Nie tylko "Wielka gra". Oto najpopularniejsze teleturnieje z czasów PRL. W jednym można było wygrać gęś

Historia polskich teleturniejów zaczęła się już pod koniec lat 50. i trwa do dziś. Jakie programy cieszyły się największą popularnością? Niektóre rozgrywki były wyjątkowo niecodzienne.

Teleturnieje cieszą się niesłabnącą popularnością. "Koło fortuny", "Va banque", "Milionerzy" czy "Familiada", choć niektóre z przerwami, wciąż królują w polskiej telewizji. Większość z nich kojarzona jest raczej z latami 90. i 2000., ale pierwsze tego typu programy pojawiły się w telewizji już w czasach PRL.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Długoletnie rekordy w telewizji polskiej. "Telewizja miała twarz Ireny Dziedzic"

Początki polskich teleturniejów. Od "Krzyżówki z papugą" do "Turnieju miast"

Pierwsze teleturnieje w Telewizji Polskiej emitowane były już pod koniec lat 50. Za tworzenie kolejnych formatów i wymyślanie pytań odpowiedzialna była Redakcja Teleturniejów. Formuła emitowanych w tym czasie programów oparta była najczęściej na popularnych quizach i grach towarzyskich. Widzowie mogli oglądać takie teleturnieje jak "Zgaduj-zgadula", "Kółko i krzyżyk", "Bitwa Morska" czy "Krzyżówka z papugą". Ten ostatni wyróżniał się dość niecodziennymi dziś nagrodami, zwycięzca otrzymywał bowiem... żywą papugę (w późniejszych latach na podobnych zasadach oparty był teleturniej "Gęś", w którym nagrodą była żywa gęś). Tworzone były też formaty lokalne, jak "Podróż po Bałtyku" czy cieszący się sporą popularnością "Turniej Miast". W programie rywalizowały polskie miasta i miasteczka, a uczestnicy brali udział w kilkunastu konkurencjach. Głównym założeniem była promocja turystyki czy wyrobów lokalnych, a zadania były różnorodne. Rozgrywano np. wyścigi traktorów czy pisania na maszynie.

"Wielka gra". Na antenie przez 44 lata, jest najdłużej emitowanym polskim teleturniejem

"Wielka gra" jest najdłużej emitowanym teleturniejem w polskiej telewizji. Na antenie Telewizji Polskiej zadebiutował w 1962 roku. Początkowo program prowadził Ryszard Serafinowicz, który w 1969 roku wyjechał z Polski. Zastąpiła go wcześniejsza asystentka, Joanna Rostocka, zdjęta z anteny w 1973 roku. Prawdziwą rewolucję przyniósł Wojciech Pijanowski, który w 1975 roku zmienił formułę, dodając charakterystyczne koło czy koperty w finale. Wtedy też prowadzącą została Stanisława Ryster, związana z "Wielką grą" aż do samego końca emisji w 2006 roku.

 

"Wielka gra" przez lata cieszyła się ogromną popularnością. Gracze musieli się wykazywać ogromną wiedzą specjalistyczną z danej dziedziny, a pytania zadawane przez ekspertów w teleturnieju były nierzadko tak trudne, że widzowie nie mieli szans nawet na zgadywanie odpowiedzi. Zwycięzcy mogli też liczyć na wysokie wygrane.

Więcej o: