Petr Zelenka czyta Braci Karamazow, Ashton Kutcher żałuje, że się ożenił, a Eddie Murphy wraca do Hollywood [POLECAJ TV - CZWARTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 30.07

Wielkiego szału dzisiaj nie ma, ale zabawa może być niezła, bo sporo wesołych filmów. W TVN 7 Jack Black i Mia Farrow w "Ratunku! Awaria!", w Polsacie romantycznie Ashton Kutcher i Brittany Murphy w "Nowożeńcach", w TVN Fabuła "Weselna gorączka" z Jasonem Biggsem, Eddie Murphy w drugiej części "Gliniarza z Beverly Hills" w TVN.

Na poważniej "Bracia Karamazow" Petra Zelenki. To oczywiście nie wszystko, niżej znajdziecie propozycji więcej. A za tydzień w TVP Kultura czekamy na pierwszą wakacyjną "Kobrę". Polecaj TV czeka na Was codziennie, a tymczasem bardzo dobrego życzę czwartku. Bardzo.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Ratunku! Awaria! (Be Kind Rewind) - komedia, USA/Wlk.Bryt. 2008, reż. Michel Gondry, wyk. Jack Black, Mos Def, Danny Glover, Mia Farrow (102 min)

Pan ulega silnemu namagnetyzowaniu w elektrowni, więc gdy odwiedza przyjaciela w wypożyczalni wideo, niszczy wszystkie kasety. No i teraz panowie podejmą dramatyczną próbę odtworzenia najciekawszych filmów. Jack Blask jest jednym z moich ulubionych aktorów i w tym filmie nie zawodzi, ale cały FILM POZA NIESTY ŚREDNI, CHOCIAŻ BAWI.

 

Stopklatka TV godz. 20:00

Taxi 3 - komedia sens., Fr. 2003, reż. Gerard Krawczyk, wyk. Samy Naceri, Frederic Diefenthal, Marion Cotillard (90 min)

Taksówka pana Daniela umożliwia błyskawiczne przewożenie pasażerów, z czego chętnie korzysta jego przyjaciel policjant. Ale i tak najważniejszy jest ryk silnika, tempo i samochodowe pościgi na najwyższym poziomie. SZYBKO SIĘ OGLĄDA.

Polsat godz. 20:00

Nowożeńcy (Just Married) - komedia romantyczna, USA/Niemcy 2003, reż. Shawn Levy, wyk. Ashton Kutcher, Brittany Murphy, Christian Kane (95 min)

Państwo zakochali się bardzo, więc się pobrali. I dopiero po tym pobraniu zaczęli się przekonywać, że miłosne uniesienie, nie musi być równoznaczne z dopasowaniem pod każdym innym względem. Zgodnie z kanonami gatunku, odpowiednio przewidywalne, ale PRZYJEMNIE ZABAWNE DLA PAR.

TVP Kultura godz. 20:05

Okno na podwórze (Rear Window) - thriller, USA 1954, reż. Alfred Hitchcock, wyk. James Stewart, Grace Kelly (107 min)

Jeden z moich ulubionych filmów pana Alfreda. Głównie za sprawą świetnego Jamesa Stewarta. Oto fotoreporter ma złamaną nogę, więc jedyną jego rozrywką jest obserwowanie sąsiadów przez okno. I tak obserwując, nabiera podejrzeń, że jeden z sąsiadów zabił swoją żonę. A napięcie rośnie i rośnie. POZYCJA KLASYCZNA.

 

TVN Fabuła godz. 21:00

Weselna gorączka (Wedding Daze) - komedia romantyczna USA 2006, reż. Michael Ian Black, wyk. Jason Biggs, Isla Fisher, Michael Weston (115 min)

I jeszcze trochę romantycznych uniesień na wesoło. Pan - za sprawą sugestii kolegi - oświadcza się przygodnie poznanej kelnerce, która zgadza się go poślubić i przewala jego życie do góry nogami. OCZYWIŚCIE, ŻE BANALNE, ALE KRZYWDY NIE ROBI.

TVN godz. 21:50

Gliniarz z Beverly Hills 2 (Beverly Hills Cop 2) - komedia sensacyjna, USA 1987, reż. Tony Scott, wyk. Eddie Murphy, John Ashton, Judge Reinhold (100 min)

Eddie Murphy wraca do Beverly Hills żeby znowu narobić w nim zamieszania w słusznej sprawie. CIĄGLE DOBRZE BAWI.

TV 4 godz. 22:05

Napiętnowane miasto (Scar City) - thriller, USA 1998, reż. Ken Sanzel, wyk. Stephen Baldwin, Chazz Palminteri, Tia Carrere, Michael Rispoli (100 min)

W czasie nalotu na dom handlarza narkotyków policjant znajduje ukrytą w szafie piosenkarkę z nocnego baru. Podoba mu się, więc pomaga jej uciec, co nie podoba się ani mafii, ani policji. BZDURA, I OCZY TROCHĘ SZCZYPIĄ.

 

Universal godz. 23:00

Człowiek ciemności (Darkman) - horror SF, USA 1990, reż. Sam Raimi, wyk. Liam Neeson, Frances McDormand, Colin Friels (96 min)

Ech, to był przebój. Dawno temu, więc ciekaw jestem jak będzie z wrażeniami po tylu latach. Źli ludzie podpalają laboratorium i ogień, oparzenia deformują bardzo twarz naszego bohatera. Chcąc się zemścić podjął eksperymentalne leczenie, które dało mu nadludzkie siły. Siły, z których skorzysta z bolesną satysfakcją. Na pewno spróbuję. TO DOBRY FILM BYŁ.

 

TVP 2 godz. 23:10

Bracia Karamazow (Karamazovi) - dramat kostiumowy, Czechy/Polska 2008, reż. Petr Zelenka, wyk. Igor Chmela, Ivan Trojan, Radek Holub, Andrzej Mastalerz (100 min)

Sporo nagród, w tym Czeskie Lwy dla najlepszego filmu i reżysera oraz Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na MFF w Karlowych Warach, czyli oryginalne dzieło łączące teatru z kinem. Sztuka Dostojewskiego, którą na festiwalu chce zaprezentować grupa czeskich aktorów nabiera nowego znaczenia w scenerii Nowej Huty. SPECYFICZNE, ALE INTRYGUJĄCE.

Ale kino+ godz. 23:40

W rytmie serca (De battre mon coeur s'est arrete) - kryminalny, Francja 2005, reż. Jacques Audiard, wyk. Romain Duris, Linh Dan Pham, Niels Arestrup (113 min)

Pan Tomasz mieszka w Paryżu i żyje z wyrzucania ubogich imigrantów z mieszkań przy użyciu siły swoich pięści. Ale kiedyś miał być pianistą wielkim, bo miał na to zadatki. I ta przeszłość wróciła zaproszeniem na bardzo ważne przesłuchanie. A to wymagało będzie kilku ważnych decyzji. DO ZOBACZENIA.

TVP Kultura godz. 23:45

Chaos - obyczajowy, Polska 2005, reż. Xawery Żuławski, wyk. Bolec, Marcin Brzozowski, Magdalena Cielecka (123 min)

Debiut fabularny Xawerego Żuławskiego, rzecz o losach trzech przyrodnich braci, których więcej dzieli, niż łączy. NIEZŁA ROBOTA.

Polsat godz. 00:05

W pogoni za szczęściem (The Pursuit of Happyness) - biograficzny, USA 2006, reż. Gabriele Muccino, wyk. Will Smith, Jaden Smith, Thandie Newton (117 min)

Oparta na faktach i książce "króla Wall Street", Chrisa Gardnera historia człowieka, który zostaje bez pracy i dachu nad głową, ale udowadnia sobie i innym, że chcieć to móc. Krótko mówiąc wykład na temat, że chcieć to móc i takie tam bzdety. MIAŁO BYĆ CHYBA KRZEPIĄCE.

SERIAL

TVN Fabuła godz. 20:00

Lekarze - obyczajowy, Poland 2012, reż. Filip Zylber, Marcin Wrona, wyk. Magdalena Różczka, Paweł Małaszyński, Szymon Bobrowski, Jacek Koman, Marcin Perchuć (60 min)

Drugi odcinek tefałenowskiego serialu o lekarzach i pacjentach (ale głównie lekarzach) toruńskiego szpitala. Z miłością, zazdrością, i romantycznymi spojrzeniami. PODOBAŁO SIĘ, WIĘC MOŻE KTOŚ ZECHCE SOBIE PRZYPOMNIEĆ.

FOX godz. 21:00

Miasteczko Wayward Pines (Wayward Pines) - sensacyjny, USA 2015, reż. M. Night Shyamalan, wyk. Matt Dillon, Carla Gugino, Toby Jones, Shannyn Sossamon (2x60 min)

Powtórka dwóch pierwszych odcinków opowieści zza Wielkiej Wody. Oto agent FBI przyjechał do tytułowego idealnego miasteczka w Idaho, by znaleźć dwóch kolegów, agentów, po których ślad urwał się właśnie tutaj. A miasteczko jest bardzo specyficzne. SERIAL MOŻE NIE JEST PORYWAJĄCY, ALE CIEKAWOŚĆ BUDZI.

DOKUMENT

TVP 1 godz. 00:05

Honor miasta - dokumentalny, Polska 2013, reż. Eugeniusz Starky (51 min)

Powstanie warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny. Materiały archiwalne, wywiady z uczestnikami powstania i komentarze historyków. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

SciFi Universal godz. 22:00

Drapieżnik wykuty z lodu (Arctic Predator) - thriller USA 2010, reż. , wyk. Dean Cain, Louis Johnson (110 min)

Szukając starego wraku u wybrzeży jednej z wysp w pobliżu zimnych rejonów świata poszukiwacze trafiają na coś, na co woleliby nie trafić. AKCJA JEST, ALE POLOTU ZA MAŁO.

 

I JESZCZE NA KRÓTKO

Cinemax o godz. 20:00 "Lewiatan", czyli rosyjski rywal naszej "Idy" w drodze do Oscara (136 min)

Stopklatka TV o godz. 21:50 "Wojna polsko-ruska", czyli Xawery Żuławski czyta wczesną Dorotę Masłowską (107 min)