TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze
Dzisiaj nie mam najmniejszych wątpliwości na co Was zaprosić przede wszystkim. No bo na cóż innego bym mógł, jeśli w TVP 1 można dziś premierowo obejrzeć głośny, i zasłużenie wyróżniany fabularyzowany dokument Jana Komasy "Powstanie warszawskie" zrealizowany z odnowionych archiwalnych filmów powstańczych. Rzecz po prostu wybitna. A dzień przed kolejną rocznicą, mogę powiedzieć, że to lektura obowiązkowa. A co poza tym?
W HBO Comedy o godz. 20:10 premiera kolejnego odcinka wieczoru z Johnem Oliverem, a w TVN Fabuła o godz. 20:00 trzeci odcinek "Kryminalnych". Dla całej rodziny w Polsacie animowany "Sezon na misia", w TVP Kultura dwa azjatyckie stylowe filmy: "Żyć!" z Chin, i japoński "Ukrzyżowani kochankowie" z 1954 roku. W TVN 7 kryminał według mistrza Mankella, a w TVP 1 bardzo dobry horror "Sierociniec". I jeszcze znakomity dokument o wielkim hollywoodzkim twórcy Johnie Miliusie w Canal+ Discovery. Czytamy się oczywiście - jak codziennie - również jutro, a tymczasem udanego życzę piątku. Bardzo.
Pamiętam, że przed premierą zapowiadano go, jako "pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non fiction". Ale nie nazwa jest tu najważniejsza czy gatunek, do jakiego można go zakwalifikować. To po prostu rzecz pod każdym względem wybitna. Film został zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, autentycznych kronik filmowych kręconych podczas powstania. I fantastycznie wpleciono w te materiały wątek fabularny. Bohaterom głosów użyczyli aktorzy, a odnowione i pokolorowane filmy zapierają dech w piersiach. RZECZ WYBITNA PO PROSTU, KTÓRĄ ZOBACZYĆ TRZEBA.
Klasyczny w formie i treści produkt horroropodobny, o grupie przyjaciół podróżujących po australijskich drogach, którym samochód się psuje na pustkowiu. I oczywiście spotykają człowieka, który życie im i śmierć uprzykrzy. NAWET TROCHĘ STRASZY.
Zabawowa animacja dla całej rodzinki o wychowanym przez ludzi, rozpieszczonym miśku rozpoczyna nowe życie na wolności. Problem w tym, że właśnie się zaczął sezon polowań na niedźwiadki. PRZYJEMNA BEZTROSKA Z RODZINĄ.
Historia rodziny, która ma nieprzyjemność doświadczać brutalnych realiów życia w dwudziestowiecznych Chinach. Taka próba rozliczenia się z okresem rewolucji kulturalnej. Scenariusz oparty na powieści Hua Yu pod tym samym tytułem. Reżyser za karę dostał zakaz kręcenia filmów, a sam film zakaz dystrybucji w Chinach. WARTO ZOBACZYĆ DLACZEGO.
Świetna, bo totalnie odjechana zabawa z ciosami karate i żartami z całego karateczno-policyjnego kina. Plus zabawny Jet Li w jednej z głównych ról. MAŁO MĄDRA, ALE DOSKONAŁA ZABAWA.
Premiera w telewizorze. Menedżer przegrywającej regularnie i bez stylu drużyny futbolu amerykańskiego, ma skompletować zespołu zdolny do rywalizacji z najlepszymi. A skoro pieniędzy nie ma na to tyle, ile by potrzebował, kombinuje jak może. A do tego jego dziewczyna - o której nikt nie wie - zachodzi w ciążę, więc napięcie rośnie. NIEWIELKIE WRAŻENIE.
Według mistrza Mankella, ale nie z Wallanderem jako prowadzącym śledztwo, a z sędzią Birgittą Roslin. Na północy Szwecji zamordowano kilkunastu członków pewnej rodziny, wśród których są i krewni naszej śledczej. Mało tego, wiele wskazuje na to, że ona może być następną ofiarą. BARDZO WCIĄGA.
W Japonii w XVII wieku żonę samuraja, która zdradziłą męża z tegoż męża sługą karano ukrzyżowaniem wraz z kochankiem. No i właśnie mamy tu do czynienia z takimi kochankami, którzy ukrywają się, a mąż pani każe ich znaleźć zanim zostanie publicznie upokorzeni. BARDZO JAPOŃSKIE.
Ocalonym z Irackiej niewoli żołnierzom śnią się koszmary. I jeden z nich ma uzasadnione podejrzenia, że podczas tej niewoli byli poddani praniu mózgów. I robi się afera, bo sprawa sięga Białego Domu. TROCHĘ NACIĄGANE, ALE ZA TO ŚWIETNIE OBSADZONE I ZAGRANE.
Dramat z elementami horroru i thrillera rozgrywający się w starej i pełnej tajemnic posiadłości. Kiedyś był tu sierociniec, w którym spędziła dzieciństwo 37-letnia dziś pani, wracająca tu po latach z mężem i nieuleczalnie chorym synem, który zaczyna snuje opowieści o niewidzialnym przyjacielu Tomasie. Klimat, zdjęcia, role. Po prostu PROGRAM OBOWIĄZKOWY.
Powtórkowo odcinek miniserialu kryminalnego o dzielnym, acz skomplikowanym nieco detektywie. Nieco skandynawski w nastroju, brytyjski w formie. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.
Autorzy przedstawiają historię amerykańskiego scenarzysty, reżysera, producenta filmowego i pisarza, nominowanego do Oskara za scenariusz "Czasu apokalipsy", i autora scenariuszy do m.in.: "Brudnego Harry'ego", "Siły magnum", "Szczęk", oraz seriali "Policjanci z Miami" i "Rzym". DUŻA CIEKAWOŚĆ.
Analiza słabych stron edukacji w USA, i na przykładzie grupy dzieci pokazuje jak system blokuje ich umiejętności, zamiast tworzyć im odpowiednie warunku do rozwoju. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.
Archeologowie znajdują rzeźby przedstawiające ludzkie sylwetki naturalnej wielkości, kamienny wizerunek mitycznego bazyliszka i drogocenny klejnot. Nie wiedzą, że jego moc obudzi potwora, który znowu będzie zmieniał ludzi w posągi. SŁABIZNA NIESTETY.