"Matka" z Jennifer Lopez na jedynce Netfliksa. "Nie zasłużyła na taki film"

Film "Matka" z Jennifer Lopez można oglądać na Netfliksie od 12 maja i z tego, co pokazują zestawienia najpopularniejszych filmów na platformie, tytuł skutecznie przyciąga uwagę widzów. Chociażby w Polsce produkcja trafiła na pierwsze miejsce najchętniej oglądanych produkcji filmowych. Nie jest jednak do końca różowo - krytycy nie mają w większości dobrego zdania o filmie, w którym Lopez po raz pierwszy romansuje z gatunkiem kina akcji.

"Matka" opowiada o wojskowej agentce, która działając pod przykrywką nad sprawą przemytu broni, zaczyna romansować jednocześnie z byłym marine i handlarzem bronią. Niespodziewanie zachodzi w ciążę, ale kiedy odkrywa, że obaj potencjalni ojcowie zajmują się handlem dziećmi, nawiązuje współpracę ze FBI, by rozbić siatkę. Sprawy się mocno komplikują i po porodzie główna bohaterka musi oddać świeżo narodzoną córkę do rodziny zastępczej - dla bezpieczeństwa dziecka. Po latach jednak spisek wychodzi na jaw i tytułowa "Matka" (to jej kryptonim) musi ocalić córkę przed ludźmi, którzy nie zawahają się przed najgorszym.  W obsadzie pojawili się także: Joseph Fiennes, Omari Hardwick, Gael García Bernal, HectorPaul Raci i Lucy Paez.

Zobacz wideo Jennifer Lopez, Johnny Depp, czy Ryan Gosling, czyli lista aktorów o wielu talentach artystycznych [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Film z Jennifer Lopez ma nr 1 na Netfliksie. Krytycy go miażdżą

Film w ciągu pierwszych dni od premiery 12 maja skutecznie przykuwa uwagę widzów, którzy są ciekawi, jak Jennifer Lopez radzi sobie w swoim pierwszym filmie akcji. Produkcja np. w Polsce trafiła na szczyt listy najchętniej oglądanych filmów na platformie Netflix. Krytycy są jednakże bezlitośni. "Matka" na stronie Rotten Tomatoes, która zbiera oceny od zawodowców i publiczności, dostała od specjalistów niecałych 46 proc. pozytywnych opinii, co oznacza, że naprawdę jest kiepsko - średnia została obliczona na podstawie 79 recenzji krytyków z całego świata. Widzowie są zdecydowanie bardziej łaskawi, bo oni przyznali filmowi "Matka" 73 proc., co może wskazywać na to, że da się go bezboleśnie obejrzeć.

 

Co piszą ci najbardziej zawiedzeni krytycy filmowi? Pete Volk z "Polygonu" uważa, że "Matka" to "stracona okazja, żeby przedefiniować gwiazdę pokolenia jako prawdziwą gwiazdę kina akcji", a Diego Peralta z "Geeks of Color" przyznaje, że choć podejście reżyserującej obraz Niki Caro do sekwencji akcji "ożywa i chwilami graniczy z geniuszem", to jednak "nie wystarczy, by ocalić film od rozczarowującej monotonii". Pablo O. Scholz z "Clarin" zaznacza: "Jennifer nie zasłużyła na taki film. Tu prezentuje się bardzo poważnie, bardzo ładnie, nader matczynie i zdecydowanie nie wykorzystano tu jej potencjału". Podobnie uważa Allen Almachar z "The MacGuffin" - "Jennifer Lopez ma niesamowity talent. Jest jedną z niewielu celebrytów, którzy potrafią przyciągnąć publiczność samym swoim nazwiskiem. Z jej zdolnościami wejście w kino akcji powinno być dziecinnie łatwe, ale ona zasługuje na materiał tak samo dobry, jak ona sama" - zaznacza.

Oceny dla filmu 'Matka' z Jennifer LopezOceny dla filmu 'Matka' z Jennifer Lopez Rotten Tomatoes / screen

"To nie jest wystarczająco interesujące, żeby nas zaangażować, nie jest też wystarczająco ekscytujące, żeby zapaść w pamięć. Ten film wypada z pamięci zaraz po tym, jak się kończy" - pisze Leo Brady z AMovieGuy.com. Steven Prokopy z "Third Coast Review" dodaje z żalem: "Im dalej film się posuwa, tym więcej mamy pytań, ale coraz mniej i mniej obchodzi nas ich rozwiązanie - to zabójcza kombinacja". "Lopez jest tu dobra, ale schematyczny i słaby scenariusz jej szkodzi" - zaznacza Jeffrey Lyles. Podobne odczucia mają niektórzy z widzów: "To chyba jest numer 1 tylko przez nazwisko Lopez. Też skusiłam się, żeby odpalić, ale ledwo dotrwałam do połowy filmu i wyłączyłam" - dzieli się swoją opinią z naszą redakcją Aleksandra.

'Matka' z Jennifer Lopez na jedynce'Matka' z Jennifer Lopez na jedynce Netflix / Top 10 w Polsce

Pojawiają się też nieco łaskawsze recenzje: "Ekranowa chemia pomiędzy Lopez a Lucy Paez sprawia, że ten film może zadziałać. Paez trzyma swoje serce w garści, ale łamie je widzom za każdym razem, kiedy pojawia się na ekranie. Lopez jako gwiazda akcji jest świetna" - chwali Carla Renata z "The Curvy Film Critic". Anne Brodie z "What She Said" uważa z kolei, że "warunki fizyczne Lopez zostały świetnie wykorzystane w 'Matce'. Jej oddanie i nowy mroczny wymiar są intrygujące i dobrze świadczą o jej talencie, pokazują jej determinację i to, że w wieku 53 lat ciągle jest fenomenalna". Eddie Harrison docenia wątki poboczne opowiadające o handlu żywym towarem i dziećmi, a Tony Stamp uważa, że to solidny, nieobraźliwy i bezpieczny średniak z gatunku filmów, które w ostatnich latach były bardzo opłacalne dla Netfliksa.

Amon Warmann z "Empire Magazine" zaznacza, że "Matka" to film, który "włącza się dla Jennifer Lopez, ogląda się do końca dla Jennifer Lopez, bo jest wyśmienitą gwiazdą filmową", choć całość "jest bardzo miałka i łatwa do zapomnienia". Natasha Alvar podkreśla, że "Jennifer Lopez udowodniła, że radzi sobie z każdym gatunkiem filmowym: od komedii romantycznych po filmy akcji. Jest w stanie zagrać we wszystkim i dzięki jej wysiłkom 'Matkę' da się oglądać". Todd McCarthy z "Deadline" zauważa, że "Lopez i reżyserka wydają się działać bardzo zgodnie w tym, by pokazać rozległą fabułę w zdyscyplinowany sposób, który utrzymuje zainteresowanie i ciekawość widza, a nawet wysoki poziom jawnego podniecenia".

Więcej o: