Premiera horroru w odcinkach, Nicolas Cage dogaduje się z diabłem, a Demi Moore i Rob Lowe wspominają lata najlepsze [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 27.07

Dla mnie największa przyjemność, to "Ognie św. Elma" w Ale kino+, w ramach cyklu "Kultowe lata 80.", bo lubię takie wspominki. Ale są też inne rzeczy, które krzywdy nie robią, a niektóre nawet zobaczyć warto. W tej ostatniej grupie na pewno jest komedia "The Strongest Man" w telewizji Sundance. A dla tych, którzy seriale oglądają, bo są, w FOX zaplanowana jest premiera drugiego sezonu horroru w odcinkach "Wirus".

Z rzeczy cotygodniowych, przypominam, że skoro poniedziałek, to w HBO zestaw serialowy, od godz. 22:00 "Detektyw 2", potem "Gracze" (godz. 23.00) i mój ulubiony z tej trójki, czyli "Świat w opałach" z Timem Robbinsem i Jackiem Blackiem (godz. 23:30). Polecaj TV poleca się oczywiście codziennie, a dzisiaj dobrego życzę poniedziałku.

FILM

Filmbox godz. 20:00

Poirot: Przygoda kucharki z Clapham - kryminalny, Wlk.Bryt. 1989, reż. Edward Bennett, wyk. David Suchet, Hugh Fraser, Philip Jackson, Pauline Moran (50 min)

Klasyczna w formie i treści kryminalna opowiastka z panem Davidem Suchetem, czyli tajemnicze zabójstwo, skupiony pan Poirot z wąsikiem i spotkanie końcowe z wyjaśnieniem wszystkich niejasności. Kurtyna. SIŁA SPOKOJU.

Polsat godz. 20:05

Ghost Rider - thriller, USA/Aus. 2007, reż. Mark Steven Johnson, wyk. Nicolas Cage, Eva Mendes, Peter Fonda (123 min)

Pan kaskader podpisuje cyrograf z wysłannikiem piekieł, żeby ten pomógł mu uratować chorego ojca i ukochaną Roxanne. No i od tej chwili co noc zmienia się w płonącego Ghost Ridera. Jeśli uda mu się spełnić życzenia diabła, odzyska duszę. BREDNIA, ALE EFEKTOWNA.

Ale kino+ godz. 20:10

Ognie św. Elma (St. Elmo's Fire) - dramat obyczajowy, USA 1985, reż. Joel Schumacher, wyk. Emilio Estevez, Rob Lowe, Andrew McCarthy, Demi Moore (103 min)

Z cyklu "Kultowe lata 80.". Piękne wspomnienie romantycznych uniesień z czasów, kiedy byłem jeszcze zdolny do tego rodzaju emocji. Siódemka przyjaciół spotyka się w szpitalu po tym, jak dwoje z nich miało wypadek samochodowy. Jeden z najważniejszych filmów pokolenia i całe spektrum ówczesnych młodzieżowych problemów i egzaltacji, a takoż przegląd ówczesnej, cokolwiek zabawnej z dzisiejszego oglądu mody. KRONIKA SWOICH CZASÓW.

 

Sundance Channel godz. 20:10

The Strongest Man - komedia, USA 2015, reż. Kenny Riches, wyk. Robert Lorie, Freddie Wong, Davy Rothbart (100 min)

Bardzo dobrze opowiedziana, zabawna i z sensem historia gościa, który uważa się za najsilniejszego człowieka na świecie. Znakomity Robert Lorie i ŚWIETNA ZABAWA.

 

TVP 1 godz. 20:25

Angelika i sułtan (Angélique et le sultan) - przygodowy, Fr./RFN/Wł. 1968, reż. Bernard Borderie, wyk. Michele Mercier, Robert Hossein, Jacques Santi (93 min)

Ostatnia część bajkowych przygód księżniczki, która teraz sprzedana została sułtanowi Maroka. BAJKOWA MIŁOŚĆ I BAJKOWA PRZYGODA.

TCM godz. 21:00

Choć goni nas czas (The Bucket List) - komediodramat, USA 2007, reż. Rob Reiner, wyk. Jack Nicholson, Morgan Freeman (115 min)

Dwóch starszych, chorych na raka panów dowiaduje się, że każdemu z nich został zaledwie rok życia. Decydują więc, żeby przed śmiercią zrealizować wszystkie swoje marzenia. WZRUSZA, KRZEPI I SIĘ PODOBA.

TVP Kultura godz. 21:10

Białe małżeństwo - obyczajowy, Polska 1992, reż. Magdalena Łazarkiewicz, wyk. Agata Piotrowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jan Englert (93 min)

Podstawą scenariusza był dramat Tadeusza Różewicza z 1973 roku. Filmu nie znam, więc posłużę się fragmentem opisu, wg którego ten film to: "ujęty w formę młodopolskiego pastiszu szyderczy i prowokacyjny rozrachunek ze stereotypami polskiego obyczaju i kultury, z zakłamaniem erotycznym przejawiającym się zarówno w życiu, jak i literaturze." NO I SIĘ PRZESTRASZYŁEM NIECO.

TVP 2 godz. 21:25

Odzyskać Haley (Taken Back: Finding Haley) - thriller, USA 2012, reż. Mark Jean, wyk. Moira Kelly, Amanda Tapping, Kacey Rohl, David Cubitt (88 min)

Trzylatka ginie bez śladu, jej matka nie daje za wygraną i na własną rękę prowadzi poszukiwania. I po 12 latach trafia na pierwszy ślad córki. TELEWIZYJNA RUTYNA, ALE RZETELNIE OPOWIEDZIANA.

Ale kino+ godz. 22:10

Między wierszami (The Words) - obyczajowy, USA 2012, reż. Brian Klugman, Lee Sternthal, wyk. Bradley Cooper, Dennis Quaid, Jeremy Irons (98 min)

Pan debiutuje pisarsko z wielkim, naprawdę wielkim sukcesem. I upaja się nim, i cieszy bardzo. I ma tylko jeden problem, starszego pana, który wie, że nasz literat posłużył się znalezionym rękopisem. Mało tego, ów pan oznajmia, że to on jest autorem. A potem opowiada pewną historię. FRAPUJĄCE I DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

 

Stopklatka TV godz. 22:50

Noce i dnie - obyczajowy, Polska 1975, reż. Jerzy Antczak, wyk. Jadwiga Barańska, Jerzy Bińczycki, Elżbieta Starostecka, Ludwik Benoit (171 min)

Nie wiem czy to ciągle jest lektura szkolna, ale i bez tego powinniście wiedzieć o czym i po co. Tym razem w jednym kawałku. I choćby dla pana Bińczyckiego warto. Poza tym, WYPADA ZNAĆ.

TVN 7 godz. 22:55

Handel (Trade) - kryminalny, USA/Niem. 2007, reż. Marco Kreuzpaintner, wyk. Kevin Kline, Cesar Ramos, Alicja Bachleda-Curuś, Paulina Gaitan (114 min)

Handlarze żywym towarem, celem sprzedania ich z zyskiem, porywają dziewczyny i dziewczynki. A wśród nich pewną trzynastolatkę, której brat wspierany przez policjanta mającego z porywaczami również swoje prywatne porachunki rusza ich śladem. A w obsadzie m.in. Alicja Bachleda-Curuś, w roli Polki oczywiście. JEST NAPIĘCIE, ALE ŚREDNIE.

TVP Kultura godz. 23:00

Wszystko w porządku (The Kids Are All Right) - komedia, USA 2010, reż. Lisa Cholodenko, wyk. Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo (101 min)

Dwie, żyjące w szczęśliwym lesbijskim związku lata temu skorzystały z usług banku spermy, aby rodzina była pełną. Ale po latach, już dorosłe dzieci uznały, że czas wreszcie poznać tatusia. I poznają, co będzie miało dla wszystkich różne, ale poważne konsekwencje. JULIANNE MOORE ZJAWISKOWA, FILM BARDZO NIEZŁY.

CBS Action godz. 00:00

Irlandzki spisek (The Shamrock Conspiracy) - kryminalny, USA 1994, reż. James Frawley, wyk. Elizabeth Hurley, Edward Woodward, Kim Coates (120 min)

Emerytowany detektyw Scotland Yardu odwiedza córkę, która mieszka w Nowym Jorku. Przy okazji, niestety, wpada na trop afery z udziałem bojowników IRA. ŚREDNIE, ALE NA BEZSENNOŚĆ ZADZIAŁA.

SERIAL

FOX godz. 21:00

Wirus 2 (The Strain 2) - serial grozy, USA 2015, reż. Gregory Hoblit, wyk. Corey Stoll, M~a Maestro, David Bradley (2x60 min)

Premiera drugiego sezonu. Przyznam, że nie wierzyłem, że powstanie, po tym jak z odcinka na odcinek coraz gorszy był sezon pierwszy, ale słupki oglądalności w Stanach dawały producentom nadzieję. Krótko. To horror jest, a w tej części drogą eksperymentu powstaje przerażająca nowa rasa stworzeń. Niestety, może nudzić, może śmieszyć, ale straszyć jakoś nie daje rady. WIELKIE, ALE ZA TO BARDZO NIESPEŁNIONE NADZIEJE.

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 20:00

Niesamowite podróże balonem (The World's Greatest Balloon Adventures) - seria dokumentalna, reż. Annette Scheurich, Klaus Scheurich (52 min)

Relacja z podróży państwa Phila i Allie Dunnington po Wenezueli, Alpach, Sri Lance, Mongolii i Kenii. Dzisiaj, na dobry początek odcinek poświęcony Wenezueli. CIEKAWOŚĆ I PRZYJEMNOŚĆ.

National Geographic godz. 22:00

Alarm na lotnisku (Alerta Aeropuerto: Colombia) - seria dokumentalna (50 min)

Lotnisko El Dorado w Kolumbii. 23 tysiące metrów kwadratowych rocznie, 23 miliony pasażerów rocznie, i ponad pół miliona ton ładunków. Wyobraźcie sobie jakim wyzwaniem jest jego ochrona. I to właśnie o tym jest, i to BARDZO CIEKAWIE.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Puls 2 godz. 21:50

Sharknado 2 (Sharknado 2: The Second One) - horror SF, USA 2014, reż. Anthony C. Ferrante, wyk. Kari Wuhrer, Tara Reid, Ian Ziering, Vivica A. Fox (110 min)

W miniony czwartek ci z Was, którzy mają dostęp do SciFi Universal, mogli doświadczyć uroków - już zdecydowanie przegiętych, nawet uwzględniając charakterystyczne dla gatunku zakrzywienie gustu i smaku - części trzeciej "Rekinado", która pojawi się również w Pulsie. Tymczasem możecie sobie przypomnieć jak rekiny nadleciały nad (i do) Nowy Jork. PORYWAJĄCO GŁUPIE.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN 7 o godz. 20:00 "Pułapka", czyli thriller z 2011 pod umiarkowanym napięciem (85 min)

Polsat o godz. 22:25 "S.W.A.T.: Miasto w ogniu", czyli szybka sensacja po amerykańsku (110 min)

Polsat o godz. 00:10 "Social Network", czyli opowieść Davida Finchera o twórcy Facebooka, plus Justin Timberlake (120 min)