Od tamtej pory na ich podstawie powstały liczne sztuki teatralne i produkcje filmowe. W budynku, w którym Gies i jej pomocnicy ukrywali Franków, van Pelsów i Pfeffera znajduje się muzeum im poświęcone. By upamiętnić imię Anne Frank, Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jej imieniem jedną z planetoid ((5535) Annefrank) oraz jeden z kraterów na Wenus (Frank). Planetoida 99949 Miepgies nosi nazwę na cześć zmarłej w 2010 roku Miep Gies.