TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze
Kolorowa wersja przekomedii "Sami swoi" w Polsacie, dołująca "Melancholia" Larsa von Triera w TVP Kultura, zabawny Seth Rogen w "Sąsiadach" w Canal+, widowiskowy "300: Początek imperium" w HBO, "Vicky Cristina Barcelona" Woody'ego Allena w TVP 1, albo Jake Gyllenhaal i Robert Downey Jr. w "Zodiaku" w TVN. I ciekawostka, czyli polska sensacja z 1965 roku "Powrót doktora von Kniprode" w TVP Historia. Serialowo jest średnia "Siberia" w Tele 5, powtórka premierowego odcinka bardzo średniego czeskiego "Po same uszy" w HBO2, i pierwsze odcinki "Grim 4" w Canal+, i "Czarno to widzę" w FOX. A od 3 nad ranem oczywiście premiera kolejnego odcinka "Detektywa" i "Świata w opałach" w HBO. I jeszcze jedno, czyli już o godz. 16:10 powtórka dwóch pierwszych odcinków duńskiego kryminału "Dicte" w Ale Kino+. Przy okazji zapraszam do odsłuchania "Programu Telewizyjnego" w TOK FM, w którym rozmawialiśmy o serialach.
Serialowy polecaj. Z Kają Szafrańską rozmawiał Wojtek Krzyżaniak >>
A spoza listy jeszcze coś, co mnie nie bawi, ale może zechcecie wiedzieć, czyli zabawowy koncert "Lato Zet i Dwójki 2015: Słubice" w TVP 2 o godz. 20:05 i coś, co wymaga większej uwagi, więc nadawca zepchnął to na noc późną, czyli o godz. 23:00 w TVP 2 koncert finałowy Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie "Szalom na Szerokiej".
Pokolorowana wersja jednej z najwspanialszych Polskich komedii, a może nawet komedii w ogóle, czyli początek trologii o przesiedleńcach zza Buga Pawlakach i Kargulach, którzy odnaleźli się po wojnie na tzw. ziemiach odzyskanych. POZYCJA KLASYCZNA.
Pan jest niewierny żonie swojej, bo być wierny po prostu nie potrafi. A jego żona dowiaduje się o tym, ale się na to nie godzi i w porozumieniu z mamą postanawia zemścić się na wiarołomnym małżonku, angażując w sprawę płatnego zabójcę. Trochę przykurzone, ale ZWIEWNIE ZABAWNE.
Nowojorski taksówkarz z paranoją, że światem rządzą spiski nie daje spokoju młodej prawniczce. Ona - jak zresztą cała reszta świata - mu nie wierzy, więc będzie musiał udowodnić, że to nie jest paranoja. Ale jak zacznie się akcja, to na ostro i na serio. SZYBKO, GŁOŚNO I Z NERWEM.
Premiera w telewizorze. Prowincjonalny fryzjer postanawia ożywić swoje miasteczko i zaimponować żonie, stawiając w nim pomnik Michaela Jacksona w miejsce komunistycznego postumentu, który ma zostać zdjęty. Najpierw musi przekonać burmistrza. DA SIĘ, ALE BEZ NAPINKI.
Premiera w telewizorze. Średnia. O czterech parach, które wpadają do Las Vegas na zaplanowany przez żeńską część towarzystwa co do sekundy weekend. I oczywiście wszystko się rozwala w drobny mak. TELEWIZYJNA RUTYNA, ALE KRZYWDY NIE ROBI.
Ona i on są bliźniakami. Choć pod wieloma względami się różnią, oboje z podobną pasją dążą do osiągania celów. Dla niego jest to muzyka, a dla niej gra w piłkę nożną. Szkoła rozwiązuje żeńską drużynę piłki, ale na szczęście męska część rodzeństwa wyjeżdża, więc siostra stanie się teraz własnym bratem. BZDECIK TAKI, ALE NIESZKODLIWY.
Z wybitną obsadą, i niezłym scenariuszem, ale strasznie dołujący. Bo oto pogrążona w poważnej depresji pani wychodzi za mąż. Ale podczas przyjęcia ma kryzys, a do Ziemi zbliża się planeta Melancholia. I wszystko się ze sobą łączy. POWAŻNA SPRAWA.
