Była ulubienicą widzów, a potem nagle zniknęła z mediów. Czym dzisiaj zajmuje się Monika Luft?

Monika Luft najbardziej dała się wszystkim zapamiętać jako dziennikarka telewizyjna, ale w młodości próbowała także sił w aktorstwie. Po jakimś czasie zniknęła z mediów i poświęciła się pisaniu książek, a kilka lat temu zaczęła pracę w ministerstwie pod rządami PiS. Jednak to również jest już przeszłość. Czym obecnie zajmuje się 59-letnia prezenterka?

Monika Luft skończyła iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim, co zaowocowało współpracą z hiszpańską telewizją publiczną TVE, która była pierwszą stacją, w której mogła się spełnić jako dziennikarka. Jednak już jako młoda dziewczynka miała kontakt z kamerą, ponieważ zagrała kilka epizodycznych ról. Najlepiej kojarzona jest z 12. odcinka "Nocy i dni", gdzie wcieliła się w Emilkę –córkę Barbary i Bogumiła Niechciców.

Więcej ciekawych informacji ze świata kultury i rozrywki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Jednak prawdziwa przygoda z telewizją rozpoczęła się dla niej w 1994 roku, kiedy została prezenterką oprawy TVP1. Była też jedną z gospodyń legendarnej "Kawy czy herbaty?" – pierwszego polskiego programu śniadaniowego. Z telewizją (wówczas) publiczną rozstała się na początku lat dwutysięcznych i nawiązała współpracę z telewizją Tele 5, która skończyła się wielkim skandalem, ponieważ nadawca nie wypłacał jej wynagrodzenia. Monika Luft musiała prowadzić ze stacją batalię sądową o kilkadziesiąt tysięcy złotych za pośrednictwem prawników.

Zobacz wideo Halina Mlynkova odradza czytanie hejtu. Mówi o krytyce wokół jej udziału w festiwalu TVP

Od aktorstwa do pracy w MSZ

W 2007 roku na chwilę powróciła do TVP, ale jej program "Czas gwiazd" spadł z anteny już po pierwszym odcinku. Wówczas dziennikarka postanowiła ostatecznie pożegnać się z telewizją i poświęciła się pisaniu książek. Miała już na swoim koncie takie tytułu, jak "Śmiech iguany", czy "System argentyński". Jednocześnie w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami, założyła stronę dla miłośników i hodowców koni arabskich, a od 2006 roku do lutego 2020 roku była redaktorką naczelną portalu polskiearaby.com.

Później nastąpił przełom, którym Monika Luft zaskoczyła wielu swoich fanów. Przez pół roku pracowała jako rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kiedy jednak minister Zbigniew Rau poprosił ją, aby w obecności obcych ludzi zszyła jego pęknięte spodnie, postanowiła odejść. "On był wypięty, ona szyła, pół lotniska patrzyło. To ją upokorzyło. I rzuciła papierami" – opisywał przebieg wydarzeń tygodnik "Polityka".

Czym Monika Luft zajmuje się teraz?

"Teraz sama decyduję o sobie, nie pracuję na etacie, nie mam szefów... Żyję tak, jak podoba się mnie, a nie innym" – tak odniosła się do tej sytuacji Monika Luft w serwisie Kobieta.pl. Była dziennikarka poświęca się obecnie pisaniu oraz spędzaniu czasu z ukochanymi wnukami. W 2021 roku wydała m.in. kolejną książkę poświęconą hodowli koni arabskich w Polsce pt. "Arabska awantura. Od Emira Rzewuskiego do Krzysztofa Jurgiela", w której opisała jej historię od początku XIX wieku aż do współczesności.

Jedyne, co obecnie ją łączy z telewizją to jej drugi mąż Krzysztof Dużyński, którego poznała na planie programu „Kawa czy herbata?". Przez jakiś czas razem prowadzili program, a w 2004 roku wzięli ślub. "Przechodziliśmy bardzo powoli od przyjaźni i wzajemnego zaufania do coraz większej bliskości (...) Nie było mowy o uwodzeniu w stylu "skóra, fura i komóra", bo takie rzeczy nie robią na mnie wrażenia (...) Kiedy prowadzi się wspólne życie, małżeństwo ułatwia wiele spraw. To była decyzja zdroworozsądkowa. Mimo to wiązała się z dużym wzruszeniem" – wspominała kobieta w jednym z wywiadów dla "Faktu". 

Więcej o: