Z art. 23 Ustawy o radiofonii i telewizji wynika, że media publiczne "stwarzają partiom politycznym możliwość przedstawienia stanowiska w węzłowych sprawach publicznych". Jednakże zarówno Telewizja Polska, jak i Polskie Radio, odkąd w Polsce rządzi Zjednoczona Prawica, nie podchodzą profesjonalnie do tego punktu ustawy. Potwierdza to niedawno opublikowany raport przez Centrum Informacji TVP.
Więcej ciekawych artykułów ze świata telewizji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>
Na stronie internetowej narodowego nadawcy udostępniono dwa raporty z 2023 roku, które obejmują okres od stycznia do czerwca. Dokumenty noszą tytuł: "Sprawozdanie kwartalne z realizacji obowiązków przedstawiania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związku pracodawców". Doskonale z nich widać prorządowe nastawienie TVP.
Wyniki sprawozdania powstały na podstawie programów nadawanych na kanałach TVP1, TVP2, TVP3 oraz TVP Info. Według tych danych politycy obozu rządzącego mieli w pierwszym półroczu ogromną przewagę w ilości czasu antenowego w porównaniu z innymi partiami.
Tylko w drugim kwartale 2023 roku politycy PiS-u "przedstawiali swoje stanowisko" na antenie telewizji publicznej przez ok. 252 godziny. Druga największa partia w polskim Sejmie, czyli Platforma Obywatelska (107 posłów) miała swoją reprezentację w mediach narodowych zaledwie przez ok. 10 godzin.
Co ciekawe, Suwerenna Polska (do maja 2023 roku pod nazwą "Solidarna Polska") Zbigniewa Ziobry, która posiada 18 posłów w sejmie "przedstawiała swoje stanowisko" w TVP przez ponad 15 godzin. Nowa Lewica uczestniczyła w programach narodowego nadawcy przez 26 godzin, PSL przez niecałe 22 godziny, a Polska 2050 jedynie przez 2 godziny i 45 minut.
To sprawozdanie podaje dane za drugi kwartał bieżącego roku (kwiecień-czerwiec 2023). Zapewne dane za raport z obecnego - przedwyborczego - kwartału okażą się jeszcze bardziej druzgocące. Politycy partii rządzącej już o wiele częściej "przedstawiają swoje stanowisko" na antenach TVP w porównaniu do pozostałych partii politycznej, co tylko wzmacnia obecną dysproporcję.