"Królowa Charlotta" numerem 1 Netfliksa. Babkę aktorki wydali za mąż w wieku siedmiu lat

"Królowa Charlotta", która jest prequelem "Bridgertonów", opowiada o historii miłości królowej Charlotty i króla Jerzego III. Choć inspirowana prawdziwymi postaciami, nie jest całkowicie oparta na faktach. Grająca młodą lady Danbury Arsema Thomas swoją postać stworzyła m.in. na podstawie trudnych rozmów z mamą i babcią.

"Królowa Charlotta. Opowieść ze świata Bridgertonów" jest w tym momencie najpopularniejszym serialem wśród polskich użytkowników Netfliksa. Jest też bardzo prawdopodobne, że po publikacji światowego rankingu dowiemy się, że i tu jest na szczycie top 10. Inspiracją dla serialu Shondy Rhimes była m.in. teza, iż pochodząca z Niemiec Zofia Charlotta z Meklemburgii-Strelitz, żona króla Jerzego III Hanowerskiego, była czarna. O tym, że Charlotta mogła być pierwszą czarną królową Wielkiej Brytanii, przekonywali m.in. jamajsko-amerykański pisarz J.A. Rogers oraz historyk Mario de Valdes y Cocom. Według niego pochodziła z czarnej gałęzi portugalskiej rodziny królewskiej. 

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

"Królowa Charlotta" to także historia lady Danbury

Scenarzyści "Królowej Charlotty" doszli do wniosku, że mogą sobie pozwolić m.in. na dodanie wątku nadania tytułów lordowskich czarnym członkom społeczności tuż przed ślubem Charlotty i Jerzego decyzją jego matki. W tytułowej roli obsadzili uzdolnioną aktorkę teatralną Indię Rię Amarteifio, ale także np. Arsemę Thomas w roli młodej lady Danbury (w "Bridgertonach" ich starsze wersje grają odpowiednio Golda Rosheuvel i Adjoa Andoh). I o ile ta pierwsza mogła opierać się na źródłach historycznych, o tyle Thomas musiała od zera stworzyć swoją bohaterkę. 

W "Bridgertonach" lady Agatha Danbury jest wpływową, silną arystokratką, która nie boi się mówić, co myśli, ma także duży majątek. "Królowa Charlotta" pokazuje, w jaki sposób do tego doszło. Lady Danbury jest w serialu młodą kobietą, która ma już czwórkę dzieci z mężczyzną, którego nie kocha - było to zaaranżowane małżeństwo. Ma jednak inteligencję i dumę, które pomagają jej, gdy zostaje postawiona w sytuacji, w której staje się przedstawicielką czarnych poddanych. Nagle dostali pewne przywileje, za którymi nie zawsze idzie szacunek. Poza tym okazuje się, że nie wszystko, co daje korona, jest na pewno dane na zawsze. 

Corey Mylchreest - 'Królowa Charlotta' Kim jest Corey Mylchreest z "Królowej Charlotty"? Nie był fanem "Bridgertonów"

Arsema Thomas o zaaranżowanym małżeństwie babci: Powiedziała, że nie czuje goryczy ani złości 

- Rozmawiałem z mamą o tym, jak wyglądało jej dorastanie w Etiopii, kiedy był tam reżim komunistyczny. Pytałam ją o to, jak to jest być dziewczyną w takiej sytuacji, ponieważ jestem wystarczająco uprzywilejowana i nigdy nie czułam się niekomfortowo - poza kwestiami rasizmu i seksizmu - mówiła w rozmowie z "Pride". W kwestii małżeństwa ze znacznie starszym, niewybranym przez siebie mężczyzną mogła poradzić się babci:

Rozmawiałem z babcią, ponieważ ona sama stała się jedną ze stron zaaranżowanego małżeństwa, gdy miała siedem lat. Powiedziała, że nie czuje goryczy ani złości, ale raczej uważała to za swój obowiązek, natychmiast pozwoliła mi wczuć się w to, jak Agatha odnalazła się w jej sytuacji.

Sama aktorka, choć urodziła się w Stanach Zjednoczonych, z pochodzenia jest pół Etiopką, pół Nigeryjką. Większość życia spędziła w Afryce Subsaharyjskiej, ponieważ jej rodzice byli dyplomatami i przeprowadzili się do Ugandy, gdy dziewczynka miała zaledwie dwa tygodnie. Później mieszkali m.in. w Tanzanii, Kenii i Indiach. Thomas mówi dzięki temu płynnie po angielsku, francusku, hiszpańsku, w języku joruba (jeden z nigero-kongijskich języków Afryki Zachodniej) i amharskim, używanym w Etiopii. 

Więcej o: