Polska w finale Eurowizji 2023. Jak głosować w konkursie?

13 maja 2023 roku odbędzie się 67. finał Konkursu Piosenki Eurowizji, a wśród walczących o wygraną uczestników znalazła się także reprezentantka Polski. Blanka Stajkow zaśpiewa piosenkę "Solo", która zapewniła jej awans w drugim półfinale. Choć widzowie z Polski nie będą mogli na nią zagłosować, to warto wiedzieć, że w tym roku głosy oddawać mogą osoby z całego świata.

Żeby wygrać w Eurowizji, trzeba uzbierać jak najwięcej punktów za swój występ. A punkty przyznają nie tylko profesjonalni jurorzy ze wszystkich państw członkowskich. Bardzo dużo zależy od tego, jak zagłosują widzowie. W 2023 roku nastąpiła ważna zmiana w regulaminie i po raz pierwszy w historii konkursu udział w głosowaniu mogą brać widzowie z całego świata - wcześniej mogli to robić tylko mieszkańcy Europy i państw biorących udział w Eurowizji.

Zobacz wideo Polacy od lat bez eurowizyjnego sukcesu. Jest na niego recepta? [Popkultura]

Jak głosować w Eurowizji?

Zgodnie z nowymi zasadami uczestnicy finału Eurowizji będą otrzymywać punkty z trzech różnych transz. Pierwsza z nich to punktacja przyznana przez składy sędziowskie z państw uczestniczących w konkursie. Każde jury składa się z pięciu członków, którzy muszą mieć dobrze udokumentowane doświadczenie muzyczne lub artystyczne. Jurorzy będą oceniać kompozycję i oryginalność piosenki, jakość wykonania utworu na koncertowej scenie, wokalne zdolności artystów i ogólne wrażenia z występu. Sędziowie wybranym przez siebie finalistom mogą przyznać od 1 do 8 punktów, a ci najlepsi ich zdaniem otrzymują kolejno 10 lub 12 punktów. Właśnie ta punktacja od międzynarodowych składów sędziowskich z wszystkich 37 uczestniczących w konkursie wyczytywana będzie podczas transmisji finału przez dziennikarzy z poszczególnych krajów.

 

Druga pula to punkty od widzów z Europy. Tutaj skala rozkłada się analogicznie - każde z państw członkowskich może łącznie przyznać 58 punktów. Często dzieje się, że głosy widzów zupełnie przewracały kolejność w tabeli i decydowały o miażdżącym zwycięstwie. W tym roku do tego dojdą jeszcze punkty przyznawane przez widzów z reszty świata, co może jeszcze więcej namieszać w tabeli - będzie na pewno interesująco.

Jak dokładnie można oddać głos w Eurowizji? Organizatorzy zachęcają do pobrania oficjalnej aplikacji konkursu - ta jest dostępna zarówno dla telefonów z Androidem, jak i tych z iOS-em. Kolejna opcja to strona internetowa nowa strona www.esc.vote, z której korzystać mogą wszyscy widzowie. Następna opcja to głosowanie telefoniczne - pod numer dostarczony przez telewizję transmitującą w danym kraju finał można zadzwonić lub wysłać SMS-a z numerem swojego faworyta. W Polsce to 73555. Każdy widz może oddać do 20 głosów, ale musi pamiętać, że za każdy z nich pobrana zostanie mikropłatność. W ten sposób uzbierane pieniądze zostaną przeznaczone na organizację kolejnej edycji Eurowizji.

Głosowanie zacznie się, dopiero kiedy ostatni z finalistów zaśpiewa i będzie trwało około 40 minut. W casie, kiedy widzowie będą oglądać dodatkowy program artystyczny, głosy zostaną podliczone, a następnie wyczytane po tym, jak poznamy werdykty składów sędziowskich.

Gdzie oglądać finał Eurowizji 2023?

Finał konkursu zacznie się równo o godzinie 21 i z polskim komentarzem będzie można go obejrzeć na antenie TVP1 i TVP Polonia. Poza tym widzowie mogą śledzić transmisję na oficjalnym kanale Eurowizji na YouTubie - muszą się jednak liczyć z tym, że całość odbędzie się po angielsku. Konkurs transmitować będą telewizje we wszystkich uczestniczących w zabawie krajach. Eurowizję pokażą także nadawcy z państw, które swoich wokalistów nie posłały do Liverpoolu. Będą to Chile, Kosowo, Północna Macedonia i USA.

Blanka z Polski wystąpi podczas finału jako czwarta. Oto kolejność wszystkich występów:

 1. Austria
 2. Portugalia
 3. Szwajcaria
 4. Polska
 5. Serbia
 6. Francja
 7. Cypr
 8. Hiszpania
 9. Szwecja
 10. Albania
 11. Włochy
 12. Estonia
 13. Finlandia
 14. Czechy
 15. Australia
 16. Belgia
 17. Armenia
 18. Mołdawia
 19. Ukraina
 20. Norwegia
 21. Niemcy
 22. Litwa
 23. Izrael
 24. Słowenia
 25. Chorwacja
 26. Wielka Brytania
Więcej o: