Królowa Elżbieta II miała polskie korzenie. Nie zgadniecie, kto był jej krewnym

Brytyjska rodzina królewska od dekad budzi ogromne emocje i zainteresowanie. Przez ostatnie 70 lat na jej czele stała królowa Elżbieta II. Niewielu wie, że monarchini z dziada pradziada miała polskie korzenie. Kto był jej krewnym?

Chyba nie ma drugiego takiego klanu, jak brytyjska rodzina królewska, którego losy i poczynania śledziłby z uwagą cały świat. Choć wydawać by się mogło, że na temat Windsorów wiadomo już niemal wszystko, to pojawiające się co rusz ciekawostki i informacje z ich życia, odsłaniają kolejne latami skrywane tajemnice.

Zobacz wideo Elżbieta II nie chciała zasiąść na Żelaznym Tronie. Miała swoje powody

Stała na czele Wielkiej Brytanii przez 70 lat. Elżbieta II była najdłużej panującą kobietą w historii

Można by rzec, że królowa Elżbieta II była ikoną. Najsłynniejsza monarchini Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dynastii Windsorów urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako córka króla Jerzego VI i jego małżonki Elżbiety Bowes-Lyon. Tron objęła w czerwcu 1953 roku, mając zaledwie 26 lat i przez kolejne 70 sprawowała władzę. To uczyniło ją najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii i jednocześnie najdłużej stojącą na czele państwa kobietą w historii świata. Dożyła sędziwego wieku, zmarła 8 września 2022 roku, mając 96 lat. Wówczas zaczęto analizować jej skomplikowane drzewo genealogiczne, dokonując zaskakującego odkrycia.

Królowa Elżbieta II miała polskie korzenie. Kto był jej przodkiem?

Jakiś czas temu portal historia.org.pl przeanalizował drzewo genealogiczne brytyjskiej rodziny królewskiej, odkrywając, że Elżbieta II miała polskie korzenie. Jej krewnym był bowiem król Kazimierz Jagiellończyk, który władał Polską w latach 1447-1492. Pokrewieństwo z polską dynastią wynikało z pochodzenia króla Jerzego VI, jej ojca.

Jest córką Jerzego VI, który był synem Jerzego V, który był synem Edwarda VII, który był synem Wiktorii Hanowerskiej, która była córką Edward Augusta Hanowerskiego, który był synem Jerzego III Hanowerskiego, który był synem Fryderyka Ludwika Hanowerskiego, który był synem Jerzego II Hanowerskiego, który był synem Jerzego I Hanowerskiego, który był synem Zofii Doroty Wittelsbach, która była córką Fryderyka V, który był synem Fryderyka IV, który był synem Ludwika VI Wittelsbacha, który był synem Marii Hohenzollern, która była córką Kazimierza Hohenzollerna, który był synem Zofii Jagiellonki, która była córką Kazimierza Jagiellończyka

– wyjaśnia portal.

 

Co ciekawe, Kazimierz Jagiellończyk był przodkiem również m.in. Franciszka Józefa I, królowej Wiktorii czy Mikołaja II, co wykazało wiele przeprowadzonych testów genetycznych. To jednak nie koniec zaskakujących informacji. Okazuje się, że nie tylko królowa Elżbieta II miała polskie korzenie. Jej mąż, książę Filip, był z kolei potomkiem generała Wojska Polskiego Królestwa Polskiego, Maurycego Hauke i jego żony Zofii. Jego przypadek jest jednak mniej zawiły. Państwo Hauke mieli wnuka, Ludwika, który był synem ich córki Julii. Za żonę wziął sobie wnuczkę królowej Wiktorii, Wiktorię Heską, z którą doczekał się córki Alicji, która z kolei była matką księcia Filipa.

Więcej o: