Piotr Fronczewski żegna się z kasą, różne miłości w Rio de Janeiro, twarzą w twarz z Pawłem Małaszyńskim i wszystkie tajemnice Pięćdziesięciu twarzy Greya [POLECAJ TV - ŚRODA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 22.07

Zanim przejdę do szczegółów dzisiejszych poleceń i ostrzeżeń, wypełnię obowiązek i wspomnę, że o godz. 20:40 w TVP 1 rewanżowy mecz piłkarskiej Ligi Mistrzów Lech Poznań - FK Sarajewo. I przypominam, że w CBS Europa o godz. 21:00 kolejne odcinki "Miasteczka Twin Peaks", w BBC HD od godz. 22:00 jeszcze raz od początku "Luther 2", a o godz. 22:50 od nowa "Detektyw Zen".

A co z listy? Najprzyjemniej rozczulający familijny "Goodbye, Rockefeller" w TVP Kultura, całkiem przyjemne jest "Rio, I love you" w HBO. W TVN Fabuła zaczyna się przypominanie serialu "Twarzą w twarz" z Pawłem Małaszyńskim, w Ale kino+ dalszy ciąg "Dicte", a w Planete+ autorka dokumentalnego filmu, z pomocą ekspertów spróbowała zrozumieć fenomen powieści "50 twarzy Graya". Polecaj TV znajdziecie tu codziennie, a dzisiaj udanej życzę środy.

FILM

TVP Kultura godz. 18:15

Goodbye, Rockefeller - familijny, Polska 1993, reż. Waldemar Szarek, wyk. Piotr Fronczewski, Jolanta Fraszyńska, Dominik Łoś, Kamil Gewartowski (92 min)

Rozczulająca, i bardzo sympatyczna dziecięco młodzieżowa opowiastka o młodych ludziach, którzy stawiają czoła w walce na spryt i pieniądze pewnemu szemranemu biznesmenowi. Galeria świetnych postaci, fajny scenariusz i po prostu czysta i DUŻA PRZYJEMNOŚĆ.

TVN 7 godz. 20:00

Dzieci z Jedwabnego Szlaku (The Children of Huang Shi) - dramat, Niem./Aus./Chiny 2008, reż. Roger Spottiswoode, wyk. Jonathan Rhys Meyers, Radha Mitchell, Yun-Fat Chow, Michelle Yeoh (119 min)

Rzecz dzieje się w okupowanych przez Japonię w latach 30. minionego wieku. Oto Anglik, Amerykanka i dowódca chińskiej partyzantki ocalili grupę dzieci i starają się odprowadzić ich w bezpieczne miejsce. Przez terytorium wroga. NIESTETY BEZ EMOCJI.

HBO godz. 20:10

Rio, I love you (Rio, Eu Te Amo) - komedia romantyczna, Brazylia/USA 2014, reż. Vicente Amorim, Guillermo Arriaga, wyk. Harvey Keitel, Emily Mortimer, Vincent Cassel (96 min)

Dziesięć miłosnych opowieści różnych bardzo, i o bardzo różnej miłości, które łączy jest Rio de Janeiro, gdzie wszystkie kolory miłości można znaleźć. I TO SIĘ OGLĄDA DOBRZE.

Polsat godz. 20:35

Oficer Blart (Paul Blart: Mall Cop) - komedia sensacyjna, USA 2009, reż. Steve Carr, wyk. Kevin James, Keir O'Donnell, Jayma Mays, Raini Rodriguez (91 min)

Przezabawny Kevin James jako marzący o karierze policjanta grubasek, ochroniarz w jednym z centrów handlowych, dostaje wielką szansę, żeby udowodnić wszystkim, na co naprawdę go stać. BANALNE, ALE KEVIN JAMES Z DUŻĄ SATYSFAKCJĄ.

 

TVN godz. 20:50

W sieci zła (Fallen) - thriller, USA 1998, reż. Gregory Hoblit, wyk. Denzel Washington, John Goodman, Donald Sutherland, Embeth Davidtz (123 min)

Seryjnego mordercę skazano na śmierć, ale są następni opętani przez demona szaleńcy, którzy w imieniu tegoż demona mordują dalej. BYWA MROCZNIE, JEST NIEŹLE.

TVP 2 godz. 21:25

Prezydent: Miłość w Białym Domu (The American President) - komedia romantyczna, USA 1995, reż. Rob Reiner, wyk. Michael Douglas, Annette Bening, Michael J. Fox, Martin Sheen (109 min)

Tak banalny jak sympatyczny film do trzymania za rękę. Oto pan Prezydent zakochuje się pozamałżeńsko, więc wyborcze notowania mu spadają. A skoro spadają, to ów jest gotów się wyrzec miłości na rzecz reelekcji. Ale na tym się oczywiście nie kończy. A jak się skończy, to będziecie wiedzieli zaraz po tym jak się zacznie. BEZPIECZNIE I PRZYJEMNIE O NICZYM.

AXN Black godz. 22:05

Faceci w czerni (Men in Black) - komedia, USA 1997, reż. Barry Sonnenfeld, wyk. Tommy Lee Jones, Will Smith, John Alexander, Linda Fiorentino (89 min)

Znacie i lubicie, więc tylko wspominam, że jest. Oto Will Smith i Tommy Lee Jonesa kontrolują imigrantów z kosmosu mieszkających wśród ludzi. CIĄGLE TAK SAMO CIESZY.

Polsat godz. 22:25

Ja, szpieg (I Spy) - komedia sensacyjna, USA 2002, reż. Betty Thomas, wyk. Eddie Murphy, Owen Wilson, Malcolm McDowell, Famke Janssen (97 min)

Agencja rządowa wciąga zawodowego boksera w szpiegowską aferę, wykorzystując jego popularność. Bokser ma duży zapał, ale w świecie agentów jak słoń w składzie porcelany, więc BYWA ŚMIESZNIE, ALE . GŁÓWNIE ZA SPRAWĄ OWENA WILSONA.

TVP Historia godz. 22:45

Baza ludzi umarłych - dramat, Polska 1958, reż. Czesław Petelski, wyk. Zygmunt Kęstowicz, Emil Karewicz, Leon Niemczyk (105 min)

Bardzo udana adaptacja noweli Marka Hłaski "Następny do raju". Surowa. Do bieszczadzkiej bazy kierowców zwożących drewno przybywa nowy partyjny kierownik, żeby zmobilizować ludzi do większego wysiłku. Przyjeżdża z żoną, która gotowa jest się oddać się każdemu, kto tylko obieca ją stąd zabrać. KAWAŁ FILMU O ŻYCIU I MĘSKIEJ PRZYJAŹNI.

TVP Kultura godz. 23:05

Brutalna siła (Brute Force) - kryminalny, USA 1947, reż. Jules Dassin, wyk. Burt Lancaster, Hume Cronyn, Charles Bickford, Yvonne De Carlo (93 min)

Na podstawie powieści Roberta Pattersona. Więźniowie planują ucieczkę, bo nie mogą wytrzymać pod twardą ręką tutejszego szefa. Filmy z lat 40. mają swój urok. Nawet jeśli nie są to filmy najlepsze, to JEST CO OGLĄDAĆ.

 

Canal+ godz. 23:10

Karuzela - obyczajowy, Polska 2014, reż. Robert Wichrowski, wyk. Mikołaj Roznerski, Karolina Kominek, Mateusz Janicki, Maria Pawłowska (80 min)

Film o miłości, przyjaźni i rozczarowaniu miłością i przyjaźnią, i jeszcze o nadziei. Przyjaciele z dzieciństwa zakochują się w tej samej dziewczynie. A później spotykają się w przykrych okolicznościach Afganistanu. Plus muzyka Noona, producenta trzech pierwszych płyt Pezeta. NIBY NIEŹLE, ALE JAK SIĘ KOŃCZY, TO POZOSTAJE PYTANIE, PO CO JA TO OGLĄDAŁEM?

SERIAL

TVN Fabuła godz. 20:00

Twarzą w twarz - kryminalny, Polska 2007, reż. Patryk Vega, wyk. Paweł Małaszyński, Magda Walach, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Witold Dębicki (60 min)

To była druga tefałenowska produkcja serialowa Pawłem Małaszyńskim, i właściwie pod niego. Tym razem jego partnerką jest Magda Walach, dzisiaj do zobaczenie choćby w "Komisarzu Aleksie". A rzecz jest o włamywaczu, który podejrzanym o zabicie funkcjonariusza, który w Szwajcarii przechodzi serię operacji plastycznych i wraca, żeby udowodnić swoją niewinność. Z pomocą pani Walach. TAKIE ŚREDNIE, MIĘDZY ROMANSEM I KRYMINAŁEM.

