Od "Piekielnej kuchni" do nawrócenia. Wojciech Modest Amaro porzucił show-biznes, by "żyć stylem Maryi"

Wojciech Modest Amaro uchodził za jednego z najpopularniejszych polskich kucharzy. Jako właściciel dwóch renomowanych restauracji został gospodarzem programu "Hell's Kitchen", za sprawą którego zyskał ogromną rozpoznawalność. Po czasie porzucił show-biznes i całkowicie zawierzył swoje życie Bogu.

Wojciech Modest Amaro, a właściwie Wojciech Basiura, już od najmłodszych lat przejawiał zamiłowanie do gotowania, lecz nie było mu dane rozwijać się w tym kierunku. Rodzice chcieli, by zdobył solidne wykształcenie, które zapewni mu dobrze płatną pracę, dlatego rozpoczął studia politologiczne.

Zobacz wideo Wojciech Modest Amaro: Góry inspirują mnie kulinarnie

Wyjazd za granicę zmienił jego życie. Później podbił polską branżę gastronomiczną

Szybko okazało się, że wybrany kierunek był złym pomysłem. Amaro porzucił edukację i wyjechał do Wielkiej Brytanii. Tam otrzymał posadę w jednej z londyńskich restauracji, w której zaczął zdobywać wiedzę i kształcić swoje kulinarne umiejętności pod okiem światowej klasy szefów kuchni, m.in. Yannicka Alleno czy Allaina Ducasse’a. — Byłem szaleńcem, zapaleńcem, który miał błysk w oku, gdy tylko powąchał profesjonalną kuchnię. Od razu zrozumiałem, że to przestrzeń, do której jestem stworzony — wspominał kilka lat później w wywiadzie dla Plejady. Po powrocie do ojczyzny objął stanowisko szefa kuchni w Polskiej Radzie Biznesu, wydając w międzyczasie dwie książki: "Kuchnia Polska XXI wieku" oraz "Natura kuchni polskiej".

Największy przełom w karierze Amaro nastąpił, gdy w 2013 roku otworzył własną restaurację "Atelier Amaro". Jego kuchnia szybko zyskała rzesze wielbicieli, otrzymując nawet prestiżową w branży gastronomicznej gwiazdkę Michelin. Niedługo później kucharz zasiadł w jury kulinarnego programu "Top Chef", zyskując tym samym tłum wiernych fanów. Jego popularność była tak duża, że rok później został gospodarzem "Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia". Choć był surowy i nie szczędził uczestnikom krytycznych uwag, to widzowie pokochali jego temperament i innowacyjne pomysły.

 

Choroba żony przybliżyła go do Boga. Po nawróceniu porzucił dotychczasowe życie

Jednak sukcesy zawodowe nie szły w parze ze szczęściem w życiu prywatnym. Amaro od wielu lat jest w szczęśliwym związku z Agnieszką, z którą wychowuje dwóch synów, Nicolasa i Gabriela. W momencie największej popularności restauratora, na rodzinę spadła szokująca diagnoza. Okazało się, że jego partnerka zmaga się z nowotworem. Choć początkowo rokowania nie były optymistyczne, to ostatecznie kobiecie udało się pokonać chorobę, co bardzo zbliżyło małżeństwo do Boga. — To zmieniło kompletnie moje podejście do życia — mówił Amaro w wywiadzie dla magazynu "Party".

Po trudnych wydarzeniach kucharz postanowił zupełnie zmienić swoje życie, a ślub kościelny był jedynie początkiem prawdziwej rewolucji. W 2022 roku gwiazdor sprzedał swoje dwie dobrze prosperujące restauracje oraz dom i wraz z rodziną przeprowadził się na wieś. — Zostawiłem za sobą całkowicie swoje życie i staram się żyć "stylem Maryi" — deklarował podczas wystąpienia na Festiwalu Życia na Śląsku. Wojciech i Agnieszka Amaro od kilku lat działają charytatywnie w ramach fundacji "Nowe Życie Polska" oraz "Forgotten Fields Foundation". Wspierają również bezdomnych i angażują się w pomoc na rzecz potrzebujących.

Więcej o: