Seth Rogen walczy ze studentami, Pawlaki i Kargule w kolorze, serbski pomnik Michaela Jacksona, nowe seriale i dokumenty [POLECAJ TV - NIEDZIELA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 5.07

Kolorowa wersja przekomedii "Sami swoi" w Polsacie, dołująca "Melancholia" Larsa von Triera w TVP Kultura, zabawny Seth Rogen w "Sąsiadach" w Canal+, widowiskowy "300: Początek imperium" w HBO, "Vicky Cristina Barcelona" Woody'ego Allena w TVP 1, albo Jake Gyllenhaal i Robert Downey Jr. w "Zodiaku" w TVN. I ciekawostka, czyli polska sensacja z 1965 roku "Powrót doktora von Kniprode" w TVP Historia. Serialowo jest średnia "Siberia" w Tele 5, powtórka premierowego odcinka bardzo średniego czeskiego "Po same uszy" w HBO2, i pierwsze odcinki "Grim 4" w Canal+, i "Czarno to widzę" w FOX. A od 3 nad ranem oczywiście premiera kolejnego odcinka "Detektywa" i "Świata w opałach" w HBO. I jeszcze jedno, czyli już o godz. 16:10 powtórka dwóch pierwszych odcinków duńskiego kryminału "Dicte" w Ale Kino+. Przy okazji zapraszam do odsłuchania "Programu Telewizyjnego" w TOK FM, w którym rozmawialiśmy o serialach.

Serialowy polecaj. Z Kają Szafrańską rozmawiał Wojtek Krzyżaniak >>

A spoza listy jeszcze coś, co mnie nie bawi, ale może zechcecie wiedzieć, czyli zabawowy koncert "Lato Zet i Dwójki 2015: Słubice" w TVP 2 o godz. 20:05 i coś, co wymaga większej uwagi, więc nadawca zepchnął to na noc późną, czyli o godz. 23:00 w TVP 2 koncert finałowy Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie "Szalom na Szerokiej".

FILM

Polsat godz. 20:00

Sami swoi - komedia, Polska 1967, reż. Sylwester Chęciński, wyk. Wacław Kowalski, Władysław Hańcza (78 min)

Pokolorowana wersja jednej z najwspanialszych Polskich komedii, a może nawet komedii w ogóle, czyli początek trologii o przesiedleńcach zza Buga Pawlakach i Kargulach, którzy odnaleźli się po wojnie na tzw. ziemiach odzyskanych. POZYCJA KLASYCZNA.

Stopklatka TV godz. 20:00

Kocham cię na zabój (I Love You to Death) - komedia, USA 1990, reż. Lawrence Kasdan, wyk. Kevin Kline, Tracey Ullman, Joan Plowright, River Phoenix (93 min)

Pan jest niewierny żonie swojej, bo być wierny po prostu nie potrafi. A jego żona dowiaduje się o tym, ale się na to nie godzi i w porozumieniu z mamą postanawia zemścić się na wiarołomnym małżonku, angażując w sprawę płatnego zabójcę. Trochę przykurzone, ale ZWIEWNIE ZABAWNE.

TVN 7 godz. 20:00

Teoria spisku (Conspiracy Theory) - sensacyjny, USA 1997, reż. Richard Donner, wyk. Mel Gibson, Julia Roberts, Patrick Stewart, Cylk Cozart (135 min)

Nowojorski taksówkarz z paranoją, że światem rządzą spiski nie daje spokoju młodej prawniczce. Ona - jak zresztą cała reszta świata - mu nie wierzy, więc będzie musiał udowodnić, że to nie jest paranoja. Ale jak zacznie się akcja, to na ostro i na serio. SZYBKO, GŁOŚNO I Z NERWEM.

 

Cinemax godz. 20:00

Pomnik Michaela Jacksona (Spomenik Majklu Dzeksonu) - komediodramat, Serbia/Niem./Chor./Fr. 2014, reż. Darko Lungulov, wyk. Boris Milivojevic, Dragan Bjelogrlić (91 min)

Premiera w telewizorze. Prowincjonalny fryzjer postanawia ożywić swoje miasteczko i zaimponować żonie, stawiając w nim pomnik Michaela Jacksona w miejsce komunistycznego postumentu, który ma zostać zdjęty. Najpierw musi przekonać burmistrza. DA SIĘ, ALE BEZ NAPINKI.

 

HBO godz. 20:10

Myśl jak facet II (Think Like a Man Too) - komedia romantyczna, USA 2014, reż. Tim Story, wyk. Adam Brody, Michael Ealy, Jerry Ferrara, Meagan Good, Regina Hall (102 min)

Premiera w telewizorze. Średnia. O czterech parach, które wpadają do Las Vegas na zaplanowany przez żeńską część towarzystwa co do sekundy weekend. I oczywiście wszystko się rozwala w drobny mak. TELEWIZYJNA RUTYNA, ALE KRZYWDY NIE ROBI.

TVP 1 godz. 20:25

Ona to on (She's the Man) - komedia romantyczna, USA 2006, reż. Andy Fickman, wyk. Amanda Bynes, Channing Tatum, Laura Ramsey, James Kirk (101 min)

Ona i on są bliźniakami. Choć pod wieloma względami się różnią, oboje z podobną pasją dążą do osiągania celów. Dla niego jest to muzyka, a dla niej gra w piłkę nożną. Szkoła rozwiązuje żeńską drużynę piłki, ale na szczęście męska część rodzeństwa wyjeżdża, więc siostra stanie się teraz własnym bratem. BZDECIK TAKI, ALE NIESZKODLIWY.

TVP Kultura godz. 20:45

Melancholia - psychologiczny, Dania/Szw./Fr./Niem. 2011, reż. Lars von Trier, wyk. Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgard, Kiefer Sutherland (129 min)

Z wybitną obsadą, i niezłym scenariuszem, ale strasznie dołujący. Bo oto pogrążona w poważnej depresji pani wychodzi za mąż. Ale podczas przyjęcia ma kryzys, a do Ziemi zbliża się planeta Melancholia. I wszystko się ze sobą łączy. POWAŻNA SPRAWA.

Canal+ godz. 21:00

Sąsiedzi (Neighbours) - komedia, USA 2014, reż. Nicholas Stoller, wyk. Seth Rogen, Rose Byrne, Zac Efron, Elise Vargas (92 min)

Premiera w telewizorze, ale kiepskawa. Dom w sąsiedztwie Maca i Kelly zajmuje bractwo studenckie. Wydaje się, że para będzie mogła połączyć odpowiedzialne rodzicielstwo z imprezowaniem, ale oczywiście okaże się to trudne i zaczyna się sąsiedzka wojenka. GŁUPAWE, OWSZEM, ALE ZA TO MOŻNA SIĘ DOBRZE ODMÓŻDŻYĆ.

 

HBO godz. 22:00

300: Początek imperium (300: Rise of an Empire) - dramat, USA 2014, reż. Noam Murro, wyk. Sullivan Stapleton, Eva Green, Lena Headey (99 min)

Kolejna dzisiaj premiera. Ekranizacja inspirowanej starożytnością powieści graficznej Franka Millera, i sequel kinowego hitu Zacka Snydera z 2006 roku. Ateński dowódca Temistokles na czele armii, która wraz z wojskami wrogiej do niedawna Sparty stawia czoła perskiej inwazji. WIDOWISKOWE, ALE CHYBA AŻ ZA BARDZO.

 

TVN godz. 22:10

Zodiak (Zodiac) - kryminalny, USA 2007, reż. David Fincher, wyk. Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards, Robert Downey Jr. (158 min)

Psychopatyczny morderca koniecznie chce na zwrócić na siebie uwagę świata, i robi to w charakterystyczny dla psychopatów sposób. Jego tożsamość można będzie ustalić kiedy komuś uda się odszyfrować kod zawarty w listach. A potem to już świetnie zagrane starcie ciał i umysłów A najbliższy rozwiązania zagadki mordercy jest rysownik dowcipów politycznych. POD WYSOKIM NAPIĘCIEM.

TVP 1 godz. 22:20

Vicky Cristina Barcelona - komediodramat, USA/Hiszpania 2008, reż. Woody Allen, wyk. Rebecca Hall, Scarlett Johansson, Javier Bardem, Penélope Cruz (92 min)

Młode Amerykanki przylatują do Barcelony na wakacje. Jedna ma niebawem wyjść za mąż, a pobyt w Europie chce poświęcić pisaniu pracy magisterskiej na temat tożsamości narodowej Katalończyków. Druga nieustannie poszukuje nowych inspiracji i wrażeń. Pewnego wieczoru obie dziewczęta wybierają się na wernisaż do jednej z galerii. Tam uwagę jednej z nich zwraca pewien artysta, a weekend spędzony ze zwariowanym Hiszpanem odmienia życie obu młodych pań. DO ZOBACZENIA.

