TVP uczci rocznicę Bitwy pod Grunwaldem specjalnymi odcinkami serialu "Korona Królów. Jagiellonowie"

Władze TVP z okazji rocznicy Bitwy pod Grunwaldem postanowiły stworzyć trzy specjalne odinki serialu "Korona Królów. Jagiellonowie", w których zostało przedstawione to wydarzenie. Telewizyjna Jedynka planuje także film dokumentalny "Grunwald 1410", w którym pokazane będą komentarze historyków.

W ostatnią niedzielę stacja TVP1 przygotowała wieczorem specjalny maraton z trzema odcinkami serialu "Korona Królów. Jagiellonowie". W jego ramach zostały wyemitowane epizody, których akcja odbywała się w trakcie przygotowań do Bitwy pod Grunwaldem. Natomiast w przyszłą niedzielę 16 lipca, stacja pokaże dwa odcinki, w których dojdzie do historycznej potyczki pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim.

Więcej ciekawych artykułów ze świata telewizji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Halina Mlynkova odradza czytanie hejtu. Mówi o krytyce wokół jej udziału w festiwalu TVP

TVP1 powtórzy specjalne odcinki, a później pokaże nowe epizody

Tematyczne odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" opowiadające o Bitwie pod Grunwaldem mają numery od 74.-78. Dla tych, którzy nie będą mogli ich zobaczyć teraz, TVP1 ponownie pokaże je jesienią. Wcześniej stacja ma zamiar pokazać odcinki o numerach 66.-73.

Powtórki "Korony królów. Jagiellonów" w Telewizyjnej Jedynce będzie można oglądać od poniedziałku, 28 sierpnia 2023 roku. Jednak póki co nie została podana konkretna godzina emisji serialu. Najprawdopodobniej będzie to jednak w godzinach wieczornych, kiedy będą pokazywane nowe produkcje jesiennej ramówki.

Jedynka wyemituje także film dokumentalny o Bitwie pod Grunwaldem

TVP planuje również uczcić datę tego wydarzenia w inny sposób. W dokładną rocznicę historycznego starcia, czyli w sobotę 15 lipca 2023 roku, na antenie TVP1 premierowo zostanie pokazany film dokumentalny "Grunwald 1410" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. W filmie znalazły się także komentarze historyków nt. genezy, przebiegu i znaczenia bitwy, a tak brzmi oficjalny opis produkcji:

Najsłynniejsza bitwa w polskich dziejach, zostanie w nim przedstawiona z punktów widzenia trzech najważniejszych uczestników: króla Polski Władysława Jagiełły, Wielkiego Księcia Litwy Witolda oraz wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena. W ich postaci wcielą się jak w serialu 'Korona królów. Jagiellonowie': Sebastian Skoczeń, Michał Chorosiński i Szymon Nygard. Ta trójka wyruszy ze współczesnego Krakowa, Wilna i Malborka, by spotkać się na polu bitwy pod Grunwaldem i jednocześnie przybliżyć widzom motywacje oraz rozterki kreowanych przez siebie uczestników dziejowych zmagań.
Więcej o: