Polsat podjął decyzję w sprawie programu Wołoszańskiego. Dziennikarz wróci jeszcze na antenę?

Po tym, gdy Bogusław Wołoszański ogłosił kandydaturę w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej, Telewizja Polska przestała nadawać jego programy. Okazuje się, że zaangażowanie dziennikarza w działania polityczne nie jest bez znaczenia również dla Polsatu. Stacja zmieniła datę premiery nowego sezonu jego hitowego formatu.

W sierpniu 2023 roku Donald Tusk poinformował, że podczas zbliżających się wyborów do Sejmu Bogusław Wołoszański będzie pierwszym kandydatem na liście Koalicji Obywatelskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Na reakcję Telewizji Polskiej, z którą związany był z przerwami od początku lat 70., nie trzeba było długo czekać.

Zobacz wideo Kontrowersyjne decyzje Tuska. Wśród nowych Kołodziejczak, Wołoszański oraz Tajner

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

TVP zawiesiło programy Wołoszańskiego. Przyczyną polityczne działania dziennikarza

Raptem kilka dni po tym, gdy media obiegła informacja o kandydaturze Wołoszańskiego w wyborach, Telewizja Polska podjęła decyzję o zawieszeniu emisji jego hitowych programów, które regularnie pojawiały się na kanale TVP Historia. Jak przekazano, decyzja była podyktowana "zaangażowaniem politycznym dziennikarza". W magazynach informacyjnych stacji zaczęły pojawiać się materiały mające zdyskredytować go w oczach widzów. "Wiadomości" pokazały reportaż, w którym okrzyknięto go "kandydatem-kapusiem" i wytknięto mu m.in. współpracę z SB.

Wołoszański był jednak przygotowany na taką reakcję. W wywiadach przyznawał, że nie jest to dla niego zaskoczeniem, od dawna obserwuje bowiem, jak polityka miesza się w sprawy telewizji. – Po tym, jak prezes Kaczyński namawia, żeby niszczyć wrogów, można było się tego spodziewać – mówił w rozmowie z "Presserwisem". – Przykro mi, ale w sumie dobrze, bo te programy już były bardzo zgrane. Dodatkowo to są produkcje sprzed 30 czy 40 lat. W tym czasie zmieniła się telewizja, zmieniła się realizacja i sposób prowadzenia – skwitował. TVP zapowiedziało, że archiwalne odcinki programu Wołoszańskiego powrócą na antenę po wyborach.

Polsat Play zmienił datę premiery nowego cyklu formatu Wołoszańskiego. Dlaczego?

Okazuje się, że nie tylko Telewizja Polska podjęła działania w związku z politycznym zaangażowaniem Bogusława Wołoszańskiego. W październiku 2023 roku na antenie Polsat Play miała odbyć się premiera nowego sezonu programu "Tajna historia XX wieku". Jak podaje "Presserwis", stacja postanowiła wprowadzić zmiany w ramówce i ostatecznie nowy cykl trafi do emisji dopiero miesiąc później, czyli w listopadzie. Podobnie zawieszono również cykl "Wojna według Wołoszańskiego", którego odcinki pojawiały się na kanale "Super Expressu" na platformie YouTube. Okazuje się, że w obu przypadkach z inicjatywą wyszedł sam dziennikarz. Stwierdził bowiem, że nie jest w stanie jednocześnie pracować nad programem i być czynnie zaangażowanym w kampanię wyborczą. – Praca nad programem i kampania wyborcza nie łączą się – powiedział "Presserwisowi".

Więcej o: