W historii polskiej telewizji nie ma zbyt wielu uczestników teleturniejów, którym udało się wygrać okrągły milion. W kultowych "Milionerach" było zaledwie pięciu takich szczęśliwców, mimo że format jest emitowany, z małymi przerwami, od blisko 25 lat. Silne emocje, stres i presja czasu robią jednak swoje. Oto pytania z popularnego programu, które mogły uczynić graczy posiadaczami ogromnych pieniędzy. Sprawdź, czy znasz właściwe odpowiedzi.
Pierwszy raz główna wygrana w polskiej wersji "Milionerów" padła dopiero po 11 latach od emisji pierwszego odcinka. Szczęśliwcem, który zapisał się na kartach historii programu, był Krzysztof Wójcik, a pytanie, które uczyniło go zwycięzcą, brzmiało "Z gry, na jakim instrumencie słynie Czesław Mozil?".
A. na kornecie,
B. na akordeonie,
C. na djembe,
D. na ksylofonie.
Innym razem finałowe pytanie było z dziedziny matematyki, choć trzeba przyznać, że jego treść może wprowadzić w niemałą dekoncentrację, zwłaszcza jeśli ktoś, tak jak uczestniczka, nie jest umysłem ścisłym. "Ile to jest 1111 razy 1111, jeśli 1 razy 1 to 1, a 11 razy 11 to 121?" – brzmiała zagadka, którą musiała rozwiązać Maria Romanek.
A: 12 321,
B: 1 234 321,
C: 111 111 111,
D: 123 454 321.
Z kolei w 2022 roku pytanie, które uczyniło Tomasza Orzechowskiego milionerem, dotyczyło autora słynnego utworu z XIX wieku. "Kto w połowie XIX wieku skomponował słynną 'Modlitwę dziewicy', utwór grany w Europie, w Stanach Zjednoczonych, ale najbardziej i do dziś popularny w Japonii?"
A. Franciszek Liszt z Raiding,
B. Edward Grieg z Bergen,
C. Robert Schumann z Zwickau,
D. Tekla Bądarzewska z Mławy.
W konkurencyjnej stacji ogromną popularność zyskał program "Postaw na milion" prowadzony przez Łukasza Nowickiego. Pierwszy odcinek trafił do emisji z początkiem marca 2011 roku i niemal od razu teleturniej stał się hitem Telewizji Polskiej. W historii show wielu było graczy, którzy odważnie podejmowali decyzje, docierając do finału. W teorii, gdyby każdy z nich obstawiał dobrze każde z pytań, byłby w stanie zgarnąć okrągły milion, lecz na taki moment wciąż jeszcze czekają widzowie. Oto kilka przykładów finałowych pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy.
1. Pierwszy oznaczony kodem kreskowym towar, który przeszedł przez kasę z czytnikiem w supermarkecie to:
A. papierosy,
B. guma do żucia.
2. Innym razem finałowe pytanie dotyczyło ludności na świecie. Jak myślicie, "Większość ludzi na świecie jest:
A. przed trzydziestką,
B. po trzydziestce.
3. Zgodnie z regułami savoir-vivre dżentelmen ubrany w czarny frak pod szyją zawiąże na szyi:
A. czarną muszkę,
B. białą muszkę.
4. Która z tych statuetek jest cięższa?
A. Oscar,
B. Złoty Glob.