Premiery świetnych seriali, dobre komedie do uśmiechu, filmy pod napięciem i mrok skandynawskiej tajemnicy [POLECAJ TV - ŚRODA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 1.07

Najbardziej cieszę się z premiery "Dicte", czyli duńskiego kryminału w odcinkach w Ale Kino+, ale pozostałe też warte są uwagi. A te dwie nowości to komediowy "Czarno to widzę" w FOX Comedy i obyczajowy "Incydent" w Canal+ Seriale. Jest jeszcze kilka innych pierwszych odcinków. W TV 6 kryminalny "Hawaje 5-0" (godz. 21:30), w Universal o godz. 23:00 jeszcze raz się zaczyna "12 małp", a w AXN o godz. 22:00 rozpoczyna się drugi sezon francuskiego kryminału "Falco". Kilka naprawdę niezłych filmów znajdziecie takoż. Dla lubiących się pośmiać do telewizora - m.in. chińska komedia sensacyjna "Detektywi nie do pary", w Polsacie krzykliwa, ale pozwalająca się odmóżdżyć "New York Taxi", romantyczna wesołość w "Pozwie o miłość" w TVP 2 itp., ale po szczegóły odsyłam niżej. Również do działu z dokumentami, bo jest się o czym dowiedzieć. Zapraszam codziennie, a tymczasem dobrej życzę środy.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Adwokat (A Civil Action) - sensacyjny, USA 1998, reż. Steven Zaillian, wyk. John Travolta, Robert Duvall, Tony Shalhoub, William H. Macy (115 min)

Kronika procesu sądowego, w którym pan adwokat występuje w imieniu ośmiu rodzin z małego amerykańskiego miasteczka przeciwko dwóm korporacjom przemysłowym. I TO SIĘ OGLĄDA.

TV Puls godz. 20:00

Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości - komedia, Fr./Hiszp./Wł. 2012, reż. Laurent Tirard, wyk. Gérard Depardieu, Edouard Baer, Vincent Lacoste (106 min)

Tym razem dzielni Galowie zostają poproszeni przez królową Brytów o wsparcie w walce z Rzymianami. Przekraczają zatem dzielnie kanał La Manche i dziwiąc się tutejszym obyczajom pomagają. RODZINNY UBAW.

Polsat godz. 20:35

New York Taxi (Taxi) - komedia sensacyjna, USA/Fr. 2004, reż. Tim Story, wyk. Queen Latifah, Jimmy Fallon, Henry Simmons, Jennifer Esposito (97 min)

Queen Latifah w roli marzącej o karierze rajdowego kierowcy pani, która póki co musi zadowolić się prowadzeniem taksówki. I oto pojawia się okazja, żeby pokazać światu, co potrafi i do czego nadaje się jej nowe auto. Plus Jimmy Fallon. SZYBKO I ŚMIESZNIE.

Filmbox godz. 21:15

Czarna Dalia (The Black Dahlia) - kryminalny, USA 2006, reż. Brian De Palma, wyk. Aaron Eckhart, Josh Hartnett, Hilary Swank, Scarlett Johansson (116 min)

Dwaj policjanci o różnych charakterach prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa pewnej pani. I mają więcej kłopotów niż satysfakcji oczywiście. Scenariusz niezły, zdjęcia stylowe, ale trochę PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ.

TVP 2 godz. 21:20

Pozew o miłość (Laws of Attraction) - komedia romantyczna, Irl./USA 2004, reż. Peter Howitt, wyk. Pierce Brosnan, Julianne Moore, Michael Sheen (86 min)

40-letnia prawniczka zrywa z kolegą po fachu, ale już niebawem spotyka się z nim po przeciwnych stronach barykady, reprezentując rozwodzących się małżonków. Kolejna zabawa w kto się lubi ten się czubi, ale KRZYWDY NIE ROBI.

 

TVP Polonia godz. 21:55

Gry uliczne - sensacyjny, Polska 1996, reż. Krzysztof Krauze, wyk. Redbad Klijnstra, Robert Gonera, Grażyna Wolszczak, Andrzej Precigs (100 min)

Dwaj młodzi reporterzy na tropie sensacji z pogranicza polityki, mediów i gangsterki, bo okazuje się, że jeden z prominentnych polityków był agentem UB. KILKA TRUDNYCH PYTAŃ I NIEZŁE TEMPO.

Polsat godz. 22:35

Szkoła uwodzenia (Cruel Intentions) - obyczajowy, USA 1999, reż. Roger Kumble, wyk. Sarah Michelle Gellar, Ryan Phillipp

Przystojniak i szkolny łamacz serc zakłada się z przybraną siostrą, że uwiedzie cnotliwą córkę nowego dyrektora zanim skończą się wakacje. Jeśli wygra, przybrana siostra obiecuje, że spędzi z nim noc. Ale sprawy się komplikują jak uczucia, a uczucia jak nie wiem co. Świetna obsada, niezły pomysł, ale SZAŁU NIE MA.

TVN godz. 23:10

Niepokonany (Invictus) - biograficzny, USA 2009, reż. Clint Eastwood, wyk. Morgan Freeman, Matt Damon, Tony Kgoroge, Patrick Mofokeng (134 min)

Clint Eastwood o tym jak bardzo ceni sobie Nelsona Mandelę. I o tym, jak człowiek, który obalił w RPA apartheid, a potem krajowi swojemu przewodził, wykorzystał udział narodowej drużyny rugby w mistrzostwach świata, aby kraj ten wokół wspólnej sprawy zjednoczyć. RZETELNA ROBOTA.

 

TVP Kultura godz. 23:10

Kawa i papierosy (Coffee and Cigarettes) - komedia, USA/Jap./Wł. 2003, reż. Jim Jarmusch, wyk. Roberto Benigni, Steve Buscemi, Cate Blanchett, Steven Wright (92 min)

Z cyklu "Filmy, które zmieniły Amerykę", jedenaście czarno-białych, komicznych historyjek, w których występują gwiazdy kina i muzyki. Popijając aromatyczną kawę i paląc papierosy omawiają różne tematy, dyskutują itd. A czas odmierzają kolejną filiżanką kawy i kolejnym wypalonym papierosem. Film powstawał 17 lat, więc możecie mu teraz poświęcić trochę czasu. CIEKAWOŚĆ.

SERIAL

Ale Kino+ godz. 20:10

Dicte - kryminalny, Dania 2013, reż. Jannik Johansen, wyk. Iben Hjejle, Lars Brygmann, Ditte Ylva Olsen (2x51 min)

Premiera w telewizorze, oparta na bestsellerowych kryminałach duńskiej pisarki Elsebeth Egholm. Bohaterką jest czterdziestoletnia dziennikarka po przejściach, która po rozwodzie wróciła do rodzinnego miasta, aby na nowo ułożyć swoje życie. Zatrudnia się w jednej z lokalnych gazet i prowadzi tu kronikę kryminalną, dzięki czemu bierze udział w policyjnych dochodzeniach i poznaje pewnego detektywa. DOBRZE SIĘ OGLĄDA WIECZOREM.

 

FOX Comedy godz. 21:00

Czarno to widzę (Black-ish) - komediowy, USA 2014 (4x30 min)

Wesoła premiera o afroamerykańskiej rodzinie na której czele stoi pan Andree i z niewielką pomocą konserwatywnego seniora rodu (niezły Laurence Fishburne) próbuje zaszczepić w rodzinie poczucie tożsamości kulturowej, żeby o korzeniach swoich nie zapomniała. Bo sama z siebie ma to coraz głębiej w... wiadomo gdzie. NIEZŁA ZABAWA.

