Eurowizja 2023. O której godzinie początek transmisji? Sprawdzamy też, które kraje wystąpią

Już dzisiaj pierwszy półfinał konkursu Eurowizja 2023. O której godzinie rozpocznie się transmisja? Będzie ją można oglądać nie tylko w telewizji - tym razem jeszcze bez udziału polskiej reprezentantki, którą jest Blanka.

67. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w Liverpoolu, i tym razem nie jest to kraj zwycięzców. W ubiegłym roku zwyciężyli reprezentanci Ukrainy, ale ze względu na wojnę organizatorzy postanowili zorganizować galę w Wielkiej Brytanii. Przed nami dwa półfinały i sobotni finał. Przynajmniej jeden z tych koncertów odbędzie się z udziałem Blanki, która zaprezentuje "Solo" jako reprezentantka naszego kraju. Polka wystąpi w czwartek w drugim półfinale i ewentualnie w finale.

Zobacz wideo Polacy od lat bez eurowizyjnego sukcesu. Jest na niego recepta? [Popkultura]

Eurowizja 2023. O której godzinie pierwszy półfinał 9 maja?

Tradycyjnie już półfinały rozgrywane są we wtorek i czwartek. Będzie można oglądać je zarówno w telewizji jak i w internecie. Ponieważ za transmisję telewizyjną odpowiadają nadawcy publiczny zrzeszeni w Europejskiej Unii Nadawców, w Polsce telewidzowie będą mogli oglądać uczestników na antenie TVP. Impreza rozpoczyna się o 21:00 czasu polskiego, wtedy zacznie się transmisja w TVP1 oraz na oficjalnym kanale eurowizyjnym w serwisie You Tube. Pod tym adresem dostępna jest także lista zagranicznych stacji telewizyjnych, które będą transmitować konkurs.

Podczas pierwszego półfinału wystąpią m.in. faworyci bukmacherów, którzy wróżą zwycięstwo reprezentantce Szwecji. Loreen już w 2012 z utworem "Euphoria" wygrała w finale 57. Konkursie Piosenki Eurowizji. Mocnym konkurentem do powtórzenia sukcesu może być też m.in.  Käärijä z utworem "Cha Cha Cha", reprezentujący Finlandię. A jak wygląda kolejność występów w pierwszym półfinale?

 1. Norwegia - Alessandra "Queen of Kings"
 2. Malta - The Busker "Dance (Our Own Party)"
 3. Serbia - Luke Black "Samo mi se spava"
 4. Łotwa - Sudden Lights "Aij?"
 5. Portugalia - Mimicat "Ai coração"
 6. Irlandia - Wild Youth "We Are One"
 7. Chorwacja - Let 3 "Mama ŠC!"
 8. Szwajcaria - Remo Forrer "Watergun"
 9. Izrael - Noa Kirel "Unicorn"
 10. Mołdawia - Pasha Parfeny "Soarele ?i luna"
 11. Szwecja - Loreen "Tattoo"
 12. Azerbejdżan - TuralTuranX "Tell Me More"
 13. Czechy - Vesna "My Sister’s Crown"
 14. Holandia - Mia Nicolai i Dion Cooper "Burning Daylight"
 15. Finlandia - Käärijä "Cha Cha Cha"

Kiedy wystąpi Blanka?

Tak prezentuje się pierwsza 15 półfinalistów konkursu Eurowizja 2023. O której godzinie zobaczymy ich rywali? Nie ma tu niespodzianki. Także drugi półfinał (i sobotni finał) zaczynają się o 21. Wystąpi w nim Blanka, która wejdzie na scenę jako ósma uczestniczka wieczoru. W tym roku zabraknie reprezentanta Macedonii Północnej, a jak podaje serwis Eurowizja.org, nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry zrezygnowali ze startu w Eurowizji ze względu na kryzys energetyczny. Kolejność koncertu wygląda następująco:

 1. Armenia - Brunette "Future Lover"
 2. Rumunia - Theodor Andrei "D.G.T. (Off And On)"
 3. Estonia - Alika "Bridges"
 4. Belgia - Gustaph "Because of You"
 5. Cypr - Andrew Lambrou "Break a Broken Heart"
 6. Islandia - Diljá "Power"
 7. Grecja - Victor Vernicos "What They Say"
 8. Polska - Blanka "Solo"
 9. Słowenia - Joker Out "Carpe Diem"
 10. Gruzja - Iru "Echo"
 11. San Marino - Piqued Jacks "Like an Animal"
 12. Austria - Teya i Salena "Who the hell is Edgar?"
 13. Albania - Albina i Familja Kelmendi "Duje"
 14. Litwa - Monika Linkyt? "Stay"
 15. Australia - Voyager "Promise"

W tegorocznej edycji udział biorą przedstawiciele 37 różnych państw. Gwiazdą będzie Rita Ora. Jak zawsze, miejsca w finale mają już zagwarantowani uczestnicy reprezentujący państwa tzw. Wielkiej Piątki, czyli Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy i Wielka Brytania, a także zwycięzca z poprzedniego roku. W tym przypadku to Ukraina.

Więcej o: