Dwie bardzo dobre komedie, premiera letniego serialu, Michael Fassbender muzycznie i Sean Bean pod napięciem [POLECAJ TV - CZWARTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 2.07

Dobry czas dzisiaj dla komedii. I dobrze, że przynajmniej dwie mogę polecić szczególnie. Oto kolejno w Ale Kino+ przebój ubiegłorocznego festiwalu Sundance "Frank" z Michaelem Fassbenderem, i komedia 2013 roku w Brazylii, czyli "Porywacz psów" w HBO. Poza tym w Stopklatce "Chłopaki mojego życia" z Drew Barrymore, w TVP Kultura "Numer siedemnaście" Alfreda Hitchcocka z 1932 roku, w Filmbox Sean Bean w "Terroryście", w TVN Eddie Murphy i Dan Aykroyd w "Nieoczekiwanej zmianie miejsc" Johna Landisa z 1983 roku, a w TV Puls moja ukochana Halle Berry w filmie "Połączenie".

Serialowo, to poza stałymi czwartkowymi pozycjami, w HBO premiera czeskiego obyczaju z elementami wesołości, albo komedii z ambicjami "Aż po uszy", i otwarcie czwartego sezonu "Grimm" w Canal+. I jeszcze świetne dokumenty o tym jak powstawało moskiewskie metro i jak miał się Paryż w latach 20. minionego wieku. Zapraszam na jutro i każdy kolejny dzień, a dzisiaj udanego życzę czwartku bardzo. Bardzo.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Chłopaki mojego życia (Riding in Cars with Boys) - komediodramat, USA 2001, reż. Penny Marshall, wyk. Drew Barrymore, Steve Zahn, James Woods, Adam Garcia (126 min)

Jest rok 1968, w którym sympatyczna piętnastolatka zauważa z niepokojem, że jest w ciąży z chłopakiem, którego ani zna dobrze, ani nawet lubi szczególnie. Będzie więc musiała życie swoje przebudować, ale jej największym marzeniem pozostaje chęć bycia pisarką. I MOŻNA POMYŚLEĆ.

Ale Kino+ godz. 20:10

Frank - komedia muzyczna, Wlk.Bryt./Irl./USA 2014, reż. Lenny Abrahamson, wyk. Michael Fassbender, Domhnall Gleeson, Maggie Gyllenhaal (95 min)

Film miał premierę na festiwalu Sundance w 2014 roku i - jak to się mówi - podbił serca tamtejszej widowni. To absolutnie zwariowana, ale mogąca wzruszyć opowieść o liderze ekscentrycznego zespołu popowego, który proponuje pewnemu trzydziestolatkowi, aby dołączył do grupy, a ten porzuca dotychczasowe życie i rusza w trasę. ŚWIETNA ZABAWA PRZY DOBRYM FILMIE I MUZYCE.

 

CBS Europa godz. 21:00

Hollywoodland - obyczajowy, USA 2006, reż. Allen Coulter, wyk. Adrien Brody, Diane Lane, Ben Affleck, Bob Hoskins (121 min)

Do fanów gwiazdy serialu "Superman" dociera smutna wiadomość o nagłej śmierci ich idola. Policja stwierdza, że to samobójstwo i sprawę zamyka, ale narzeczonej i matce aktora to nie wystarcza. Wynajmują prywatnego detektywa, który prowadzi śledztwo prowadzące do zaskakujących (oczywiście) faktów i domysłów. BYĆ MOŻE.

TVP Kultura godz. 21:05 (powt. 1:20)

Numer siedemnaście (Number Seventeen) - thriller, Wlk.Bryt. 1932, reż. Alfred Hitchcock, wyk. Barry Jones, Ann Casson, Henry Caine, John Stuart (60 min)

Nie, nie jest to pierwszy, ani nawet jeden z pierwszych filmów Mistrza, i nawet nie jest najlepszy, ale i w nim można odnaleźć dotknięcie geniuszu i charakterystyczny nastrój ciągłej niepewności. Film, z bardzo grubsza rzecz biorąc, jest o detektywie, który ma odnaleźć skradzioną biżuterię i za złodziejami trafia pod mroczny londyński dach. A w sprawę miesza się jeszcze pewien bezdomny, którego pojawienie się wszystko komplikuje. Trochę przykurzone, ale CIĄGLE DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

Filmbox godz. 21:15

Terrorysta (Cleanskin) - kryminalny, Wielka Brytania 2012, reż. Hadi Hajaig, wyk. Sean Bean, Charlotte Rampling, Abhin Galeya, Tom Burke (103 min)

Pojedynek brytyjskiego agenta, który ma schwytać albo wyeliminować samobójczego terrorystę i tegoż terrorysty, który przed akcją robi rachunek sumienia i zastanawia się co doprowadziło go do miejsca, w którym się znalazł. WYSOKIE NAPIĘCIE.

 

HBO godz. 21:25

Porywacz psów (Mato Sem Cachorro) - komedia, Brazylia 2013, reż. Pedro Amorim, wyk. Bruno Gagliasso, Enrique Diaz, Joaquim Lopes, Keli Freitas (117 min)

Zabawna premiera w telewizorze, czyli film, który w Brazylii uznano za najlepszą komedię sezonu. A rzecz jest o bardzo energicznej pani, i bardzo leniwym panu. Parą byli, ale pani się odechciało utrzymywanie nieroba i rozstają się, ale kością niezgody jest ich ukochany, cierpiący na narkolepsję piesek, o którego będą walczyć bardzo. DOBRA ZABAWA.

 

TVN godz. 21:50

Nieoczekiwana zmiana miejsc (Trading Places) - komedia, USA 1983, reż. John Landis, wyk. Eddie Murphy, Dan Aykroyd, Don Ameche, Ralph Bellamy (118 min)

Dwaj korporacyjni bogacze zakładają się o dolara, czy uda się im zamienić bezdomnego w biznesmena i odwrotnie. Na bruku ląduje yapiszon, a jego miejsce zajmuje drobny oszust i biedak. Ale jak wystawieni dowiadują się komu i czemu zawdzięczają swoją nieoczekiwaną zmianę miejsc, łączą siły i się mszczą. Było o tych sprawach kilka filmów, ale wtedy wszyscy skupili się na zabawie. A przecież to wbrew pozorom naprawdę jest o czymś więcej. Przechodzone już trochę, ale NADAL TAK SAMO GORZKO ZABAWNE.

TV Puls godz. 22:15

Połączenie (The Call) - thriller, USA 2013, reż. Brad Anderson, wyk. Halle Berry, Abigail Breslin, Morris Chestnut, Michael Eklund (94 min)

Operatorka linii alarmowej 911, niechcący pomaga mordercy zlokalizować jego nastoletnią ofiarę. Ale teraz ma szansę odkupić swoje winy. Dla mnie wystarczy, że jest Halle Berry, ale i bez niej DAŁOBY SIĘ OGLĄDAĆ.

SERIAL

HBO godz. 20:10

Aż po uszy (Az po usi) - obyczajowy, Czechy 2014, reż. Jan Hrebejk, wyk. Ana Geislerova, Jitka Cvancarova, Anna Polivkova, Hynek Cermak (2x35 min)

Premiera w naszym telewizorze. Rzecz jest o różnych zawiłościach w układach między kobietami i mężczyznami. O pani, która zawodowo dobrze, ale w miłości to jednak nie bardzo, i o panu, którego żona zdradza z kobietą, więc on też się pakuje w romans. Ma być zabawnie chyba i z sensem, ale ja tego chyba nie zrozumiałem, bo DLA MNIE ABSOLUTNIE OBOJĘTNE.

 

Canal+ godz. 21:00

Grimm 4 - fantasy, USA 2014-2015, reż. Norberto Barba, wyk. David Giuntoli, Bitsie Tulloch (2x45 min)

Premiera czwartego sezonu serial z pogranicza kryminału i fantasy. Ale jako, że raczej wyłącznie dla tych, którzy polubili poprzednie, więc nie będę się rozpisywał. Zwłaszcza, że mnie nie przekonuje. Informuję zatem tylko, że dwa pierwsze odcinki właśnie dzisiaj.

DOKUMENT

TVP Historia godz. 19:45

Paryż. Szalone lata dwudzieste (Paris. The Golden Twenties) - dok., Fr./Pol. 2013, reż. Fabien Béziat (43 min)

Lata 20. to wyjątkowy okres w historii nie tylko Paryża, ale w Paryżu było chyba najweselej. Młodzi Francuzi próbują zapomnieć o koszmarze Wielkiej Wojny, a jedynym lekarstwem wydaje się być wiara w beztroski świat bez wojny. Zapanowało więc w Paryżu istne szaleństwo. I to o tym właśnie, Z DUŻĄ CIEKAWOŚCIĄ.

Planete+ godz. 22:00

My, budowniczowie moskiewskiego metra (Soviet Underground: Comment Nous Avons Construit Le Metro De Moscou) - dokumentalny, Francja 2014, reż. Xavier Villetard (52 min)

Metro moskiewskie jest chyba największe, a na pewno najwspanialsze na świecie. A historię też ma ciekawą bardzo. Dokument opowiada historię ludzi, którzy budowali moskiewskie metro w latach 1937-38. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP 1 godz. 23:35

Werka - dokumentalny, Polska 2013, reż. Paweł Łoziński (46 min)

Życie bohaterki dokumentu nie jest usłane różami. Żeby naprawić błędy przeszłości, decydują się z mężem zaopiekować niepełnosprawną Weroniką. Kameralnie, cicho, i z dala od wielkich słów rozgrywa się codzienna walka wymagająca sporego poświęcenia. DOBRE DO REFLEKSJI.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN 7 o godz. 20:00 "Różowa Pantera", czyli Steve Martin szargający legendę detektywa Clouseau, i tylko dla Beyoncé Knowles warto (93 min)

Kino Polska godz. 20:00 "Wściekły", czyli Bronisław Cieślak prawie jak Borewicz (94 min)

Polsat o godz. 20:05 "Moja dziewczyna wychodzi za mąż", czyli rzecz dla tych, którzy mają ochotę na trochę romantycznych uniesień na wesoło (101 min)

TVN 7 o godz. 23:00 "Dziecko Rosemary", czyli po raz setny chyba w ciągu tygodnia wybitny horror Romana Polańskiego, ale ile można? (136 min)

Polsat o godz. 00:10 "I wszystko lśni", czyli Amy Adams, Emily Blunt i Alan Arkin w niezłej choć gorzkawej komedii (91 min)