TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze
Zanim przejdę do polecania innych rzeczy z odesłaniem do listy niżej, zwrócę Waszą uwagę na TVP Kultura, w której o godz. 18:15 komedia Janusza Majewskiego "Sublokator z 1966 roku z Janem Machulskim, Krystyną Feldman i Barbarą Ludwiżanką i na Kino Polska, w której o godz. 23:55 w cyklu Młode kadry, możecie obejrzeć krótkometrażówkę Aleksandra Pietrzaka "Mocna kawa nie jest wcale taka zła" z ubiegłego roku z Marianem Dziędzielem, Dorotą Pomykałą i Wojciechem Mecwaldowskim.
Co jeszcze? W HBO poniedziałkowy serialowy wieczór premier, czyli coraz mniej zabawny, że tak kiepski "Detektyw 2" o godz. 22:00, a potem "Gracze" i "Świat w opałach". W Filmbox dalszy ciąg codziennego cyklu kryminałów z Davidem Suchetem w roli detektywa Poirota (godz. 20:00). Po resztę odsyłam do listy niżej, bo znajdziecie tam na pewno coś dla siebie. Od prostej rozrywki w rodzaju "Pociągu z forsą", przez "Córy szczęścia" Marty Meszaros, aż po "Alicję w miastach" Wima Wendersa z 1974 roku. Oczywiście znajdziecie również specjał dla łowców kiczu, kilka niezłych dokumentów (są i krwawe), i serialowe premiery. Polecaj poleca się Wam codziennie, a dzisiaj życzę dobrego poniedziałku.
Pani Sarah poznaje lekarza, który pracuje w Afryce, pomagając tamtejszym głodującym dzieciom i zachwyca się nim i jego pracą. Rzuca więc dostanie życie i rusza do Etiopii wraz z transportem żywności i lekarstw. A potem jest dużo wzruszeń. DO PRZYTULANIA.
Mutanci trafiają pod opiekę pana Charlesa Xaviera, który uczy ich, jak wykorzystywać swoje moce dla dobra ludzkości. Profesor wie, że pewnego dnia on i jego uczniowie będą musieli stawić czoła oddziałom mocarnego X-Mena, którego zdaniem, to mutanci powinni przejąć władzę nad światem. EFEKTOWNE BARDZO, HALLE BERRY PIĘKNA, ALE BAJKA.
Nauczycielka angielskiego w prowincjonalnym rosyjskim miasteczku, namówiona przez koleżanki wyjeżdża wraz z córką, żeby handlować na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia. Ale oczywiście dochodzi do tragedii, jedna z Rosjanek zostaje zabita, Policja rekwiruje towar naszej bohaterce i jej córce, ale nie mogą opuścić Polski aż do końca śledztwa. OSTRZEGAM, BO DOBRE, ALE PRZYGNĘBIAJĄCE.
Pan dziennikarz ma kryzys osobisty, bo zdał sobie sprawę, że życie jego jest puste i bez sensu. I w tym będąc nastroju, na lotnisku poznaje 9-latkę, której mama poprosiwszy pana o chwilę opieki nad dziewczęciem, znika. I teraz błąkają się po obcym im obojgu Amsterdamie w poszukiwaniu krewnych młodej damy. A wszystko po to, żeby dać szansę dziennikarzowi w życiu swoim sens odnaleźć itd. GENERALNIE W RODZAJU ZACZERPNĄĆ DŁONIĄ, ALE DOBRZE SIĘ OGLĄDA.
Jedna z miliona ekranizacji, mieszcząca się w średniej pod każdym względem, więc nie będę Wam streszczał, powiem tylko, że to pierwsza z dwóch części, i że bez wielkich udziwnień i z odpowiednią dawką pojedynków, szermierki, konnej jazdy itp. JAK KTOŚ LUBI PŁASZCZ I SZPADĘ, TO ZABAWA DOBRA.
Chłopak przyjeżdża na pogrzeb swojego kochanka, ale rodzina zmarłego nie wiedziała nic o jego istnieniu, więc łatwo nie jest. A potem zaczyna się między nim a rodziną dziwna i cokolwiek niepokojąca gra. JEST CO OGLĄDAĆ.
Akcja w obsadzie na bogato, o tym jak jeden z braci, którzy ubezpieczają w metrze pociąg, którym co noc jedzie transport sporej gotówki, wpada na szalony pomysł skoku. I chytrze wciąga w ten plan brata. SZYBKO, KONKRETNIE, I CHOCIAŻ BEZ WYPASU, DOBRA ROZRYWKA.
Jeśli dla kogoś znaczenie mają nagrody, to za tym filmem stoi Złoty Niedźwiedź z Berlina i nominacja do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Młoda Indianka przed laty została zgwałcona przez peruwiańskich partyzantów, po śmierci matki zatrudnia się jako pokojówka zblazowanej arystokratki i zaczyna myśleć o życiu własnym życiem. DUŻA, ALE TRUDNA RZECZ.
Konserwatorka dzieł sztuki w muzeum, zakochuje się w mężczyźnie, który jest ucieleśnieniem jej pragnień. Wszystko jednak wskazuje na to, że jest też mordercą. Organizuje więc z koleżankami ekipę śledczą by sprawę wyjaśnić. BANALNA WARIACJA NA TEMAT HITCHCOCKOWSKIEGO "OKNA NA PODWÓRZE". BEZ EUFORII.
Stylowe lata 60. w formie i treści, a do tego Cher, Winona Ryder i świetna roka Boba Hoskinsa. Jest tu miłość, słuszny bunt pokoleń, wzruszenie i kilka momentów do niepohamowanego śmiechu. I chociaż ja drugi raz tego nie zniosę, to wiem, że MOŻE SIĘ PODOBAĆ.
Piąta część opowieści o Gajuszu Oktawianie, później zwanego Augustem, przybranego syna i jedynego spadkobiercy Juliusza Cezara, który wygrał walkę o władzę z Markiem Antoniuszem, zmienił Rzym i został jego pierwszym cesarzem. Zaczyna się w roku 44 p.n.e., kiedy Juliusz Cezar powraca do Rzymu po podbiciu Hiszpanii. DUŻA RZECZ.
Premierowo odcinek trzeci drugiego sezonu. Przyznam, że nie wierzyłem, że powstanie, po tym jak z odcinka na odcinek coraz gorszy był sezon pierwszy, ale słupki oglądalności w Stanach dawały producentom nadzieję. Krótko. To horror jest, a w tej części drogą eksperymentu powstaje przerażająca nowa rasa stworzeń. Niestety, może nudzić, może śmieszyć, ale straszyć jakoś nie daje rady. WIELKIE, ALE ZA TO BARDZO NIESPEŁNIONE NADZIEJE.
Pierwszy z siedmiu odcinków przesympatycznego rodzinnego serialu z pomysłu mistrza gatunku Andrzeja Maleszki. O grupie dzieci, które przypadkowo znajdują maszynę, która zmienia włożone do niej rzeczy w coś zupełnie innego. Oczywiście narobią sympatycznego bałaganu. RODZINNA PRZYJEMNOŚĆ.
Powtórka powtórki otwarcia drugiego sezonu serialu o pełnym dziwacznych stworzeń świecie magii i wojny czarownic. I niespodzianka miła taka, że do obsady - i to w roli znaczącej - dołączyła znana z serialu "Xena: Wojownicza księżniczka" Lucy Lawless. Aktorka wcieli się w postać ostatniej potomkini potężnego, niemieckiego rodu czarownic - hrabinę Marburg. I znowu jest twarda i seksowna. CHOĆBY DLA LUCY LAWLESS.
Rzecz refleksyjna i zabawna czasem, o dysfunkcyjnej rodzinie, mieszkającej w wielkiej posiadłości. A zaczyna się od tego, że wielki majątek i posiadłość pewnej kwiaciarce przekazuje bogata pani, która umiera, a która jak się będzie okazywało, skrywała wiele tajemnic. DO ZOBACZENIA.
Znany historyk Dan Jones opowiada o dziejach panowania dynastii Plantagenetów, która władała Anglią i sporą częścią Francji w średniowieczu. Dzisiaj część pierwsza: "Zdrada". WARTO WIEDZIEĆ.
Historia dziewięciorga dzieci królowej Wiktorii, których życie splotło się z najważniejszymi wydarzeniami w Europie w XIX i XX w. Pierwszy odcinek koncentruje się na relacji pomiędzy królową a księciem małżonkiem. Część pierwsza z trzech. CIEKAWOŚĆ.
Dla lubiących historie z rekinami. Jimmy pracuje w kurorcie, gdzie odpowiada za bezpieczeństwo plażowiczów. Gdy pojawiają się rekiny, ogłasza alarm. Mimo zagrożenia burmistrz - jak w każdym z takich filmów - nie zamyka plaż, nie chcąc stracić zysków. Więc wpędza gości w kłopoty. PRZEWIDYWALNE I NIESTETY MAŁO ZABAWNE.