Panika w "Familiadzie". Strasburger zapytał o polskie filmy. Słuchał z niedowierzaniem

W jednym z ostatnich odcinków "Familiady" Karol Strasburger odczytał pytanie dotyczące filmów Andrzeja Wajdy. Dla prowadzącego odpowiedzi były oczywiste, jednak reakcja uczestników zupełnie go zaskoczyła.

W teleturnieju "Familiada" pojawiają się pytania z różnych dziedzin wiedzy o różnym poziomie trudności. Niezrozumienie zagadnienia lub stres związany z występem przed kamerami sprawia, że uczestnicy popełniają błędy albo zmagają się z nagłą pustką w głowie. Spektakularne wpadki z niektórych odcinków teleturnieju są pamiętane latami, co również potęguje presję i zdenerwowanie.

Familiada. Uczestników zaskoczyło pytanie o polskiego reżysera

2 lipca, w urodziny Karola Strasburgera, wyemitowano "Familiadę" z udziałem drużyny "Sąsiadów" i "Kuzynek". Pytania zadawane przez prowadzącego raczej nie sprawiały większego problemu żadnej grupie. Aż do momentu, gdy aktor poprosił o wymienienie najważniejszych filmów Andrzeja Wajdy.

"Wchodzimy w świat filmu, ale naszego, więc powinniście znać te tytuły" - zaznaczył prowadzący. Uczestniczki, które walczyły o przejęcie pytania dla swojej drużyny, wyglądały na spanikowane. Żadna z nich nie uniosła nawet ręki, by jak najszybciej przycisnąć przycisk. Strasburger był niezwykle zaskoczony sytuacją - nic dziwnego, dla aktora odpowiedzi były oczywiste.

Familiada. Najważniejsze filmy Andrzeja Wajdy to?

Strasburger był wyraźnie rozbawiony niewiedzą uczestniczek, tłumaczył, że Wajda był "naszym chyba największym reżyserem powojennym" i ma na koncie imponujący dorobek. Graczki jedynie nerwowo na siebie zerkały. Wreszcie jedna z uczestniczek teleturnieju odważyła się i udzieliła odpowiedzi "Potop".

Jednak ekranizację powieści Sienkiewicza z Danielem Olbrychskim wyreżyserował Jerzy Hoffman. Co nie zmienia faktu, że pani Ola była blisko. Andrzej Wajda jest odpowiedzialny za adaptację innej lektury szkolnej, "Pana Tadeusza" autorstwa Adama Mickiewicza. Film miał premierę w 1999 roku.

W trudnej, jak się okazało, rundzie padło jeszcze kilka błędnych odpowiedzi. Uczestnicy przypisali Wajdzie między innymi "Krzyżaków" oraz "Pianistę" Romana Polańskiego. Wśród poprawnych odpowiedzi znalazł się natomiast "Popiół i diament" oraz "Człowiek z żelaza". Ankietowani wymienili także "Ziemię obiecaną", "Popioły", "Pana Tadeusza" oraz "Człowieka z marmuru".

"Familiada" to jeden z najstarszych polskich teleturniejów, które nadal są emitowane w telewizji. Pierwszy odcinek programu miał premierę 17 września 1994 roku. Od tamtego czasu Karol Strasburger spotyka się z grupami rodzin i przyjaciół, które mają za zadanie nie tylko odpowiedzieć poprawnie na jego pytania, lecz także przewidzieć, która opcja najczęściej padała z ust ankietowanych.

Więcej o: