Ten program w ramówce TVN utrzymuje się dłużej od "Na Wspólnej". Ma tylko 36 odcinków!

Największe stacje telewizyjne co sezon prezentują nowe ramówki, w których znajduje się mnóstwo świeżych propozycji. Żywot niektórych z nich bardzo szybko się kończy i niewielu widzów o nich pamięta. Ale w TVN jest jeden program, którego produkcja zakończyła się 21 lat temu, a stacja nieustannie emituje niespełna 40 odcinków tej produkcji. Swego czasu pokazywano nawet dwa epizody dziennie!

Programy typu reality show, w których urządzane są domy i ogrody, są nieodzowną częścią współczesnych ramówek telewizyjnych. Jednymi z najpopularniejszych są "Nasz nowy dom" i "Totalne remonty Szelągowskiej". Jednakże w 2002 roku takie formaty dopiero zaczęły się pojawiać na polskim rynku. 

Więcej ciekawych artykułów ze świata telewizji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Właśnie wtedy w ramówce stacji TVN zadebiutował program "Kto was tak urządził?", którego prowadzącą była Małgorzata Maier - uczestniczka pierwszej edycji polskiej wersji reality show "Big Brother". Do programu znajomi zgłaszali osoby, którym chcieli sprawić niespodziankę w postaci odświeżonego mieszkania. Uczestnicy dopiero pod koniec show dowiadywali się, kto dokonał zgłoszenia.

Zobacz wideo Elżbieta Romanowska o pracy w "Nasz nowy dom". Co robi na planie? "Nie czuję się w obowiązku by wchodzić w czyjeś kompetencje"

"Kto was tak urządził?" jest jednym z najdłużej emitowanych programów przez TVN w historii

Łącznie wyprodukowano dwa sezony programu, na które składa się 36 odcinków. Emisja premierowa programu zakończyła się w 2002 roku, ale program nieustannie znajduje się w ramówce stacji. Dawniej emitowany był w ramach nocnego pasma powtórkowego "Nic straconego", w którym pokazywane były także takie programy jak "Maraton uśmiechu", "Bez montażu" i "Nauka jazdy". Jednakże od kilku lat program jest wyróżniony w ramówce stacji, a swego czasu emitowała go nawet dwa razy dziennie. 

Ponad 20-letni program 'Kto Was tak urządził?' nadal utrzymuje się w nocnej ramówce TVNPonad 20-letni program 'Kto Was tak urządził?' nadal utrzymuje się w nocnej ramówce TVN Bartłomiej Marcinkowski

Nieustanne pokazywanie starego programu składającego się z niespełna 40 odcinków przez tak dużą stację telewizyjną może zaskakiwać. Nawet jeśli wziąć pod uwagę fakt, że jest on pokazywany nad ranem. Jednakże jest jeden powód, dla którego TVN decyduje się umieszczać się go cały czas w ramówce. Być może jest tak, ponieważ, jest to autorski format stacji, który może emitować do woli w przeciwieństwie do innych dawnych programów, które powstały na podstawie zagranicznych licencji.

Tak czy inaczej TVN w swojej bogatej bibliotece z pewnością ma także inne programy archiwalne własnego autorstwa, które mógłby przypomnieć nocnym markom. Ale z niewiadomej przyczyny to właśnie "Kto was tak urządził?" emitowane jest nieustannie prawie każdej nocy od dwudziestu lat. Na stronie internetowej Tele Magazynu można znaleźć komentarze nieświadomych internautów, którzy nie zdają sobie sprawy, że jest to emisja powtórkowa i w swoich wypowiedziach wyrażają chęć zgłoszenia się do programu:

Dzień dobry, chcę pomóc w remoncie mieszkania mojemu bratu - w pomalowaniu mieszkania. Chcę to zrobić z waszą pomocą, tylko nie wiem jak. Podajcie mi swój adres. Oglądam wasze nowe odcinki, tylko dziwi mnie, dlaczego są puszczane zawsze tak wcześnie, jak wszyscy śpią. Dla mnie taki serial powinien lecieć w weekendowe popołudnie.

Ludzie nie dostrzegają upływu czasu i nadal chcą się zgłaszać do programu. "Dla mnie to żenada!"

Oczywiście wśród użytkowników serwisu są także osoby, które starają się tłumaczyć, dlaczego nie można znaleźć nigdzie kontaktu do produkcji programu. "Ludzie, to jest program z 2002 roku. Nikt z programu wam nie odpisze ani tym bardziej nie pomoże", "Małgorzata Maier ma dziś (2021) 55 lat i nie zajmuje się już remontami i telewizją. Zrozumcie, że w nocy po 3 nad ranem są to powtórki programu sprzed ponad prawie 20 lat". Pojawiają się także bardziej krytyczne głosy skierowane do TVN:

Szok, że taka renomowana stacja nadal ciągle powtarza taki program sprzed kilkunastu lat! Dla mnie to żenada! Jest wiele innych bardziej interesujących programów! Szok! - czytamy.

Obecnie w nocnej ramówce TVN program Małgorzaty Maier nie jest emitowany już codziennie, a "zaledwie" kilka razy w tygodniu. Zamiast tego pojawiły się programy znane z siostrzanych stacji telewizyjnych HGTV czy Discovery Science, takie jak "Recepta na stary dom", "Zamieszkać na plaży" i "Jak to jest zrobione?".

 

Jak widać po komentarzach, mimo że żyjemy w erze streamingu, tak duża stacja jak TVN ma swoją oglądalność nawet nad ranem. Zamiast nieustannej emisji programu "Kto was tak urządził?" dobrym pomysłem mogłoby być przypominanie o tej porze dawno nieemitowanych produkcji z archiwum, w których nie namawia się jednak widzów do zgłoszenia udziału w programie.

Więcej o: