Premierowe odcinki Broadchurch, Gajos i Żółkowska u Zapolskiej, same kobiety u Machulskiego, Beyoncé ma obsesję i dużo, dużo więcej [POLECAJ TV - NIEDZIELA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 26.07

No pewnie, że przede wszystkim zapraszam Was na spektakl Teatru Telewizji do TVP Polonia. Dzisiaj wesoło, bo wg Gabrieli Zapolskiej. Co jeszcze? Ot, choćby wielka "Seksmisja" w Polsacie, Sylvester Stallone jako komisarz Cobretti w hicie lat 80. "Cobra" w TVN 7, w TV Puls Ethan Hawke w "Ataku na posterunek", w HBO Keira Knightley z nominowaną do Oscara piosenką w "Zacznijmy od nowa", Michelle Pfeiffer próbuje naprawić młodzież w "Młodzi gniewni" w TVP 1, i przede wszystkim dwa kolejne premierowe odcinki brytyjskiego "Broadchurch".

A z rzeczy spoza listy, którą znajdziecie niżej, to m.in. w TVP Kultura o godz. 18:15 "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy, a w Canal+ Seriale o godz. 22:00 premiera dwóch kolejnych odcinków serialu "Niewierni". To oczywiście tylko część tego co dzisiaj w telewizorze. To co najlepsze znajdziecie na liście. Polecaj poleca się każdego dnia, a dzisiaj udanej życzę niedzieli. Bardzo.

TEATR TELEWIZJI

TVP Polonia godz. 21:40

Żabusia - sztuka Gabrieli Zapolskiej, Polska 1986, reż. Olga Lipińska, wyk. Janusz Gajos, Joanna Żółkowska, Maria Ciunelis, Andrzej Kopiczyński (75 min)

Typowa dla Gabrieli Zapolskiej komedia o uszczęśliwianiu na siłę, obłudzie, zwykłej głupocie, i moralnym zakłamaniu, która - co też jest oczywiste w kontekście twórczości autorki - mocno śmieszy, ale też skłania do refleksji. No i zagrana świetnie. PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Cobra - film sensacyjny, USA 1986, reż. George P. Cosmatos, wyk. Sylvester Stallone, Brigitte Nielsen, Reni Santoni, Andrew Robinson (87 min)

Kolejny w tym tygodniu w telewizji film znany z tego, że zdarł dziesiątki tysięcy magnetowidowych głowic w latach 80. słusznie minionego wieku. No i Stallone jako niezłomny twardziel Cobretti z zapałką w zębach i w ciemnych okularach, który chroni przed przestępcami kobietę, która była świadkiem zabójstwa. A na deser Brigitte Nielsen, z którą się Sly później ożenił. PODRÓŻ SENTYMENTALNA.

 

Polsat godz. 20:00

Seksmisja - komedia SF, Polska 1983, reż. Juliusz Machulski, wyk. Jerzy Stuhr, Olgierd Łukaszewicz, Bożena Stryjkówna, Bogusława Pawelec (116 min)

Dwóch panów eksperymentalnie zahibernowano, ale coś poszło nie tak i obudzili się w 2044 roku, w którym mężczyzn nie ma, bo wyginęli. Jak dinozaury. W pewnym sensie. No i dwaj panowie próbują się w tej rzeczywistości odnaleźć, ku naszej wielkiej radości. POZYCJA KLASYCZNA, WYBITNA.

TV Puls godz. 20:00

Atak na posterunek (Assault on Precinct 13) - sensacyjny, USA/Fr. 2005, reż. Jean-François Richet, wyk. Ethan Hawke, Laurence Fishburne, Gabriel Byrne (105 min)

Kawał sensacji, w filmie o tym, że czasami ludzie zwykle stający po przeciwnych stronach barykady, muszą przełamać nieufność i stanąć razem do walki. Zwłaszcza, kiedy stawką jest ich życie. Jest walecznie, jest odpowiednio głośno i przede wszystkim jest sens. MOŻNA, ALE NIEKONIECZNIE.

Cinemax godz. 20:00

Theeb - przygodowy, Jord./ZEA /Wlk.Bryt. 2014, reż. Naji Abu Nowar, wyk. Jacir Eid Al-Hwietat, Jack Fox, Hussein Salameh Al-Sweilhiyeen (97 min)

Premiera widowiskowego - w sensie, że widoki są momentami zapierające dech w piersiach - filmu o młodym Beduinie, który przeprowadza przez pustynię brytyjskiego oficera, co ma być dla niego przyspieszonym kursem dojrzewania. I sporo się dzieje. A, i ważna rzecz, to się w czasie I wojny światowej dzieje. BARDZO DO ZOBACZENIA.

HBO godz. 20:10

Zacznijmy od nowa (Begin Again) - komediodramat, USA 2013, reż. John Carney, wyk. James Corden, Keira Knightley, Mark Ruffalo (101 min)

Premiera filmu o piosenkarce, która staje u progu kariery i trafia na doświadczonego producenta, który chce jej pomóc. A w czasie tego pomagania coraz im ze sobą bardziej jest po drodze. Plus muzyka i nominowana do Oscara zaśpiewana przez Keirę Knightley ballada "Lost Stars". DO ZOBACZENIA Z PRZYJEMNOŚCIĄ.

AXN White godz. 21:00

Obsesja (Obsessed) - thriller, USA 2009, reż. Steve Shill, wyk. Idris Elba, Beyoncé Knowles, Ali Larter, Bruce McGill (102 min)

Firma pana Dereka w zastępstwie jego asystentki zatrudnia pannę Lisę. Na przyjęciu firmowym rzeczona panna próbuje uwieść swojego szefa, a gdy ten grzecznie acz stanowczo odmawia, zdaje się wpaść w paranoję. JEST NAPIĘCIE, ALE KU PRZESTRODZE CHYBA.

Canal+ godz. 21:30

Step Up All In - muzyczny, USA 2014, reż. Trish Sie, wyk. Ryan Guzman, Briana Evigan, Adam G. Sevani, Misha Gabriel Hamilton (107 min)

Premiera muzyczna. Chociaż nie, bardziej taneczna. Kolejny podobny film według przewidywalnego schematu o rywalizacji w konkursie tanecznym, z miłością, przyjaźnią, zazdrością i uśmiechami w tle. TYLKO DLA FANÓW GATUNKU.

Stopklatka TV godz. 21:55

Czekając na wyrok (Monster's Ball) - obyczajowy, USA/Kanada 2001, reż. Marc Forster, wyk. Halle Berry, Billy Bob Thornton, Heath Ledger (107 min)

Strażnik w stanowym więzieniu jest przy okazji rasistą. Przypadkiem poznaje czarnoskórą wdowę po skazańcu, przy egzekucji którego asystował. I państwo zbliżają się do siebie ku zaskoczeniu obojga. BARDZO, BARDZO DOBRY FILM W NAJLEPSZEJ OBSADZIE I DO ZAMYŚLENIA.

TVP 1 godz. 22:15

Młodzi gniewni (Dangerous Minds) - dramat obyczajowy, USA 1995, reż. John Smith, wyk. Michelle Pfeiffer, George Dzundza (94 min)

Absolwentka szkoły oficerskiej korpusu marines, za namową przyjaciela zostaje nauczycielką w szkole średniej w bardzo nieprzyjemnej dzielnicy, i w uczniach, którzy wydają się być zbieraniną wyrzutków i potencjalnych bandytów odkrywa pokłady miłości i inteligencji, więc walczy o nich słowem, pięścią i pistoletem. Dla pani Michelle zawsze, ale NAIWNE DO BÓLU WŁOSÓW.

 

TVN godz. 22:25

Żona terrorysty (Die Frau des Schläfers) - obyczajowy, Niemcy 2011, reż. Edzard Onneken, wyk. Yvonne Catterfeld, Rene David Ifrah, Faraz Kafi (90 min)

Historia Karli Ben Yakin, której mąż uprowadził syna, Hamy'ego, do Sudanu. Zdesperowana kobieta postanawia odzyskać dziecko. Wkrótce wychodzi na jaw, że Zaid jest terrorystą i planuje zamach. DO ZOBACZENIA.

TVP 2 godz. 00:05

Nienarodzony (The Unborn) - horror, USA 2009, reż. David S. Goyer, wyk. Odette Yustman, Gary Oldman, Cam Gigandet, Meagan Good (84 min)

Od pewnego czasu studentka ma koszmary, w których prześladuje ją jakieś dziwne - przynajmniej dla niej - dziecko. Jest jej z tym coraz gorzej więc szuka tej sprawy rozwiązania. I przeszukując rzeczy matki, trafia na zdjęcie chłopca ze snów. A to musi mieć swoje - niekoniecznie przyjemne - konsekwencje. STRASZY, ALE BEZ PRZESADY

 

SERIAL

Ale Kino+ godz. 20:10

Broadchurch - kryminalny, Wielka Brytania 2013, reż. James Strong, wyk. David Tennant, Olivia Colman, Jodie Whittaker, Andrew Buchan (2x48 min)

Premiera odcinków trzeciego i czwartego serialu, który polecam bardzo, bo zachwycony nim jestem. Tytułowe Broadchurch to małe nadmorskie miasteczko. Z wakacji wraca pani detektyw, i od razu nerwy jej puszczają, bo najpierw dowiaduje się, że nie dostała awansu, a potem jeszcze, że jej nowym szefem będzie gość, który opinię ma kiepską. A do tego na plaży znaleziono ciało 11-letniego chłopca. Tak się zaczyna. POLECAM BARDZO BARDZO.

 

DOKUMENT

National Geographic godz. 21:00

Rekonstrukcja arki Noego (Rebuilding Noah's Ark) - dokumentalny USA (50 min)

Ekipa historyków opierając się na specyfikacjach ze starożytnej tabliczki z British Museum, ekipa historyków postanawia zbudować replikę arki Noego. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

Fokus TV godz. 22:05

Zaginiony malezyjski samolot (The Enigma of Flight MH370) - dokumentalny, Francja 2015 (52 min)

Autorzy korzystając z wiedzy ekspertów, wnikliwie i drobiazgowo przedstawiają fakty dotyczące tajemniczego zaginięcia malezyjskiego samolotu MH370. Analizowane są trzy hipotezy, nad którymi pracują badający przyczynę katastrofy: samobójstwo pilota, atak terrorystyczny oraz awaria techniczna. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP Kultura godz. 22:10

Nigdy nie zapomnij kłamać (Never Forgett to Lie) - dokumentalny, USA 2012, reż. Marian Marzyński (56 min)

Poruszający film mieszkającego w USA laureata nagrody Emmy, w którym opowiada on historię swego życia. A w tym życiu, jak mówi: "kłamstwo było kluczem do przetrwania". Jako dziecko uratowany z Zagłady, potem był przymusowym emigrantem Marca '68, a w 1981 roku amerykańskim reporter w PRL-u. CHWYTA ZA GARDŁO I ROZUM.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN godz. 20:00 "Zapłata", czyli Ben Affleck, Aaron Eckhart i Uma Thurman w dreszczowcu Johna Woo (119 min)

TVP Kultura o godz. 20:05 "Pokłosie", czyli Władysław Pasikowskiego wykład o słynnej polskiej tolerancji, otwartości itd. (104 min)

TVP Seriale godz. 20:20 "Show", czyli Cezary Pazura w wariacji na temat różnych "bigbraderów" itp., czyli rzecz o bezwzględności rozrywkowych mediów zbyt nachalnie (123 min)

TCM o godz. 21:00 "Chłopcy z ferajny", czyli jeden z najlepszych przykładów kina gangsterskiego (146 min)

TV Puls o godz. 22:10 "Prześladowca", czyli Paul Walker w taniawej sensacji (97 min)