Spytaliśmy Polaków, czy mają zaufanie do mediów. "Jest jedna albo dwie gazety" [WIDEO]

Jak przechodnie odpowiedzą na pytanie "Czy masz zaufanie do mediów?", gdy zada im je napotkany na ulicy dziennikarz? Postanowiłem sprawdzić, jakie będą reakcje mieszkańców Warszawy i jakimi przemyśleniami będą się chcieli ze mną podzielić na ten temat. "Są na rynku gazety, które są zmanipulowane i nie wiadomo, jak to jest" - oceniła jedna z kobiet.

Jak podaje Presserwis, zawód dziennikarza uplasował się dopiero na 19. miejscu w rankingu zaufania do grup zawodowych stworzonym przez państwowy Instytut Finansów na podstawie badań Grupy BST. Dziennikarzy w rankingu wyprzedziły takie grupy zawodowe, jak: księża, urzędnicy, bankowcy, sędziowie i psychiatrzy. Wśród badanych umiarkowane i pełne zaufanie do dziennikarzy zadeklarowało zaledwie 32 proc. respondentów.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Nie jest tajemnicą fakt, że zawód dziennikarza nie budzi już takiego szacunku jak dawniej, ale niepokojącym zjawiskiem jest to, że z roku na rok zaufanie do naszego zawodu jest coraz mniejsze. Z pewnością jest to związane z ogromną polaryzacją wśród społeczeństwa w sprawie polityki, z którą związane są także rozmaite media, za pomocą których przekazywane są informacje. Nieraz w znacząco różniący się od siebie sposób. 

"Informacje podawane w mediach biorę z dużą rezerwą"

Postanowiłem sprawdzić informacje u źródła i wybrałem się na ulice warszawskiej Ochoty, aby zapytać Polaków, czy mają zaufanie do naszych mediów i co za tym stoi. Jedna z kobiet oceniła, że jej zaufanie wynosi około 80 proc. "W jednej [gazecie – przyp. red.] się czyta to, w drugiej się czyta to, jeżeli chodzi o ten sam temat. Oznacza to, że jest gdzieś jakaś manipulacja" – stwierdziła. Na koniec rozmowy przyznała, że nieustannie największe zaufanie ma do Radiowej Jedynki. Bez względu na duże zmiany programowe, które zaszły w 2016 roku.

Z kolei jeden z młodych mężczyzn stwierdził, że nie korzysta za dużo z mediów, ponieważ jest w nich dużo nieprawdy. Na pytanie skąd w takim razie czerpie informacje o świecie, odpowiedział krótko: "Od znajomych, którzy siedzą w tych tematach". Natomiast kolejna rozmówczyni krótko odrzekła, że na rynku jest jedynie jedna lub dwie gazety, do których ma zaufanie. "Wszystko, co słyszę staram się przesiewać przez własny umysł i wszystko porównywać" – stwierdziła inna z kobiet. 

Niejednokrotnie oberwało się mediom narodowym. "Przede wszystkim [nie ufam – przyp. red.] TVP1, TVP2 i TVP Info. Polsat też ma swoje chwile zakłamania" – stwierdziła jedna z kobiet. Z kolei młoda dziewczyna przyznała wprost: "Nie ufam żadnym telewizjom". Inny z rozmówców powiedział, że nie ma zaufania do mediów, a wszystkie informacje stara się sam sprawdzać w internecie. "Staram się wtedy czytać dużo więcej i na różnych stronach" – ocenił.

Zobacz wideo Czy masz zaufanie do mediów? [SONDA]
Więcej o: