Centrum Informacji TVP potwierdza, że decyzja o zdjęciu programów z ramówki jest podyktowana jego startem w wyborach parlamentarnych. "Przerwa w emisji programów, których twarzą jest pan Bogusław Wołoszański jest podyktowana jego zaangażowaniem politycznym. Ekspozycja na antenach TVP jego cyklicznych programów w okresie przedwyborczym byłaby dodatkową formą promocji jego osoby, co byłoby nieuczciwe w stosunku do innych kandydatów" - informuje w odpowiedzi na email Gazeta.pl.
Na razie fani programów historycznych Wołoszańskiego muszą uzbroić się w cierpliwość. "Po wyborach program powróci na anteny TVP w jakości HD" - zapewnia Centrum Informacji TVP. Nie znaczy to jednak, że o byłym dziennikarzu TVP nie usłyszymy nic na antenie Telewizji Publicznej w najbliższych tygodniach. Przykładem może być materiał "Wiadomości" "Platforma sięga po skompromitowane postacie" ze środowego wieczora. Adrian Borecki przedstawił Wołoszańskiego jako "tajnego współpracownika SB" - ten wcześniej mówił o tym, że w latach 80. podpisał zobowiązanie do współpracy, by móc wyjechać do Londynu jako korespondent telewizji i radia.
Obydwa emitowane w TVP Historia programy Bogusława Wołoszańskiego, który do 2005 roku był dziennikarzem TVP, czyli "Sensacje XX wieku" oraz "Encyklopedia II wojny światowej", w środę znikły z anteny, o czym poinformowaliśmy jako pierwsi. Decyzja była nagła, stąd nadal były uwzględnione w programach telewizyjnych i elektronicznych przewodnikach po programie. Data zmian w ramówce zbiegła się z dniem ogłoszenia przez Bogusława Wołoszańskiego startu w wyborach parlamentarnych z listy Koalicji Obywatelskiej. Informujący o tej decyzji Donald Tusk podkreślał, że zadaniem Wołoszańskiego ma być "dekonspiracja" startującego z tego samego okręgu Antoniego Macierewicza, byłego ministra obrony w rządzie PiS.
Powtórki audycji "Sensacje XX wieku" i "Encyklopedia II wojny światowej" od przynajmniej kilku lat można było oglądać w TVP Historia pięć razy w tygodniu. Ten pierwszy nawet dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku.
Wołoszański przez ponad 30 lat pracował w TVP, zaczynał w 1971 roku, a w latach 80. był nawet zastępcą dyrektora Programu I Telewizji Polskiej. Największą popularność zdobył jako prowadzący "Sensacje XX wieku" - stworzony przez niego program był emitowany od września 1983 do sierpnia 2005 na antenie TVP1,