Netflix walczy z dzieleniem kont. Tak działa potwierdzenie gospodarstwa domowego

Netflix coraz częściej wyświetla użytkownikom w Polsce komunikat, że nie nie mogą współdzielić konta z osobami, które mieszkają w innym domu. W przeciwnym przypadku trzeba uiścić dodatkową opłatę, a platforma wymaga potwierdzenia gospodarstwa domowego.

Współdzielenie kont na platformie Netflix jest częstą praktyką wśród użytkowników - kilka osób składa się na miesięczny abonament, albo osoba, która ma wykupiony pakiet z możliwością utworzenia kilku różnych profili, udostępnia swoje hasło członkom rodziny czy znajomym. W dobie rosnącej konkurencji na rynku serwisów streamingowych i pierwszego od dekady odpływu użytkowników Netflix szuka dodatkowych źródeł zysków. Tak też szefowie firmy uznali, że od tej pory na poważnie będą pilnować tego, żeby z jednego konta korzystali tylko ludzie razem mieszkający.

Zobacz wideo Czerwcowe nowości Netfliksa

Netflix. Potwierdzenie gospodarstwa domowego - jak to zrobić?

Netflix ma swoją definicję gospodarstwa domowego. W rozumieniu serwisu to "zbiór urządzeń korzystających z tego samego połączenia internetowego w miejscu, w którym najczęściej korzystasz" z platformy. Tu połączenie oznacza zarówno łącze przewodowe i bezprzewodowe. W przypadku, kiedy korzystamy w domu z kilku sieci WiFi, tylko jedna z nich może zostać powiązana jako gospodarstwo domowe. Główną lokalizację można ustawić na telewizorze - wszystkie telefony, laptopy czy tablety podłączone do tego samego źródła internetu z automatu zostaną przyłączone do "gospodarstwa domowego".

Jak ustawić lub zmienić gospodarstwo domowe? Na telewizorze należy włączyć najpierw główne menu i tam wybrać opcję "Uzyskaj pomoc". W tej zakładce mamy opcję "Zarządzaj gospodarstwem domowym Netflix". Po jej wybraniu są dwie możliwości: "Potwierdź gospodarstwo domowe Netflix" albo "Zmień gospodarstwo domowe". To możemy zrobić za pomocą e-maila lub SMS-a na numer, które wprowadziliśmy w danych użytkownikach. W zależności od wybranego sposobu potwierdzenia otrzymamy wiadomość z linkiem weryfikacyjnym, który będzie aktywny przez 15 minut. Jeśli nie otrzymamy dostępu, należy wybrać opcję "Wyślij e-mail/SMS ponownie". Można też przez jakiś czas korzystać z opcji "Przypomnij mi później".

Po otworzeniu linku weryfikacyjnego należy zaznaczyć "Tak, to ja" i albo potwierdzić, albo zmienić docelowe gospodarstwo, by kontynuować. Powinno pokazać się potwierdzenie udanej weryfikacji, po włączeniu zakładki "Przejdź do serwisu Netflix" można dalej oglądać. Netflix dodaje, że jeśli będziemy korzystać z platformy na urządzeniach podłączonych do różnych sieci i innych dostawców internetu, może pojawić się konieczność potwierdzenia przynależności urządzeń do gospodarstwa domowego. Dlatego też najwygodniej będzie ustawić to za pośrednictwem najczęściej wykorzystywanej sieci.

Netflix urządzenia w obrębie jednego gospodarstwa domowego wykrywa za pomocą adresów IP, identyfikatorów urządzeń i aktywności na koncie. W tym celu nie wykorzystuje się danych GPS. Jeśli sami nie ustawimy sobie gospodarstwa domowego, Netflix zrobi to automatycznie na podstawie adresu IP. Co ważne, gospodarstwa domowego nie trzeba ustawiać, jeśli nie oglądamy Netfliksa na telewizorze.

Jeśli chcemy, by z naszego konta na Netfliksie korzystał ktoś, kto nie mieszka razem z nami, musimy uiścić dodatkową opłatę w wysokości 9,99 zł. Inna możliwość to przeniesienie konta na osobny profil z abonamentem przypisanym do właściwego miejscu zamieszkania adresu użytkownika.

Więcej o: