Żeby wygrać w Eurowizji, trzeba uzbierać jak najwięcej punktów za swój występ. A punkty przyznają nie tylko profesjonalni jurorzy ze wszystkich państw członkowskich. Bardzo dużo zależy od tego, jak zagłosują widzowie. W 2023 roku nastąpiła ważna zmiana w regulaminie i po raz pierwszy w historii konkursu udział w głosowaniu mogą brać widzowie z całego świata - wcześniej mogli to robić tylko mieszkańcy Europy i państw biorących udział w Eurowizji.
Zgodnie z nowymi zasadami uczestnicy finału Eurowizji będą otrzymywać punkty z trzech różnych transz. Pierwsza z nich to punktacja przyznana przez składy sędziowskie z państw uczestniczących w konkursie. Każde jury składa się z pięciu członków, którzy muszą mieć dobrze udokumentowane doświadczenie muzyczne lub artystyczne. Jurorzy będą oceniać kompozycję i oryginalność piosenki, jakość wykonania utworu na koncertowej scenie, wokalne zdolności artystów i ogólne wrażenia z występu. Sędziowie wybranym przez siebie finalistom mogą przyznać od 1 do 8 punktów, a ci najlepsi ich zdaniem otrzymują kolejno 10 lub 12 punktów. Właśnie ta punktacja od międzynarodowych składów sędziowskich z wszystkich 37 uczestniczących w konkursie wyczytywana będzie podczas transmisji finału przez dziennikarzy z poszczególnych krajów.
Druga pula to punkty od widzów z Europy. Tutaj skala rozkłada się analogicznie - każde z państw członkowskich może łącznie przyznać 58 punktów. Często dzieje się, że głosy widzów zupełnie przewracały kolejność w tabeli i decydowały o miażdżącym zwycięstwie. W tym roku do tego dojdą jeszcze punkty przyznawane przez widzów z reszty świata, co może jeszcze więcej namieszać w tabeli - będzie na pewno interesująco.
Jak dokładnie można oddać głos w Eurowizji? Organizatorzy zachęcają do pobrania oficjalnej aplikacji konkursu - ta jest dostępna zarówno dla telefonów z Androidem, jak i tych z iOS-em. Kolejna opcja to strona internetowa nowa strona www.esc.vote, z której korzystać mogą wszyscy widzowie. Następna opcja to głosowanie telefoniczne - pod numer dostarczony przez telewizję transmitującą w danym kraju finał można zadzwonić lub wysłać SMS-a z numerem swojego faworyta. W Polsce to 73555. Każdy widz może oddać do 20 głosów, ale musi pamiętać, że za każdy z nich pobrana zostanie mikropłatność. W ten sposób uzbierane pieniądze zostaną przeznaczone na organizację kolejnej edycji Eurowizji.
Głosowanie zacznie się, dopiero kiedy ostatni z finalistów zaśpiewa i będzie trwało około 40 minut. W casie, kiedy widzowie będą oglądać dodatkowy program artystyczny, głosy zostaną podliczone, a następnie wyczytane po tym, jak poznamy werdykty składów sędziowskich.
Finał konkursu zacznie się równo o godzinie 21 i z polskim komentarzem będzie można go obejrzeć na antenie TVP1 i TVP Polonia. Poza tym widzowie mogą śledzić transmisję na oficjalnym kanale Eurowizji na YouTubie - muszą się jednak liczyć z tym, że całość odbędzie się po angielsku. Konkurs transmitować będą telewizje we wszystkich uczestniczących w zabawie krajach. Eurowizję pokażą także nadawcy z państw, które swoich wokalistów nie posłały do Liverpoolu. Będą to Chile, Kosowo, Północna Macedonia i USA.
Blanka z Polski wystąpi podczas finału jako czwarta. Oto kolejność wszystkich występów: