Eurowizja 2023. Wyniki pierwszego półfinału. Kto będzie walczyć o zwycięstwo?

Po pierwszym konkursowym koncercie Eurowizji 2023 okazało się, że do finału dostały się następujące kraje: Chorwacja, Szwajcaria, Mołdawia, Finlandia, Czechy, Izrael, Portugalia, Szwecja, Serbia i Norwegia.

Pierwszy półfinał 67. edycji Eurowizji za nami. 9 maja 2023 roku wystąpiło 15 wykonawców, a konkurencja była mocna. Nie ma co ukrywać, koncert był naszpikowany naprawdę mocnymi propozycjami. Impreza zaczęła się od występu jednej z tegorocznych faworytek - jako pierwsza zaśpiewała bowiem reprezentantka Norwegii Alessandra. Przedstawiła widzom chwytliwą piosenkę "Queen of the Kings". Choć utwór cieszy się popularnością w sieci, a piosenkarka świetnie sobie radzi na scenie, to dość ironicznie została wyczytana jako ostatnia na liście wykonawców, którzy zakwalifikowali się do finału. 

Zobacz wideo Co zrobić, by wygrać Eurowizję? Analizujemy sympatie widzów na podstawie przykładów z zeszłych lat

Eurowizja 2023. Wyniki pierwszego półfinału

W tym roku odbywa się już 67. edycja konkursu Eurowizji - plebiscyt już od 2015 roku widnieje w księdze rekordów Guinessa jako "najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii". W 2023 roku impreza odbywa się pod hasłem "Zjednoczeni muzyką", a w zabawie biorą udział muzyczne reprezentacje 37 różnych państw. Zabrakło reprezentanta Macedonii Północnej, a nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry zrezygnowali ze startu w zabawie z powodu kryzysu energetycznego. W ramach wprowadzonego w 2008 roku porządku przed finałem odbywają się dwa koncerty eliminacyjne. Widzowie z całej Europy mogą głosować na swoich ulubieńców i decydować o tym, kto dostanie się do finału. Tradycyjnie już pierwsze występy prezentowane są we wtorek poprzedzający zakończenie plebiscytu, a kolejna tura wypada w czwartek. Finał w 2023 roku przypada na sobotę 13 maja.

 

W głównym konkursie miejsca gwarantowane mają kraje z tak zwanej "Wielkiej Piątki" czyli Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy i Wielka Brytania. Po pierwszym półfinale już wiadomo, że razem z nimi wystąpią muzycy z Chorwacji, Szwajcarii, Mołdawii, Finlandii, Czech, Izraela, Portugalii, Szwecji, Serbii i Norwegii. Reprezentantka Polski Blanka międzynarodowej publiczności zaprezentuje się dopiero w czwartek 11 maja. Zaśpiewa utwór "Solo", a o awans do finału będzie walczyć z wykonawcami reprezentującymi Armenię, Cypr, Rumunię, Danię, Belgię, Islandię, Grecję, Estonię, Albanię, Australię, Austrię, Litwę, San Marino, Słowenię i Gruzję.

Więcej o: