Angelina Jolie jedzie do Afryki, Woody Harrelson i Jennifer Lopez w akcji, opowieść o dobrych mutantach, serialowe premiery i Wim Wenders do refleksji [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 3.08

Zanim przejdę do polecania innych rzeczy z odesłaniem do listy niżej, zwrócę Waszą uwagę na TVP Kultura, w której o godz. 18:15 komedia Janusza Majewskiego "Sublokator z 1966 roku z Janem Machulskim, Krystyną Feldman i Barbarą Ludwiżanką i na Kino Polska, w której o godz. 23:55 w cyklu Młode kadry, możecie obejrzeć krótkometrażówkę Aleksandra Pietrzaka "Mocna kawa nie jest wcale taka zła" z ubiegłego roku z Marianem Dziędzielem, Dorotą Pomykałą i Wojciechem Mecwaldowskim.

Co jeszcze? W HBO poniedziałkowy serialowy wieczór premier, czyli coraz mniej zabawny, że tak kiepski "Detektyw 2" o godz. 22:00, a potem "Gracze" i "Świat w opałach". W Filmbox dalszy ciąg codziennego cyklu kryminałów z Davidem Suchetem w roli detektywa Poirota (godz. 20:00). Po resztę odsyłam do listy niżej, bo znajdziecie tam na pewno coś dla siebie. Od prostej rozrywki w rodzaju "Pociągu z forsą", przez "Córy szczęścia" Marty Meszaros, aż po "Alicję w miastach" Wima Wendersa z 1974 roku. Oczywiście znajdziecie również specjał dla łowców kiczu, kilka niezłych dokumentów (są i krwawe), i serialowe premiery. Polecaj poleca się Wam codziennie, a dzisiaj życzę dobrego poniedziałku.

FILM

TVN 7 20:00

Bez granic (Beyond Borders) - melodramat, USA 2003, reż. Martin Campbell, wyk. Angelina Jolie, Clive Owen, Teri Polo, Linus Roache (127 min)

Pani Sarah poznaje lekarza, który pracuje w Afryce, pomagając tamtejszym głodującym dzieciom i zachwyca się nim i jego pracą. Rzuca więc dostanie życie i rusza do Etiopii wraz z transportem żywności i lekarstw. A potem jest dużo wzruszeń. DO PRZYTULANIA.

 

Polsat godz. 20:00

X-Men - film SF, USA 2000, reż. Bryan Singer, wyk. Halle Berry, Famke Janssen, Ian McKellen, Hugh Jackman (104 min)

Mutanci trafiają pod opiekę pana Charlesa Xaviera, który uczy ich, jak wykorzystywać swoje moce dla dobra ludzkości. Profesor wie, że pewnego dnia on i jego uczniowie będą musieli stawić czoła oddziałom mocarnego X-Mena, którego zdaniem, to mutanci powinni przejąć władzę nad światem. EFEKTOWNE BARDZO, HALLE BERRY PIĘKNA, ALE BAJKA.

TVP Kultura godz. 20:05

Córy szczęścia - obyczajowy, Niem/Pol./Węg. 1999, reż. Marta Meszaros, wyk. Olga Drozdowa, Jan Nowicki, Masza Petraniuk, Ewa Telega (114 min)

Nauczycielka angielskiego w prowincjonalnym rosyjskim miasteczku, namówiona przez koleżanki wyjeżdża wraz z córką, żeby handlować na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia. Ale oczywiście dochodzi do tragedii, jedna z Rosjanek zostaje zabita, Policja rekwiruje towar naszej bohaterce i jej córce, ale nie mogą opuścić Polski aż do końca śledztwa. OSTRZEGAM, BO DOBRE, ALE PRZYGNĘBIAJĄCE.

Ale kino+ godz. 20:10

Alicja w miastach (Alice in den Städten) - film obyczajowy, Niemcy 1974, reż. Wim Wenders, wyk. Rudiger Vogeler, Yella Rottlander, Lisa Kreuzer (110 min)

Pan dziennikarz ma kryzys osobisty, bo zdał sobie sprawę, że życie jego jest puste i bez sensu. I w tym będąc nastroju, na lotnisku poznaje 9-latkę, której mama poprosiwszy pana o chwilę opieki nad dziewczęciem, znika. I teraz błąkają się po obcym im obojgu Amsterdamie w poszukiwaniu krewnych młodej damy. A wszystko po to, żeby dać szansę dziennikarzowi w życiu swoim sens odnaleźć itd. GENERALNIE W RODZAJU ZACZERPNĄĆ DŁONIĄ, ALE DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

 

TVP 1 godz. 20:25

D'Artagnan i trzej muszkieterowie (D'Artagnan et les trois mousquetaires) - kostiumowy, Fr. 2005, reż. Pierre Aknine, wyk. Vincent Elbaz, Emmanuelle Beart (92 min)

Jedna z miliona ekranizacji, mieszcząca się w średniej pod każdym względem, więc nie będę Wam streszczał, powiem tylko, że to pierwsza z dwóch części, i że bez wielkich udziwnień i z odpowiednią dawką pojedynków, szermierki, konnej jazdy itp. JAK KTOŚ LUBI PŁASZCZ I SZPADĘ, TO ZABAWA DOBRA.