Ale Kino+ godz. 20:10

Dicte - kryminalny, Dania 2013, reż. Kasper Barfoed, wyk. Iben Hjejle, Lars Brygmann, Larke Winther Andersen, Ditte Ylva Olsen (2x50 min)

Premiera kolejnych dwóch odcinków serialu opartego na bestsellerze duńskiej pisarki Elsebeth Egholm. Bohaterką jest dziennikarka prowadząca kronikę kryminalną w gazecie. DOBRZE SIĘ OGLĄDA WIECZOREM.

DOKUMENT

Discovery Historia godz. 21:00

Jak powstało dzisiaj (How We Got Here) - seria dokumentalna, USA 2015 (30 min)

Cykl o Amerykanach, którzy zmieniali bieg historii. Czasami pomagał im przypadek, czasami zbieg sprzyjających okoliczności, ale wszyscy odcisnęli piętno na współczesności. Dzisiaj odcinek "Głębokie Gardło zmusza prezydenta do dymisji". DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP Kultura godz. 21:25

Dzieci w czasach ADHD - dokumentalny, Dania 2013, reż. Erlend E. Mo (87 min)

Diagnoza ADHD stawiana jest u dzieci coraz częściej i coraz łatwiej przychodzi specjalistom. No i trzeba sprawdzić czy to aby jest tak naprawdę, że dzieci coraz częściej zapadają na to. WARTO SPRAWDZIĆ.

Planete+ godz. 22:00

Grey zdemaskowany. O czytelniczym fenomenie (Fifty Shades Uncovered) - dokumentalny, USA 2015, reż. Sonia Anderson (70 min)

Książek "Pięćdziesiąt twarzy Greya" sprzedano więcej niż "Kodu Leonarda Da Vinci" i serii o Harrym Potterze. I dlatego warto sprawdzić o co tak naprawdę poszło. A ten dokument analizuje ten fenomen i wpływ książki na czytelników i kulturę w ogóle. Trochę uproszczeń, ale CIEKAWOŚĆ.

 

HBO 2 godz. 22:00

Człowiek ptak (Omul pasare) - dokumentalny, Rumunia 2014, reż. Alexandru Mavrodineanu, Mihai Grecea (76 min)

O 78-letnim miłośniku lotnictwa, któremu coraz trudniej mu utrzymać licencję pilota i coraz więcej wysiłku musi wkładać w każde badanie i test sprawnościowy. WZRUSZAJĄCE I KRZEPIĄCE.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

SciFi Universal godz. 22:00

Atak trzygłowego rekina (3 Headed Shark Attack) - horror, USA 2015, wyk. Danny Trejo, Jena Sims (110 min)

No i co mam powiedzieć? Porywająca głupota, której cała treść i sens zawiera się w tytule. A bonusem jest występ w jednej z głównych ról - chociaż oczywiście głęboko w cieniu trzech rybich łbów - sam Danny Trejo. A później "Rekinado 2". IMPONUJĄCO GŁUPIE.

 

I JESZCZE NA KRÓTKO

Stopklatka TV o godz. 20:00 "Krwawa forsa", czyli Australijski thriller, bez wielkich nadziei (103 min)

Ale kino+ o godz. 22:10 "Niewinność", czyli czeski kryminał, średni (90 min)

Stopklatka TV o godz. 22:10 "Stacja", czyli kryminał Piotra Wereśniaka ze Zbigniewem Zamachowskim, Bogusławem Lindą i Katarzyną Figurą, ale już cholernie zgrany (96 min)

TV Puls o godz. 22:30 "Red Rock West", czyli Nicolas Cage i Lara Flynn Boyle z lekkim dreszczykiem (99 min)

TVN godz. 23:30 "Krwawy sport", czyli młody i waleczny Jean-Claude Van Damme z półobrotu ze szpagatu (88 min)