 

Canal+ Seriale godz. 22:00

Incydent (The Slap) - obyczajowy, USA 2015, reż. Lisa Cholodenko, wyk. Brian Cox, Melissa George, Uma Thurman, Lucas Hedges, Marin Ireland (40 min)

Premiera w telewizorze. Świetny pomysł, chociaż nie do końca spełniona obietnica. Oto podczas rodzinnej imprezy facet uderza w twarz nieznośnego dzieciaka innej pary. I rozpętuje się piekło wzajemnych oskarżeń, kłótni i wszelkich innych problemów. Sprawa trafia na policję, do sądu, rozpadać się zaczyna przez to wszystko zgodna dotychczas rodzina. Każdy z ośmiu odcinków to sprawa widziana z perspektywy innego gościa feralnego przyjęcia. Amerykańska wersja australijskiego serialu, a ten był adaptacją powieści Christosa Tsiolkasa. KILKA WAŻNYCH PYTAŃ, I DO ZOBACZENIA BARDZO.

 

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 21:25

Metallica: Some Kind of Monster - dokumentalny, USA 2004, reż. Joe Berlinger, Bruce Sinofsky, wyk. James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett, Bob Rock (94 min)

Metallica w najlepszym okresie między 2001 i 2003 rokiem. Mówią, grają i śpiewają. WARTO ZOBACZYĆ.

HBO 2 godz. 22:00

Szukając Vivian Maier (Finding Vivian Maier) - dokumentalny, USA 2013, reż. John Maloof, Charlie Siskel (81 min)

O pani, która pracując jako nowojorska niania, w wolnych chwilach realizowała się w fotografii. Ale dopiero po jej śmierci świat dowiedział się jak wielki miała talent, i jak piękne są jej prace. W 2009 roku, odkryto ponad 100 tys. negatywów pokazujących świat jej oczyma. BARDZO WARTO.

 

Planete+ godz. 22:05

Ciemna strona Red Bulla (The Dark Side of Red Bull) - dokumentalny, Kanada 2013, reż. Helmar Büchel (43 min)

Red Bull wydaje miliardy na to by było o nim głośno w mediach, a ten dokument opowiada historie młodych ludzi, którzy byli kiedyś częścią mechanizmu reklamowego tej marki i zapłacili za to śmiercią. ZAWSZE WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP 2 godz. 01.45

Trzydzieści lat wojny w imię Boga (Trente ans de guerre-Au nom de dieu) - film dokumentalny, Fr./Szwaj./Bel. 2011, reż. Thomas Johnson (120 min)

Materiały archiwalne oraz wypowiedzi polityków i historyków składające się na obraz sytuacji, w której Bóg jest pretekstem do walki o podział wpływów na świecie. POŁEBKIZM, ALE ZAWSZE WARTO WIEDZIEĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Stopklatka TV o godz. 20:00 "Mistrz Jang", czyli kolejna hongkońska komedia z Jackie Chanem z 1980 roku (97 min)

Discovery Life godz. 20:00 "Wyjdź za mnie", kolejne dwa premierowe odcinki o kłopotach narzeczeństwa do oglądania z przyjemnością (2x30 min)

Kino Polska o godz. 20:00 "Nic śmiesznego", czyli Cezary Pazura moknie, a tu wilki jakieś (91 min)

HBO o godz. 20:10 "Zostań, jeśli kochasz", czyli rozdzierający melodramat do oglądania się nadający i do wzruszeń (103 min)

HBO Comedy o godz. 20:35 "Detektywi nie do pary", czyli szalona do granic obłędu chińska komedia sensacyjna nabijająca się z filmowych mistrzów walk wszelakich, plus piękne kobiety i zabawny Jet Li (94 min)

TVN o godz. 20:50 "Córka generała", czyli John Travolta i Madeleine Stowe sensacyjnie, ale nie bardzo (116 min)

TV 6 o godz. 21:30 "Hawaje 5-0", pierwszy odcinek nowego otwarcia odświeżonego po wielu latach kryminalnego przeboju sprzed kilku dekad (42 min)

AXN o godz. 22:00 "Falco 2", czyli otwarcie drugiego sezonu francuskiego kryminału w odcinkach (50 min)

Fokus TV o godz. 22:30 "Prawdziwa historia rodu Borgiów", czyli jeszcze raz od nowa świetny kostiumowy serial o polityce (2x54 min)

Więcej o: