Premiera powstańczego filmu Jana Komasy, stylowe kino z Azji, dla uśmiechu Jet Li, dla refleksji Liev Schreiber, a Geraldine Chaplin do strachu [POLECAJ TV - PIĄTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 31.07

Dzisiaj nie mam najmniejszych wątpliwości na co Was zaprosić przede wszystkim. No bo na cóż innego bym mógł, jeśli w TVP 1 można dziś premierowo obejrzeć głośny, i zasłużenie wyróżniany fabularyzowany dokument Jana Komasy "Powstanie warszawskie" zrealizowany z odnowionych archiwalnych filmów powstańczych. Rzecz po prostu wybitna. A dzień przed kolejną rocznicą, mogę powiedzieć, że to lektura obowiązkowa. A co poza tym?

W HBO Comedy o godz. 20:10 premiera kolejnego odcinka wieczoru z Johnem Oliverem, a w TVN Fabuła o godz. 20:00 trzeci odcinek "Kryminalnych". Dla całej rodziny w Polsacie animowany "Sezon na misia", w TVP Kultura dwa azjatyckie stylowe filmy: "Żyć!" z Chin, i japoński "Ukrzyżowani kochankowie" z 1954 roku. W TVN 7 kryminał według mistrza Mankella, a w TVP 1 bardzo dobry horror "Sierociniec". I jeszcze znakomity dokument o wielkim hollywoodzkim twórcy Johnie Miliusie w Canal+ Discovery. Czytamy się oczywiście - jak codziennie - również jutro, a tymczasem udanego życzę piątku. Bardzo.

WYDARZENIE

TVP 1 godz. 20:20

Powstanie warszawskie - dokument fabularyzowany, Polska 2014, reż. Jan Komasa (76 min)

Pamiętam, że przed premierą zapowiadano go, jako "pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non fiction". Ale nie nazwa jest tu najważniejsza czy gatunek, do jakiego można go zakwalifikować. To po prostu rzecz pod każdym względem wybitna. Film został zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, autentycznych kronik filmowych kręconych podczas powstania. I fantastycznie wpleciono w te materiały wątek fabularny. Bohaterom głosów użyczyli aktorzy, a odnowione i pokolorowane filmy zapierają dech w piersiach. RZECZ WYBITNA PO PROSTU, KTÓRĄ ZOBACZYĆ TRZEBA.

 

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Wolf Creek - horror, Australia 2005, reż. Greg Mclean, wyk. John Jarratt, Cassandra Magrath, Kestie Morassi, Nathan Phillips (95 min)

Klasyczny w formie i treści produkt horroropodobny, o grupie przyjaciół podróżujących po australijskich drogach, którym samochód się psuje na pustkowiu. I oczywiście spotykają człowieka, który życie im i śmierć uprzykrzy. NAWET TROCHĘ STRASZY.

Polsat godz. 20:05

Sezon na misia (Open Season) - animowany, USA 2006, reż. Jill Culton, Roger Allers, Anthony Stacchi (87 min)

Zabawowa animacja dla całej rodzinki o wychowanym przez ludzi, rozpieszczonym miśku rozpoczyna nowe życie na wolności. Problem w tym, że właśnie się zaczął sezon polowań na niedźwiadki. PRZYJEMNA BEZTROSKA Z RODZINĄ.

TVP Kultura godz. 20:25

Żyć! (Huo zhe) - wojenny, Chiny/Hongkong 1994, reż. Zhang Yimou, wyk. You Ge, Li Gong, Ben Niu, Xiao Cong (132 min)

Historia rodziny, która ma nieprzyjemność doświadczać brutalnych realiów życia w dwudziestowiecznych Chinach. Taka próba rozliczenia się z okresem rewolucji kulturalnej. Scenariusz oparty na powieści Hua Yu pod tym samym tytułem. Reżyser za karę dostał zakaz kręcenia filmów, a sam film zakaz dystrybucji w Chinach. WARTO ZOBACZYĆ DLACZEGO.

HBO Comedy godz. 20:45

Detektywi nie do pary (Bu er shen tan) - komedia sensacyjna, Chiny 2013, reż. Tsz Ming Wong, wyk. Jet Li, Zhang Wen, Michelle Chen, Shishi Liu (94 min)

Świetna, bo totalnie odjechana zabawa z ciosami karate i żartami z całego karateczno-policyjnego kina. Plus zabawny Jet Li w jednej z głównych ról. MAŁO MĄDRA, ALE DOSKONAŁA ZABAWA.

 

Canal+ godz. 22:30

Ostatni gwizdek (Draft Day) - thriller, USA 2014, reż. Ivan Reitman, wyk. Chris Berman, Dave Donaldson, Patrick St. Esprit, Chi McBride (105 min)

Premiera w telewizorze. Menedżer przegrywającej regularnie i bez stylu drużyny futbolu amerykańskiego, ma skompletować zespołu zdolny do rywalizacji z najlepszymi. A skoro pieniędzy nie ma na to tyle, ile by potrzebował, kombinuje jak może. A do tego jego dziewczyna - o której nikt nie wie - zachodzi w ciążę, więc napięcie rośnie. NIEWIELKIE WRAŻENIE.

TVN 7 godz. 22:45

Chińczyk (Der Chinese) (1/2) - thriller, Niem./Szw./Austria 2011, reż. Peter Keglevic, wyk. Suzanne von Borsody, Michael Nyqvist, Claudia Michelsen (90 min)

Według mistrza Mankella, ale nie z Wallanderem jako prowadzącym śledztwo, a z sędzią Birgittą Roslin. Na północy Szwecji zamordowano kilkunastu członków pewnej rodziny, wśród których są i krewni naszej śledczej. Mało tego, wiele wskazuje na to, że ona może być następną ofiarą. BARDZO WCIĄGA.

TVP Kultura godz. 22:50

Ukrzyżowani kochankowie (Chikamatsu monogatari) - obyczajowy, Japonia 1954, reż. Kenji Mizoguchi, wyk. Kyoko Kagawa, Kazuo Hasegawa, Eitaro Ozawa (101 min)

W Japonii w XVII wieku żonę samuraja, która zdradziłą męża z tegoż męża sługą karano ukrzyżowaniem wraz z kochankiem. No i właśnie mamy tu do czynienia z takimi kochankami, którzy ukrywają się, a mąż pani każe ich znaleźć zanim zostanie publicznie upokorzeni. BARDZO JAPOŃSKIE.

 

TVN godz. 23:15

Kandydat (The Manchurian Candidate) - thriller, USA 2004, reż. Jonathan Demme, wyk. Denzel Washington, Liev Schreiber, Meryl Streep, Jeffrey Wright (129 min)

Ocalonym z Irackiej niewoli żołnierzom śnią się koszmary. I jeden z nich ma uzasadnione podejrzenia, że podczas tej niewoli byli poddani praniu mózgów. I robi się afera, bo sprawa sięga Białego Domu. TROCHĘ NACIĄGANE, ALE ZA TO ŚWIETNIE OBSADZONE I ZAGRANE.

TVP 1 godz. 23:50

Sierociniec (El orfanato) - horror, Mek./Hisz. 2007, reż. Juan Antonio Bayona, wyk. Belen Rueda, Fernando Cayo, Geraldine Chaplin (101 min)

Dramat z elementami horroru i thrillera rozgrywający się w starej i pełnej tajemnic posiadłości. Kiedyś był tu sierociniec, w którym spędziła dzieciństwo 37-letnia dziś pani, wracająca tu po latach z mężem i nieuleczalnie chorym synem, który zaczyna snuje opowieści o niewidzialnym przyjacielu Tomasie. Klimat, zdjęcia, role. Po prostu PROGRAM OBOWIĄZKOWY.

 

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Jack Irish: Duchy przeszłości - kryminalny, Aus. 2012, reż. Jeffrey Walker, wyk. Guy Pearce, Marta Dusseldorp, Aaron Pedersen (90 min)

Powtórkowo odcinek miniserialu kryminalnego o dzielnym, acz skomplikowanym nieco detektywie. Nieco skandynawski w nastroju, brytyjski w formie. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

DOKUMENT

Canal+ Discovery godz. 20:10

John Milius: legenda Hollywood - dokumentalny USA 2013 (100 min)

Autorzy przedstawiają historię amerykańskiego scenarzysty, reżysera, producenta filmowego i pisarza, nominowanego do Oskara za scenariusz "Czasu apokalipsy", i autora scenariuszy do m.in.: "Brudnego Harry'ego", "Siły magnum", "Szczęk", oraz seriali "Policjanci z Miami" i "Rzym". DUŻA CIEKAWOŚĆ.

 

TVN 7 godz. 00:40

Czekając na Supermana (Waiting for Superman) - dokumentalny, USA 2010, reż. Davis Guggenheim (111 min)

Analiza słabych stron edukacji w USA, i na przykładzie grupy dzieci pokazuje jak system blokuje ich umiejętności, zamiast tworzyć im odpowiednie warunku do rozwoju. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 4 godz. 20:00

Bazyliszek: Król węży (Basilisk: The Serpent King) - film SF, USA 2006, reż. Stephen Furst, wyk. Jeremy London, Griff Furst, Sarah Skeeters, Wendy Carter (88 min)

Archeologowie znajdują rzeźby przedstawiające ludzkie sylwetki naturalnej wielkości, kamienny wizerunek mitycznego bazyliszka i drogocenny klejnot. Nie wiedzą, że jego moc obudzi potwora, który znowu będzie zmieniał ludzi w posągi. SŁABIZNA NIESTETY.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN o godz. 20:00 "Harry Potter i Czara Ognia", czyli kolejny etap edukacji młodego czarodzieja (157 min)

Tele 5 o godz. 20:00 "Mroki miasta", czyli Robert De Niro, Jessica Lange i Jack Warden sensacyjnie (105 min)

Cinemax o godz. 20:00 "Ocalić tygrysa", czyli Jack Lemmon w melodramacie z 1973 roku (97 min)

Canal+ Film o godz. 20:00 "Obrońcy skarbów", czyli George Clooney w reżyserii George'a Clooneya na przykładzie prawdziwej drugowojennej historii (113 min)

Polsat Film o godz. 21:00 "Gothika", czyli boska Halle Berry plus Robert Downey Jr. i Penelope Cruz w sprawie przyszłości (98 min)

Stopklatka TV o godz. 22:00 "Taxi 3", czyli szybka samochodowa komedia sensacyjna z Francji (90 min)

TV 6 o godz. 23:30 "Pustka", czyli francuski thriller z klimatem (84 min)

TVP 2 o godz. 00:05 "Zaginiony ląd", czyli przygoda z Willem Ferrellem, do zobaczenia (97 min)