Paweł Małaszyński znowu kocha Magdę M., Antonio Banderas psuje robota, Hindenburg leci po raz ostatni, dużo miłości, trochę strachu i premiera [POLECAJ TV - PIĄTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 10.07

Pamiętam jak wielkim przebojem była kiedyś "Magda M.". Chyba o żadnym z późniejszych seriali tyle się nie mówiło i nie pisało. Dzisiaj zaczyna go przypominać TVN Fabuła, i to od razu w pięciogodzinnej dawce. Smacznego. Więcej o dzisiejszych premierach i powtórkach, bo wraca nie tylko pani Magda, przeczytacie niżej. Tutaj wspomnę jeszcze o dwóch japońskich filmach w ramach cyklu "Kino Azja" w TVP Kultura. O godz. 21:20 animacja Mamoru Hosody "Wilcze dzieci", i o godz. 23:30 "Opowieści księżycowe", fantasy Kenji Mizoguchiego z 1953 roku. Do Polecaja zapraszam codziennie, w sobotnie południe zapraszam do TOK FM na "Program Telewizyjny", a dzisiaj dobrego życzę piątku. Bardzo.

FILM

TVN godz. 20:00

Harry Potter i kamień filozoficzny (Harry Potter and the Sorcerer's Stone) - młodzieżowy, USA 2001, reż. Chris Columbus, wyk. Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint (152 min)

Wakacyjny festiwal czarodzieja w TVN. Wszyscy wiecie co to za film, prawda? Inteligentny nastolatek okazuje się czarodziejem, i dostaje się do czarodziejskiej szkoły, w której ma szlifować czarodziejskie rzemiosło, a przy okazji przygody ma też czarodziejskie. Wiekowe to już, a ciągle działa. NASTOLETNIA PRZYGODA.

Polsat godz. 20:00

Opowieści z Narnii: Książę Kaspian (The Chronicles of Narnia: Prince Caspian) - przygoda fantasy, Wlk.Bryt./USA 2008, reż. Andrew Adamson, wyk. Ben Barnes, Georgie Henley, Skandar Keynes (150 min)

Znane z części pierwszej rodzeństwo ponownie wyrusza w podróż do baśniowego świata by wesprzeć tytułowego księcia i uchronić Narnię przed rządami despoty. RACZEJ DLA DZIECI. ATRAKCYJNE W FORMIE, BANALNE W TREŚCI.

Stopklatka TV godz. 20:00

I zapadła ciemność (And Soon the Darkness) - thriller, USA/Arg./Fr. 2010, reż. Marcos Efron, wyk. Amber Heard, Odette Annable, Karl Urban (87 min)

Dwie młode Amerykanki wybrały się na rowerową wyprawę po bezdrożach Argentyny. Pewnego dnia przy granicy z Paragwajem gniewają się na siebie, rozdzielają na chwilę, i jedna z nich znika. A wcześniej oczywiście miały zatarg z lokalesem. I ATMOSFERA GĘSTNIEJE.

CBS Europa godz. 21:00

Sztuka rozstania (Get Over It) - komedia romantyczna, USA 2001, reż. Tommy O'Haver, wyk. Kirsten Dunst, Ben Foster, Melissa Sagemiller, Sisqó (83 min)

Młodzieżowa opowiastka o tym, że porzucony nastolatek do wielkich jest zdolny poświęceń, żeby ukochaną odzyskać. Do tego stopnia, że nawet w musicalu szkolnym gotów jest wystąpić. Plus młodziutka Kirsten Dunst i zabawne epizody z Carmen Electrą i Coolio. SZKODA ŻYCIA.

TVN 7 godz. 21:15

Miłość i wojna (In Love and War) - melodramat, USA 1996, reż. Richard Attenborough, wyk. Mackenzie Astin, Chris O'Donnell, Sandra Bullock, Margot Steinberg (113 min)

Północne Włochy, lato 1918 roku. Ostatnia faza I wojny światowej. Młody korespondent wojenny Ernest Hemingway pracuje jako kierowca ambulansu. Z raną postrzałową trafia do szpitala. SŁABE, ALE KRZYWDY NIE ROBI.

 

TVP 1 godz. 21:25

Ostatni lot Hindenburga (Hindenburg) - sensacyjny, Niemcy 2011, reż. Philipp Kadelbach, wyk. Maximilian Simonischek, Stacy Keach, Greta Scacchi (106 min)

Miało być napięcie, ale jest umiarkowane. Oto bowiem w rok 1937 największy na świecie sterowiec zamiast helem, na który Niemcy dostali od świata embargo, wypełniony jest wodorem, co czyni z niego wielką laskę dynamitu. MOŻNA, ALE RADZĘ SZUKAĆ DALEJ.

Canal+ godz. 22:30

Automata (Autómata) - thriller SF, Buł./USA/Hiszp./Kan. 2014, reż. Gabe Ibánez, wyk. Antonio Banderas, Dylan McDermott, Melanie Griffith (105 min)

Premiera w telewizorze. Otóż w niedalekiej przyszłości ludzkość prawie wyginęła, więc żeby świat odbudować produkuje pomocne roboty. Ale pewien pan przypadkiem odkrywa coś, co może mieć wpływ na przyszłość ludzkości, i trzeba będzie temu jakoś zapobiec. Z pretensją do kina ambitnego. ALE JEDNAK BARDZIEJ NIE.