TVP Historia godz. 23:35

Powrót doktora von Kniprode - sensacyjny, Polska 1965, reż. Hubert Drapella, wyk. Jan Kreczmar, Stanisław Niwiński, Lech Ordon, Zdzisław Salaburski (47 min)

Pierwsza z dwóch części. Jest rok 1945 i sztab grupy Werwolfu wraz z jego szefem doktorem von Kniprode chowają ważną dokumentację tytułowego pana. Polskim żołnierzom udaje się dokumenty odnaleźć, ale samym Niemcom przy pomocy zdradzieckiego Polaka udaje się uciec. Co oczywiście będzie miało swoje konsekwencje później. ŚWIETNY POMYSŁ, ALE SIERMIĘGA.

SERIAL

Tele 5 godz. 18:15

Siberia - przygodowy, USA 2013, wyk. Joyce Giraud, Johnny Wactor, Esther Anderson, Miljan Milosevic (2x50 min)

Pierwszy z dwunastu odcinków. Grupa ochotników z Ameryki przyjeżdża do Rosji, aby wziąć udział w programie telewizyjnym. Ich celem jest przeżycie w trudnych warunkach syberyjskiej zimy. Ale nie spodziewali się, że miejscem ich pobytu będzie Kraj Krasnojarski, gdzie w 1908 roku spadł słynny meteor. BARDZO ŚREDNIE.

HBO 2 godz. 20:45

Aż po uszy (Az po usi) - obyczajowy, Czechy 2014, reż. Jan Hrebejk, wyk. Ana Geislerova, Jitka Cvancarova, Anna Polivkova, Hynek Cermak (2x35 min)

Powtórka z czwartkowej premiery. Rzecz jest o różnych zawiłościach w układach między kobietami i mężczyznami. O pani, która zawodowo dobrze, ale w miłości to jednak nie bardzo, i o panu, którego żona zdradza z kobietą, więc on też się pakuje w romans. Ma być zabawnie chyba i z sensem, ale ja tego albo nie zrozumiałem, albo naprawdę jest bardzo nijakie. DLA MNIE ABSOLUTNIE OBOJĘTNE.

DOKUMENT

TVP HD godz. 22:35

Sugar Man (Searching for Sugar Man) - dokumentalny, Szwecja/Wlk.Bryt./USA 2012, reż. Malik Bendjelloul (86 min)

Po raz kolejny historia Sixto Rodrigueza - któremu w latach sześćdziesiątych XX wieku wróżono karierę muzyczną na miarę Boba Dylana. Po niepowodzeniu pierwszej płyty w USA niespodziewanie stał się gwiazdą w RPA. Większą niż gwiazdy wszystkie inne. DO ZASŁUCHANIA I ZACHWYTU.

Planete+ godz. 23:00

Mamy na was oko. Cyberinwigilacja (Un oeil sur vous) - dokumentalny, Francja 2015, reż. Alexandre Valenti (88 min)

Obserwowanie, monitorowanie i nagrywanie życia ludzi nie było tak proste jak obecnie. W ciągu 10 lat postęp technologiczny umożliwił przekształcenie wyrywkowego monitoringu w masowy nadzór. Dokument pokazuje skalę globalnego monitoringu. Przynajmniej tę jej część, o której może, ale nawet to MOŻE ROBIĆ WRAŻENIE.

TVP Kultura godz. 23:15

Jeden dzień w PRL - dok., Pol./Fr. 2005, reż. Maciej Drygas (57 min)

Przez trzy lata reżyser zbierał archiwalne materiały, żeby poskładać z nich jeden dzień, 27 września 1962 roku. Oprócz materiałów filmowych są to autentyczne dokumenty, listy, notatki, które powstawały tego dnia. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN o godz. 20:00 "Na zabójczej ziemi", czyli Steven Seagal ekologiczny, ale co tam robi Michael Caine? (102 min)

FOX Comedy o godz. 20:00 "Czarno to widzę", czyli sitcom rodzinny, ale śmieszny średnio (3x30 min)

Canal+ Seriale o godz. 20:00 "Grimm 4", czyli czwarta seria z pogranicza kryminału i fantasy (41 min)

Tele 5 o godz. 20:05 "Kryjówka białego węża", czyli słabiutki brytyjski horrorek, tyle, że z młodziutkim Hugh Grantem (93 min)

TV Puls o godz. 23:50 "Stój, bo mamuśka strzela", czyli Sylvester Stallone na bardzo wesoło (87 min)

Więcej o: