Prezydent przemawia, TVP transmituje, a w tle gwizdy i okrzyki "będziesz siedział"

"Prezydentowi Andrzejowi Dudzie trudno było przemawiać w Nowym Jorku" - napisał jeden z polskich dziennikarzy. Jego wpisowi towarzyszy film, na którym podczas przemówienia Dudy podczas 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku słychać m.in. okrzyki "będziesz siedział". Sprowokował do odpowiedzi prezydenckiego fotografa.

Przemówienie Andrzeja Dudy, które prezydent wygłosił w weekend w Nowym Jorku, było transmitowane przez Telewizję Polską. Widzowie TVP Info oprócz słów polityka usłyszeli więc też m.in. krytyczne wobec Dudy okrzyki i gwizdy. Zwrócił na  nie uwagę korespondent RMF FM w Stanach Zjednoczonych Paweł Żuchowski.

Zobacz wideo Marsz Miliona Serc widziany z drona. Uczestnicy wypełnili ulice centrum Warszawy

Prezydent przemawia w Nowym Jorku, za barierką plakat: I love Tusk 

Wpis "Prezydentowi Andrzejowi Dudzie trudno było przemawiać w Nowym Jorku. Mówił o polskich wartościach, dozbrajaniu polskiej armii czy sojuszu polsko-amerykańskim. Mówił, że Polonia jest ważna dla Polski" dziennikarz zilustrował filmem, na którym podczas przemówienia Dudy słychać okrzyki "będziesz siedział", buczenie oraz gwizdy i widać m.in. transparenty "Chcę kiedyś wrócić do wolnej Polski" i "I love Tusk" (nie jest to jednak materiał TVP, a nakręcony przez niego samego). 

"Nie było trudno, proszę mi uwierzyć. Czym jest mała grupka wulgarnych krzykaczy w kontekście tysięcy radosnych Polaków. A co warte podkreślenia, pokrzyczeli i poszli w trakcie parady. Wtykając jedynie swoje wulgarne transparenty w rusztowania, które potem uczestnicy pozdejmowali" - odpisał mu prezydencki fotograf Jakub Szymczuk.

Korespondent z USA: Polonia to nie monolit

Ten komentarz nie pozostał bez riposty:

I Pan i ja tam byliśmy. Duża, nieduża. Była. Widać ich na nagraniu, nie dostawiłem ich komputerowo. Były gwizdy, były hasła. Też to słychać. Na tyle, że to przeszkadzało. Polonia to nie monolit. To było jednak piękne biało-czerwone święto, ale moim zadaniem jest pokazać wszystko.

"Pana zadaniem pokazać tylko Pana Prezydenta. Pan jest prezydenckim fotografem a ja dziennikarzem niezależnym. Każdy wykonał swoją pracę. Rozumiem, że to, że to pokazałem nie musi się podobać w Kancelarii. Jest Pan zawodowcem, nie krytykujmy się wzajemnie, nie ma to sensu. Przybiliśmy zresztą piątkę w Katedrze. Dobrego powrotu do kraju" - napisał również Żuchowicz.

TVP Info podkreśla, że Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, który uczestniczył w nowojorskiej paradzie z okazji dnia pamięci o gen. Pułaskim. W materiale dostępnym na stronie stacji słychać wyraźnie m.in. okrzyki "demokracja" przerywające przemówienie prezydenta.

Więcej o: