Tego serialu raczej Andrzej Duda nie będzie chciał oglądać. Netflix ekranizuje powieść Żulczyka

Jakub Żulczyk jest znany jako autor świetnych powieści, scenarzysta bardzo udanych seriali i człowiek, któremu sąd umorzył wyrok o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy, którego w uniesieniu nazwał "debilem". Netflix bierze teraz na warsztat jego kolejną po "Informacji zwrotnej" książkę. Platforma właśnie zapowiedziała, że powstanie polski serial na podstawie powieści "Wzgórze psów" i już wiadomo, kto zajmie się reżyserią. Materiału na ciekawy scenariusz na pewno nie zabrakło, bo książka ma - bagatela - 864 strony.

Netflix już niedługo pokaże pierwszy zrealizowany wspólnie z Jakubem Żulczykiem serial na podstawie jego książki. W "Informacji zwrotnej" główną rolę zagrał Arkadiusz Jakubik, który twierdzi, że scenariusz produkcji tak go wciągnął, że przeczytał go w jednym posiedzeniu. Premiera na platformie już niedługo, a już teraz ogłoszono, że to nie koniec współpracy globalnego giganta streamingowego i polskiego pisarza.

Zobacz wideo Borys Szyc o graniu w "Warszawiance": Było mi trudno do tego stopnia, że miałem grupę wsparcia

Tego Duda raczej nie obejrzy. Netflix zrobi serial ze "Wzgórza psów"

Za reżyserię serialu będzie odpowiedzialny Piotr Domalewski. Także on razem z Jakubem Żulczykiem napisał do "Wzgórza psów" scenariusz. Jako producentka będzie ich wspierać Izabela Łopuch, która wcześniej zrealizowała w tej samej roli doskonale przyjętą produkcję "Ślepnąc od świateł" - także ekranizacji książki tegoż pisarza.

- "Wzgórze psów" to książka o świecie, z którego podchodzę. O lękach i nadziejach, z którymi sam mierzyłem się przez wiele lat. Od kilku lat czytelnicy dopytują się o jej ekranizację. Fakt, że w końcu ją dostaną, czyni mnie zwyczajnie szczęśliwy - komentuje ogłoszenie Żulczyk.

A Domalewski podkreśla: - Kiedy przeczytałem 'Wzgórze psów' pomyślałem, że znam tych ludzi i ten świat. Kiedy spotkałam Kubę, zrozumiałem, że teraz opowiemy wszystkim o tym, gdzie się wychowaliśmy. Praca nad scenariuszem to była wielka przygoda i bardzo się cieszę, że ten serial powstanie, bo wszyscy znamy takie miejsca jak Zybork - zapewnia.

Netflix ogłosił ekranizację 'Wzgórza psów'Netflix ogłosił ekranizację 'Wzgórza psów' Netflix / Materiały promocyjne

W dużym skrócie "Wzgórze psów" pokazuje, jak fatalne skutki przyniosła w Polsce transformacja ustrojowa. Tytułowy "psi żywot" wiodą ofiary polskiego kapitalizmu: mieszkańcy małego miasteczka, które prywatyzacja doprowadziła do ruiny. Po zapewniającym byt wielu osobom PGR-ze zostało tylko rozsypujące się w oczach blokowisko. Na domiar złego skorumpowani urzędnicy chcą je po prostu wyburzyć bez oglądania się na mieszkańców, bo chcą w tym samym miejscu postawić luksusowy kurort. Powieść ma dokładnie 864 strony i szacowany czas lektury to około 14,5 godzin. Czy warto czekać na ekranizację? Jak najbardziej - redakcyjna koleżanka zdradziła mi, że dla tej powieści zarwała noc i doczytała "Wzgórze" w niecałą dobę.

Więcej o: