Sprawdzili, co w "The Crown" mija się z prawdą. Scenarzyści poszaleli?

Od połowy listopada na platformie Netflix można już oglądać najświeższe cztery odcinki ostatniego sezonu "The Crown". Podobnie, jak było to w poprzednich sezonach, nie wszystko, co pokazano w "The Crown", wydarzyło się naprawdę.

Koronny klejnot Netfliksa "The Crown" powrócił z ostatnim sezonem. Na razie na platformie dostępne są cztery pierwsze odcinki - na ostatnie cztery będziemy musieli poczekać jeszcze miesiąc. Brytyjskie media już wyliczają, co się w nich mija z prawdą i jak w rzeczywistości wyglądały pewne wydarzenia, które przedstawiono w serialu.

Zobacz wideo "The Crown" - 6. sezon kultowego serialu [ZWIASTUN]

"The Crown" - fikcja czy rzeczywistość?

"The Crown" weszło w kulminacyjną fazę ostatnich lat życia księżnej Diany. W pierwszych czterech odcinkach pokazano moment zwrotny dla całej monarchii brytyjskiej - wypadek Diany w Paryżu i reakcję rodziny królewskiej na jej śmierć. Podstawowe wydarzenia i ich chronologia z serialu zgadzają się z grubsza z rzeczywistością. A jak jest w szczegółach? Niektóre rzeczy pełne są domysłów scenarzystów, inne zostały całkowicie zmyślone.

  • 1. Księżniczka Małgorzata na 50. urodzinach Camilli

Według serialu, księżniczka Małgorzata - sama będąc rozwódką po wielu nieszczęśliwych i burzliwych związkach, przychylnym okiem patrzyła na relację Karola i Camilli. W "The Crown" była też obecna na urodzinach przyszłej królowej jako najwyżej postawiona w hierarchii rodziny.

W rzeczywistości nie wiadomo, czy tak było. Nie zachowały się żadne dowody na obecność - bądź brak - Małgorzaty na urodzinowej imprezie. Nie zachowały się również żadne informacje na temat jej stosunku do Karola i jego ukochanej. Wszystkie sceny, w których Małgorzata mówi o ich relacji, zostały zmyślone na potrzeby serialu - choć patrząc na przeszłość samej księżniczki, nie są bardzo nieprawdopodobne.

  • 2. Zdanie księcia Williama o Dodim Al-Fayedzie

Według serialu książę William miał powiedzieć do matki, że uważa Dodiego za "dziwaka". Jak wyglądała rzeczywistość - tego naturalnie nie wiadomo w 100 procentach. Żaden z synów Diany nie brał udziału w pracach przy "The Crown" i jedyne informacje na temat podejścia chłopców do nowego partnera ich matki znamy tylko z pamiętników księcia Harry'ego, wydanych na początku tego roku.

Harry w "Spare" pisze, że rozmawiał z Williamem za młodu o Dodim. Uzgodnili ponoć, że tak długo, jak Diana jest przy nim szczęśliwa, oni będą cieszyli się jej szczęściem. Rozmowę Williama z Dianą zmyślono na potrzeby podkreślenia, że rodzina królewska była do Dodiego - delikatnie mówiąc - uprzedzona.

Kadr z 6. sezonu 'The Crown'Kadr z 6. sezonu 'The Crown' Fot. Netflix

  • 3. Zaręczyny księżnej Diany i Dodiego (uwaga, spoilery!)

W serialu zobaczymy scenę z zaręczynami Dodiego Al-Fayeda i księżnej Diany. W rzeczywistości również nie do końca wiadomo, co wydarzyło się w hotelu Ritz, który para opuściła w środku nocy w 1997 roku. Ojciec Dodiego twierdzi, że jego syn oświadczył się ukochanej. Jednocześnie bliscy przyjaciele księżnej twierdzili, że po księciu Karolu nie chciała już nigdy wychodzić za mąż.

Pierścionka zaręczynowego oficjalnie nie znaleziono ani przy Dianie, ani przy Dodim w miejscu wypadku. Ojciec mężczyzny twierdził, że Dodi kupił pierścionek dla Diany w Monte Carlo - znalazł go w pokojuhotelowym, który para opuściła przed śmiercią.

'The Crown''The Crown' Materiały prasowe/Netflix

  • 4. William w samotności próbuje poradzić sobie ze śmiercią matki

Książę William miał zaledwie 15 lat, kiedy Diana zginęła. W serialu kilka dni po jej śmierci, jeszcze przed pogrzebem, nagle znika ze szkockiej posiadłości. Przez kilkanaście godzin rodzina nie może go znaleźć. W końcu jednak wraca do zamku.

Książę William i książę Harry nigdy nie wspominali o tej sytuacji. Można założyć, że jest ona prawdopodobna, ale niekoniecznie prawdziwa.

  • 5. Ojciec Dodiego zatrudniał paparazzi do robienia parze zdjęć

W serialu przedstawiono ojca Dodiego, Mohameda Al-Fayeda, jako zaangażowanego w zatrudnianie paparazzi. Za zdjęcia, na których będzie widać uczucie między jego synem a księżną Dianą, miał oferować naprawdę potężne pieniądze. W rzeczywistości nie zachował się żaden dowód na tę sytuację. Mario Brenna - paparazzi, który dostarczył zdjęcia całujących się Diany i Dodiego - twierdził co prawda, że przyjął za zdjęcia okrągłą sumkę 5 milionów dolarów. Uważał jednak, że nie dowiedział się o lokalizacji jachtu Dodiego od jego ojca - "przypadkiem" znajdował się w okolicy.

Więcej o: