Hitchcockowi ginie kobieta, Robert De Niro idzie do telewizji, Gary Oldman tańczy z małpami i Rocky jako tajna broń Amerykanów [POLECAJ TV - CZWARTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 16.07

Szczerze mówiąc to wielkich wspaniałości dzisiaj szukać próżno. A jeśli już się znajdzie, to okazuje się, że ta dobra rzecz zajeżdżona jest telewizyjnie bardzo. Jak choćby "Starsza pani znika" Alfreda Hitchcocka w TVP Kultura. Poza tym z filmów wyróżniają się (choć z bardzo różnych powodów): " Fajerwerki próżności" Briana De Palmy z 1990 roku z Tomem Hanksem i Melanie Griffith w HBO, "Ewolucja planety małp" z 2014 w Canal+, "Liczą się tylko Frankliny" w Stopklatce, Robert De Niro i Eddie Murphy w "Showtime" w TVN, i w tej samej stacji, ale późno w nocy "Domino" z 2005 z Keirą Knightley i Mickey Rourke.

Do tego niezły dokument "Rocky Balboa, tajna broń Reagana" w Planete+, jeszcze lepszy "Maria Curie - kobieta, która olśniła świat" w BBC Earth, i stawiający ciekawe pytania "Izrael - droga do apartheidu" w TVP Kultura. W TV Puls druga część wojennego filmu "Okręt" o godz. 20:00, a w Ale Kino+ od godz. 22:05 powtórka trzech ostatnich odcinków "Stróża prawa". A dla kibiców piłkarskich o godz. 20:55 w TVP 2 w Eliminacjach Ligi Europy Legia Warszawa grała będzie z FC Botosani. Piłkarzom życzymy powodzenia, Polecaj czeka na Was codziennie, a dzisiaj życzę bardzo dobrego czwartku. Bardzo.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Liczą się tylko Frankliny (All About the Benjamins) - komedia sensacyjna, USA 2002, reż. Kevin Bray, wyk. Ice Cube, Tommy Flanagan, Carmen Chaplin (94 min)

Łowca nagród do spółki z oszustem wpadają na trop złodziei diamentów, i chociaż za sobą nie przepadają, to jednak w imię wspólnej sprawy decydują się na zawieszenie broni i działają razem. Jednakowoż nie na tyle zgodnie, żeby nie bywało zabawnie. DO ZOBACZENIA.

TVP Kultura godz. 21:05

Starsza pani znika (The Lady Vanishes) - thriller, Wlk.Bryt. 1938, reż. Alfred Hitchcock, wyk. Margaret Lockwood, Michael Redgrave (95 min)

Jeden z moich ulubionych filmów pana Hitchcocka. I pierwszy z jego filmów, w którym tak mocno pojawiły się elementy komediowe. Pani Iris zaprzyjaźnia się w pociągu ze starszą kobietą, a potem traci świadomość na chwil kilka, a jak się budzi, to okazuje się, że starszej pani nie ma, a wszyscy wokół chcą ją przekonać, że nigdy jej tu nie było. RZECZ PO PROSTU WYBITNA.

 

HBO godz. 21:20

Fajerwerki próżności (The Bonfire of the Vanities) - obyczajowy, USA 1990, reż. Brian De Palma, wyk. Tom Hanks, Bruce Willis, Melanie Griffith, Kim Cattrall (121 min)

Tom Hanks i Melanie Griffith jako kochankowie, którzy przypadkiem trafiają do Bronksu, tam w wypadku ona uderza lokalesa i go zabija, i w obawie przed skandalem uciekają. Policja znajduje pana, bo to on jest samochodu właścicielem i oskarżają go o zabójstwo, a rozprawa staje się rozgrywką polityczną. I TO JEST BARDZO NIEZŁY FILM.

 

TVN godz. 21:50

Showtime - komedia sensacyjna, USA/Australia 2002, reż. Tom Dey, wyk. Robert De Niro, Eddie Murphy, Rene Russo, Zaid Farid (96 min)

Detektyw Preston i patrolowy Sellars występują razem w programie na żywo o pracy policji. Sellars chce dobrze wypaść na ekranie, a Preston robi wszystko, by zaprezentować się jak najgorzej. Obaj są wspaniali, więc MNIE TO BAWI.

Canal+ godz. 22:30

Ewolucja planety małp (Dawn of the Planet of the Apes) - SF, USA 2014, reż. Matt Reeves, wyk. Gary Oldman, Jason Clarke, Keri Russell, Andy Serkis (125 min)

Powtórka z niedawnej premiery. Ciąg dalszy opowiastki o tym jak to małpy przejęły Ziemię we władanie. Tym razem niedobitki ocalałej ludzkości spotkają się z małpami. A to oczywiście będzie musiało prowadzić do efektownej konfrontacji i da wiele okazji do wygłoszenia różnych komunałów. EFEKTOWNE I Z ROZMACHEM.

 

TVN godz. 23:50

Domino - sensacyjny, USA/Fr. 2005, reż. Tony Scott, wyk. Keira Knightley, Mickey Rourke, Delroy Lindo (127 min)

O tym, że znudzona życiem modelka chce zostać łowcą nagród, i dołącza do mocnej ekipy takich łapaczy przestępców. Znajomy krytyk mówi, że nic wielkiego, ale wstydu nie ma, więc może WARTO SPRAWDZIĆ?

SERIAL

Canal+ godz. 20:00

Rake - sensacyjno-komediowy, USA 2014, reż. Sam Raimi, wyk. Greg Kinnear, Miranda Otto, John Ortiz, Necar Zadegan (4x42 min)

Wesoły i szybki, ale niestety również wtórny serial o panu adwokacie, który jest kobieciarzem uzależnionym od hazardu i wszelkich tabletek, który ma jednak również wielki talent prawniczy i z sukcesami specjalizuje się w sprawach nie do wygrania. Więc jego życie to klienci, umiarkowanie skuteczna terapia, kłopoty finansowe i żona, z którą często musi rywalizować w sądzie. NIC WIELKIEGO, ALE JEST CAŁKIEM PRZYJEMNIE.

FOX godz. 23:55

Kości (Bones) - kryminalny, USA 2005, reż. Greg Yaitanes, wyk. Emily Deschanel, David Boreanaz, Michaela Conlin (4x55 min)

Od początku jeden z lepszych kryminalnych seriali, w którym pani archeolog od kości wykorzystuje swoją wiedzę w policyjnych śledztwach. Z domieszką humoru, więc tym bardziej MOŻE SIĘ PODOBAĆ.

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00

Rocky Balboa, tajna broń Reagana (Rocky IV: Le Coup de Poing Americain) - dokumentalny, Francja 2014, reż. Dimitri Kourtchine (51 min)

W 1985 roku Sylvester Stallone napisał scenariusz, wyreżyserował i zagrał w czwartej części filmu o Rockym. Mimo, że film został zmiażdżony przez krytykę, zyskał status kultowego. W nakręconym w czasach Zimnej Wojny filmie pełno jest politycznych aluzji. Dokument pokazuje historię Rocky'ego, Stallone'a, Ronalda Reagana i lat 80. Reżyser na tym przykładzie sprawdza, w jaki sposób amerykańska kultura popularna wpłynęła na wynik Zimnej Wojny. CIEKAWOŚĆ.

BBC Earth godz. 22:00

Maria Curie - kobieta, która olśniła świat (The Genius of Marie Curie - The Woman Who Lit Up the World) - film dokumentalny, Wlk.Bryt. 2013, reż. Gideon Bradshaw, wyk. Geraldine James, David Malone (65 min)

Noblistka, naukowiec, żona, kochanka, matka. Oto opowieść o prawdziwej Marii Skłodowskiej-Curie: kobiecie, która zmieniła świat wbrew przeszkodom. Świetnie zrobione, DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP Kultura godz. 23:00

Izrael - droga do apartheidu (Roadmap to Apartheid) - dokumentalny, USA 2012, reż. Ana Nogueira, Alice Walker (95 min)

Historyczny dokument o powstaniu i upadku segregacji rasowej w kontekście Izraela. Chociaż wszelkie próby określenia Izraela jako kraju systemowego apartheidu spotykają się z ostrą reakcją, to wiele znaczących postaci takich jak Nelson Mandela czy Desmond Tutu, wskazuje na podobieństwa między dawną polityką rządu RPA a tym, co dzieje się na terenie współczesnego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Taką tezę przejęli też reżyserzy tego filmu. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

 

TVP 1 godz. 00:05

Bocznica - dokumentalny, Polska 2009, reż. Anna Kazejak (46 min)

Na bocznicy kolejowej na Półwyspie Helskim w starych wagonach organizowane są wczasy. Wybierają je osoby niezamożne, pasjonaci kolejnictwa i pracownicy kolei z rodzinami. I TO NAPRAWDĘ JEST NIEZŁA HISTORIA.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Sci Fi godz. 22:00

Jadowity wróg (Copperhead) - horror, USA 2008, reż. Todor Chapkanov, wyk. Brad Johnson, Keith Stone (110 min)

Rój grzechotników na bardzo dzikim zachodzie, kontra oblężone niewielkie dzikie miasteczko. DZIEJE SIĘ, ALE TROCHĘ ZA MAŁO SZALEŃSTWA.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Polsat o godz. 20:00 "Pamiętnik księżniczki", czyli Julie Andrews i Anne Hathaway na wesoło, ale dla dziewcząt (114 min)

TV Puls o godz. 20:00 "Niania w akcji", czyli karateczna komedia z Jackie Chanem (121 min)

TV Puls o godz. 22:40 "Dublerzy", czyli z roku 2006 z Andrzejem Grabowskim i Zbigniewem Zamachowskim, ale bez sensi, wdzięku i powodu, żeby ją oglądać (111 min)

TVP 2 o godz. 23:10 "Płonąca pułapka" Joaquin Phoenix i John Travolta pod napięciem (110 min)