Cinemax godz. 21:45

Tom (Tom a la ferme) - psychologiczny, Kanada/Francja 2013, reż. Xavier Dolan, wyk. Xavier Dolan, Lise Roy, Pierre-Yves Cardinal, Evelyne Brochu (99 min)

Chłopak przyjeżdża na pogrzeb swojego kochanka, ale rodzina zmarłego nie wiedziała nic o jego istnieniu, więc łatwo nie jest. A potem zaczyna się między nim a rodziną dziwna i cokolwiek niepokojąca gra. JEST CO OGLĄDAĆ.

Polsat godz. 22:05

Pociąg z forsą (Money Train) - sensacyjny, USA 1995, reż. Joseph Ruben, wyk. Wesley Snipes, Woody Harrelson, Jennifer Lopez (103 min)

Akcja w obsadzie na bogato, o tym jak jeden z braci, którzy ubezpieczają w metrze pociąg, którym co noc jedzie transport sporej gotówki, wpada na szalony pomysł skoku. I chytrze wciąga w ten plan brata. SZYBKO, KONKRETNIE, I CHOCIAŻ BEZ WYPASU, DOBRA ROZRYWKA.

TVP Kultura godz. 22:15

Gorzkie mleko (La teta asustada) - obyczajowy, Hiszp./Peru 2009, reż. Claudia Llosa, wyk. Magaly Solier, Susi Sanchez, Efrain Solis (95 min)

Jeśli dla kogoś znaczenie mają nagrody, to za tym filmem stoi Złoty Niedźwiedź z Berlina i nominacja do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Młoda Indianka przed laty została zgwałcona przez peruwiańskich partyzantów, po śmierci matki zatrudnia się jako pokojówka zblazowanej arystokratki i zaczyna myśleć o życiu własnym życiem. DUŻA, ALE TRUDNA RZECZ.

TVP 1 godz. 22:15

Bez pamięci (Head Over Heels) - komedia, USA 2001, reż. Mark Waters, wyk. Monica Potter, Freddie Prinze Jr., Ivana Milicević, Tomiko Fraser (86 min)

Konserwatorka dzieł sztuki w muzeum, zakochuje się w mężczyźnie, który jest ucieleśnieniem jej pragnień. Wszystko jednak wskazuje na to, że jest też mordercą. Organizuje więc z koleżankami ekipę śledczą by sprawę wyjaśnić. BANALNA WARIACJA NA TEMAT HITCHCOCKOWSKIEGO "OKNA NA PODWÓRZE". BEZ EUFORII.

TV 6 godz. 23:25

Syreny (Mermaids) - komedia romantyczna, USA 1990, reż. Richard Benjamin, wyk. Cher, Bob Hoskins, Christina Ricci, Winona Ryder (110 min)

Stylowe lata 60. w formie i treści, a do tego Cher, Winona Ryder i świetna roka Boba Hoskinsa. Jest tu miłość, słuszny bunt pokoleń, wzruszenie i kilka momentów do niepohamowanego śmiechu. I chociaż ja drugi raz tego nie zniosę, to wiem, że MOŻE SIĘ PODOBAĆ.

 

SERIAL

Stopklatka TV godz. 20:00

Cesarstwo (Empire) - historyczny, USA 2005, reż. John Gray, Kim Manners, Greg Yaitanes, wyk. Colm Feore, Santiago Cabrera (39 min)

Piąta część opowieści o Gajuszu Oktawianie, później zwanego Augustem, przybranego syna i jedynego spadkobiercy Juliusza Cezara, który wygrał walkę o władzę z Markiem Antoniuszem, zmienił Rzym i został jego pierwszym cesarzem. Zaczyna się w roku 44 p.n.e., kiedy Juliusz Cezar powraca do Rzymu po podbiciu Hiszpanii. DUŻA RZECZ.

