Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych
"Megan Is Missing" opowiada o zniknięciu 14-letniej dziewczyny, która przepada po spotkaniu z obcym poznanym w sieci. Dalsza fabuła skupia się na staraniach jej przyjaciółki, która usilnie próbuje ją odnaleźć. Produkcja była niskobudżetowa (45 tys. dolarów) i jako jedna z pierwszych wykorzystywała do narracji perspektywę komputerowego ekranu.
Reżyser użył nagrań z internetowych kamerek używanych zazwyczaj na czatach, domowe nagrania i fragmenty telewizyjnych reportaży, by opowiedzieć o niepokojących przypadkach zaginięć młodych dziewcząt. Film trafił do kin jeszcze w 2011 roku, ale kiedy odkryło go nowe pokolenie widzów, tytuł stał się sensacją TikToka. Materiały na platformie umieszczone na podstronie obarczonej nazwą produkcji mają łącznie 966,9 mln wyświetleń.
Film okazał się na tyle brutalny i przepełniony sekwencjami pokazującymi wyraźnie niepokojące sceny przemocy seksualnej, że choć po premierze kinowej był przebojem, to został zakazany przez odpowiedni urząd w Nowej Zelandii. Przedstawiciele Biura Klasyfikacji Filmów i Literatury uznali, że obraz jest szkodliwy. "Film pokazuje przemoc seksualną i aktywność płciową młodych ludzi w tak skrajnie wizualny i tak niepokojący sposób, że dostępność produkcji będzie prawdopodobnie szkodliwa dla społeczeństwa" - przytacza słowa rzecznika prasowego "Daily Mail". Dziennikar zwraca także uwagę w najnowszej publikacji, że "Megan is Missing" ciągle można oglądać w Australii za pośrednictwem platformy Amazon Prime - płyty z filmem są dostępne także w sprzedaży na stronie EZYDVD.
Max Aitchison w tekście z 15 maja 2023 roku zwraca uwagę, że na stronie IMDb horror ma ocenę 4,6/10 i jest określany jako "jeden z najbardziej niepokojących filmów kiedykolwiek nakręconych". Na Rotten Tomatoes można przeczytać także fragment recenzji Zoe Rose Smith, która zaznacz, że to "bardzo bolesny wgląd na rzeczywistość pokazującą podatność na skrzywdzenie, wyniszczające efekty nagabywania przez internet i prawdę o tym, co się dzieje z osobami, które mają pecha i stają się ofiarami na łasce zwyrodnialców personifikujących czyste zło".
Jak już pisaliśmy w 2020 roku, reżyser filmu Michael Goi, musiał w sieci zamieścić nagranie, w którym osobiście ostrzega przed oglądaniem "Megan is Missing" w pojedynkę po tym, jak tytuł produkcji zaczął trendować na TikToku. W wyświetlonym przez kilka milionów osób filmie podkreślał:
Nie miałem szansy przekazać wam ostrzeżenia, które normalnie dostawali widzowie 'Megan Is Missing'. A brzmi ono następująco: Nie oglądajcie tego filmu w nocy. Nie oglądajcie tego sami. I jeśli zobaczycie na ekranie słowa 'zdjęcie numer jeden', macie około pięciu sekund, żeby wyłączyć film, jeśli już zaczynacie się bać, bo wtedy zobaczycie rzeczy, których być może nie będziecie chcieli wcale widzieć.
Tysiące nastolatków i nastolatek z całego świata zaczęło naprawdę sięgać po wyjatkowo brutalna produkcję i umieszczać na platformie swoje nagrania ukazujące reakcje po seansie lub montaże z wybranymi scenami. - Użytkowniczka bella.clare napisała "Oglądacie ten film na własne ryzyko. Jestem na zawsze straumatyzowana", a h4ndfullofaids podkreśla: "W tej chwili dosłownie czuję, że nigdy więcej nie wyjdę z domu. Nawet nie skończyłam oglądać, ciągle mi zostało 15 minut, ale już teraz czuję dzikie obrzydzenie". Independent cytuje jeszcze inne wypowiedzi w podobnym tonie: "Przez ten film gapię się w ścianę i mam ochotę skasować wszystkie swoje konta w social mediach i nigdy więcej nie wracać", "Nie mogę przestać płakać i czuję, że będę wymiotować. Jeśli tego jeszcze nie oglądaliście, nie róbcie tego. Jest przerażający" - relacjonowaliśmy reakcje widzów kilka lat temu.
Dziennikarz "Daily Mail" także ostrzega, że jeśli na naszym ekranie pojawi się nagranie opatrzone słowami "Zdjęcie numer jeden" ("Photo numer one"), mamy tylko cztery sekundy, żeby wyłączyć film - niedługo potem pojawiają się obrazy szczególnie przerażające zwłaszcza osób, które już się zaczynają bać i są wyjątkowo wrażliwe - czytamy w tekście.
Michael Goi jest operatorem, scenarzystą i reżyserem. Znany jest realizacji tak głośnych produkcji jak "American Horror Story", "Salem", "Chilling Adventures od Sabrina" czy "Riverdale" - w przypadku dwóch ostatnich pozycji reżyserował wybrane odcinki. Był operatorem także takich filmów jak "Morze strachu", "Królowe krzyku", "Miasteczko, które bało się zmierzchu" czy "Glee" i "Mentalista". Wyreżyserował m.in. kilka odcinków takich serali jak "Kung Fu", "Big Sky", "Rekrut", "Charmed", "Potwór z bagien", "The Gifted - Nazdnaczeni"czy "Shadowhunters: The Mortal Instruments". Do "Megan is Missing" sam napisał sceanriusz i obsadził w głównych rolach Rachel Quinn i Amber Perkins. Horror nakręcił jeszcze w 2006 roku, ale ten dopiero po pięciu latach trafił do kin - tyle trwało odpowiednio odważnego dystrybutora.