 

TVN godz. 23:10

Polowanie na "Czerwony Październik" (The Hunt for Red October) - sensacyjny, USA 1990, reż. John McTiernan, wyk. Alec Baldwin, Sean Connery, Sam Neill (134 min)

Tyle razy już było, że wstyd przypominać, więc powiem tylko, że to o kapitan wypasionej radzieckiej łodzi podwodnej chce do Amerykanów, a reszta floty chce im przeszkodzić. ZIMNOWOJENNY ODPRYSK, Z ROZMACHEM I ŚWIETNIE ZAGRANY.

TVP Historia godz. 23:30

Agora - dramat, Hiszpania 2009, reż. Alejandro Amenábar, wyk. Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac (127 min)

Poruszający film o wciąż domagających się ofiar kołach historii i tzw. postępu. Rzecz dzieje się w Aleksandrii w 391 rok n.e., gdzie chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. A Hypatia przewodzi tym, którzy usiłują ratować spuściznę starożytnych badaczy. DOBRA ROBOTA I DUŻE WRAŻENIE.

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 19:30

Extant: Przetrwanie (Extant) - SF, USA 2014, reż. Allen Coulter, wyk. Halle Berry, Hiroyuki Sanada, Brad Beyer (39 min)

Raz jeszcze od nowa. Niewiele zabrakło temu serialowi, żebym mógł go uznać za średni. Ale tak po prawdzie, ma właściwie tylko jedną mocną stronę, czyli Halle Berry w obsadzie. Niestety rzeczona gra tutaj tak słabo, że moja miłość do niej wystawiona została na dużą próbę. Niemniej do końca dotrwałem, i... Z PRZYKROŚCIĄ, ALE NIE WARTO.

Kino Polska godz. 20:00

Mała Moskwa - obyczajowy, Polska 2008, reż. Waldemar Krzystek, wyk. Lesław Żurek, Dimitrij Uljanov, Swietłana Chodczenkowa (2x45 min)

Dwa z czterech odcinków miniserialu o zakazanej miłości polskiego oficera do żony oficera radzieckiego, który stacjonował w naszym pięknym kraju. ROZDZIERAJĄCO ROMANTYCZNE.

AXN Black godz. 20:55

Ray Donovan - obyczajowy, USA 2013, reż. Allen Coulter, wyk. Liev Schreiber, Paula Malcomson, Eddie Marsan (55 min)

To akurat dobra wiadomość, jeśli ktoś jeszcze nie widział. Pierwszy sezon znakomitego serialu ze świetną rolą Liev Schreibera, który występuje to jako twardy opiekun gwiazd, który ochroni ich po tym jak zrobią największą nawet głupotę. Wyciąga ich z kłopotów, jak trzeba chroni ich przed światem, a jak trzeba, załatwia za nich jakąś mokrą robótkę. Ale ma też co zamiatać we własnym domu, bo tatuś, wyjątkowy skurczybyk (i rewelacyjnie zagrany przez Jona Voighta) właśnie wychodzi z więzienia. JEŚLI KTOŚ PRZEGAPIŁ, TO WARTO NADROBIĆ.

 

TVN Fabuła godz. 21:00

Magda M. - obyczajowy, Polska 2005, reż. Jacek Borcuch, Maciej Dejczer, wyk. Joanna Brodzik, Paweł Małaszyński, Bartłomiej Świderski (5x60 min)

Cóż to był za przebój wielki. Chyba jeden z największych. Chociaż to w sumie banalna opowiastka z rodzaju tych licznych o żurawiu i czapli, kończących się morałem "bo w tym właśnie jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz", to trafiła w swój czas i w gusta tefałenowskiej widowni. A rzecz jest o dwojgu pięknych prawnikach, którzy mają się ku sobie, ale oczywiście nie mogą się zgrać, no i oboje mają złe doświadczenia, które każą im z ostrożnością podchodzić do miłości. WSPOMNIENIE WIELKIEGO PRZEBOJU.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 6 godz. 00:00

Krokodyl zabójca (Crocodile) - horror, USA 2000, reż. Tobe Hooper, wyk. Mark McLachlan, Caitlin Martin, Chris Solari, Julie Mintz (95 min)

Fabuła rutynowa, bo wzorem innych podobnych i tutaj kilkoro nastolatków rusza sobie po przygodę nad jezioro. Bo nie wiedzą biedni, że mieszka tu wyjątkowo krwiożerczy krokodyl. No i się dzieje. NIESTETY BEZ POLOTU.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Ale kino+ godz. 20:10 "Ostatnia bitwa", czyli chińska, więc oczywiście z przesłaniem, opowieść o wojnie (118 min)

HBO o godz. 20:20 "Scoop - Gorący temat", czyli Woody Allen, Scarlett Johansson I Hugh Jackman w celebryckiej rzeczywistości (92 min)

Fokus TV o godz. 22:00 "Dynastia Tudorów 2" czyli powtórkowo drugi sezon rewelacyjnego serialu nie tylko o historii (2x69 min)

Ale kino+ o godz. 22:25 "Księga Diny", czyli Maria Bonnevie i Gerard Depardieu na bardzo poważnie (125 min)

TCM o godz. 23:00 "Ulice nędzy", czyli klasyczny kryminał z 1973 w reż Martina Scorsese z Robertem De Niro i Harveyem Keitelem (135 min)

Polsat o godz. 23:15 "Kruk", czyli horror z Brandonem Lee, ale za to bez emocji (102 min)

TVN 7 o godz. 23:40 "Zatrzymani w czasie", czyli przygodówka bez większej przyjemności (94 min)

TVP Polonia o godz. 23:40 "Opowiadanie wariackie", czyli małe, ale ciekawe dziwadełko Pawła Trzaski z Markiem Bargiełowskim, Jerzym Kamasem i Marzeną Trybałą z 1987 roku (78 min)