Premiera w telewizorze, ale kiepskawa. Dom w sąsiedztwie Maca i Kelly zajmuje bractwo studenckie. Wydaje się, że para będzie mogła połączyć odpowiedzialne rodzicielstwo z imprezowaniem, ale oczywiście okaże się to trudne i zaczyna się sąsiedzka wojenka. GŁUPAWE, OWSZEM, ALE ZA TO MOŻNA SIĘ DOBRZE ODMÓŻDŻYĆ.
Kolejna dzisiaj premiera. Ekranizacja inspirowanej starożytnością powieści graficznej Franka Millera, i sequel kinowego hitu Zacka Snydera z 2006 roku. Ateński dowódca Temistokles na czele armii, która wraz z wojskami wrogiej do niedawna Sparty stawia czoła perskiej inwazji. WIDOWISKOWE, ALE CHYBA AŻ ZA BARDZO.
Psychopatyczny morderca koniecznie chce na zwrócić na siebie uwagę świata, i robi to w charakterystyczny dla psychopatów sposób. Jego tożsamość można będzie ustalić kiedy komuś uda się odszyfrować kod zawarty w listach. A potem to już świetnie zagrane starcie ciał i umysłów A najbliższy rozwiązania zagadki mordercy jest rysownik dowcipów politycznych. POD WYSOKIM NAPIĘCIEM.
Młode Amerykanki przylatują do Barcelony na wakacje. Jedna ma niebawem wyjść za mąż, a pobyt w Europie chce poświęcić pisaniu pracy magisterskiej na temat tożsamości narodowej Katalończyków. Druga nieustannie poszukuje nowych inspiracji i wrażeń. Pewnego wieczoru obie dziewczęta wybierają się na wernisaż do jednej z galerii. Tam uwagę jednej z nich zwraca pewien artysta, a weekend spędzony ze zwariowanym Hiszpanem odmienia życie obu młodych pań. DO ZOBACZENIA.
Pierwsza z dwóch części. Jest rok 1945 i sztab grupy Werwolfu wraz z jego szefem doktorem von Kniprode chowają ważną dokumentację tytułowego pana. Polskim żołnierzom udaje się dokumenty odnaleźć, ale samym Niemcom przy pomocy zdradzieckiego Polaka udaje się uciec. Co oczywiście będzie miało swoje konsekwencje później. ŚWIETNY POMYSŁ, ALE SIERMIĘGA.
Pierwszy z dwunastu odcinków. Grupa ochotników z Ameryki przyjeżdża do Rosji, aby wziąć udział w programie telewizyjnym. Ich celem jest przeżycie w trudnych warunkach syberyjskiej zimy. Ale nie spodziewali się, że miejscem ich pobytu będzie Kraj Krasnojarski, gdzie w 1908 roku spadł słynny meteor. BARDZO ŚREDNIE.
Powtórka z czwartkowej premiery. Rzecz jest o różnych zawiłościach w układach między kobietami i mężczyznami. O pani, która zawodowo dobrze, ale w miłości to jednak nie bardzo, i o panu, którego żona zdradza z kobietą, więc on też się pakuje w romans. Ma być zabawnie chyba i z sensem, ale ja tego albo nie zrozumiałem, albo naprawdę jest bardzo nijakie. DLA MNIE ABSOLUTNIE OBOJĘTNE.
Po raz kolejny historia Sixto Rodrigueza - któremu w latach sześćdziesiątych XX wieku wróżono karierę muzyczną na miarę Boba Dylana. Po niepowodzeniu pierwszej płyty w USA niespodziewanie stał się gwiazdą w RPA. Większą niż gwiazdy wszystkie inne. DO ZASŁUCHANIA I ZACHWYTU.
Obserwowanie, monitorowanie i nagrywanie życia ludzi nie było tak proste jak obecnie. W ciągu 10 lat postęp technologiczny umożliwił przekształcenie wyrywkowego monitoringu w masowy nadzór. Dokument pokazuje skalę globalnego monitoringu. Przynajmniej tę jej część, o której może, ale nawet to MOŻE ROBIĆ WRAŻENIE.
Przez trzy lata reżyser zbierał archiwalne materiały, żeby poskładać z nich jeden dzień, 27 września 1962 roku. Oprócz materiałów filmowych są to autentyczne dokumenty, listy, notatki, które powstawały tego dnia. DUŻA CIEKAWOŚĆ.