FOX godz. 21:00

Wirus 2 (The Strain 2) - serial grozy, USA 2015, wyk. Corey Stoll, Mia Maestro, David Bradley, Kevin Durand (60 min)

Premierowo odcinek trzeci drugiego sezonu. Przyznam, że nie wierzyłem, że powstanie, po tym jak z odcinka na odcinek coraz gorszy był sezon pierwszy, ale słupki oglądalności w Stanach dawały producentom nadzieję. Krótko. To horror jest, a w tej części drogą eksperymentu powstaje przerażająca nowa rasa stworzeń. Niestety, może nudzić, może śmieszyć, ale straszyć jakoś nie daje rady. WIELKIE, ALE ZA TO BARDZO NIESPEŁNIONE NADZIEJE.

TVP ABC godz. 21:15

Maszyna zmian - przygodowy, Polska 1995, reż. Andrzej Maleszka, wyk. Ewa Gawryluk, January Brunov, Beata Żurek, Katarzyna Łuczewska (28 min)

Pierwszy z siedmiu odcinków przesympatycznego rodzinnego serialu z pomysłu mistrza gatunku Andrzeja Maleszki. O grupie dzieci, które przypadkowo znajdują maszynę, która zmienia włożone do niej rzeczy w coś zupełnie innego. Oczywiście narobią sympatycznego bałaganu. RODZINNA PRZYJEMNOŚĆ.

FOX godz. 22:00

Salem 2 - fantasy, USA 2015, reż. Nick Copus, wyk. Janet Montgomery, Seth Gabel, Shane West, Tamzin Merchant (2x55 min)

Powtórka powtórki otwarcia drugiego sezonu serialu o pełnym dziwacznych stworzeń świecie magii i wojny czarownic. I niespodzianka miła taka, że do obsady - i to w roli znaczącej - dołączyła znana z serialu "Xena: Wojownicza księżniczka" Lucy Lawless. Aktorka wcieli się w postać ostatniej potomkini potężnego, niemieckiego rodu czarownic - hrabinę Marburg. I znowu jest twarda i seksowna. CHOĆBY DLA LUCY LAWLESS.

Filmbox Extra 22:35

Scheda (Arvingerne) - obyczajowy, Dania 2014, reż. Pernilla August , wyk. Trine Dyrholm, Jesper Christensen (60 min)

Rzecz refleksyjna i zabawna czasem, o dysfunkcyjnej rodzinie, mieszkającej w wielkiej posiadłości. A zaczyna się od tego, że wielki majątek i posiadłość pewnej kwiaciarce przekazuje bogata pani, która umiera, a która jak się będzie okazywało, skrywała wiele tajemnic. DO ZOBACZENIA.

DOKUMENT

Polsat Viasat History godz. 21:00

Plantageneci - krwawa dynastia (Britain's Bloodiest Dynasty) - seria dokumentalna, Wlk.Bryt. 2014 (70 min)

Znany historyk Dan Jones opowiada o dziejach panowania dynastii Plantagenetów, która władała Anglią i sporą częścią Francji w średniowieczu. Dzisiaj część pierwsza: "Zdrada". WARTO WIEDZIEĆ.

 

Planete+ godz. 22:00

Dzieci królowej Wiktorii (Queen Victoria's Children) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 2013 (58 min)

Historia dziewięciorga dzieci królowej Wiktorii, których życie splotło się z najważniejszymi wydarzeniami w Europie w XIX i XX w. Pierwszy odcinek koncentruje się na relacji pomiędzy królową a księciem małżonkiem. Część pierwsza z trzech. CIEKAWOŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 6 godz. 21:35

Rekiny - strefa śmierci (Shark Zone) - przygodowy, USA/Bułgaria 2003, reż. Danny Lerner, wyk. Dean Cochran, Alan Austin, Brandi Sherwood, Velizar Binev (91 min)

Dla lubiących historie z rekinami. Jimmy pracuje w kurorcie, gdzie odpowiada za bezpieczeństwo plażowiczów. Gdy pojawiają się rekiny, ogłasza alarm. Mimo zagrożenia burmistrz - jak w każdym z takich filmów - nie zamyka plaż, nie chcąc stracić zysków. Więc wpędza gości w kłopoty. PRZEWIDYWALNE I NIESTETY MAŁO ZABAWNE.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Puls 2 o godz. 20:00 "Meteor", czyli pierwsza z dwóch części kosmicznej katastrofy bez większego sensu (115 min)

Tele 5 o godz. 20:00 "Na własne ryzyko", czyli Rob Lowe i James Belushi sensacyjnie z 1997 roku (93 min)

TVN Fabuła o godz. 21:00 "Chłopaki nie płaczą", czyli Olafa Lubaszenki komedia zabawna bardzo (95 min)

TVP 2 o godz. 21:25 "Druga strona medalu", czyli kanadyjski thriller bez napięcia (85 min)

AXN o godz. 22:05 "Piękna i Bestia 3", czyli premierowo otwarcie trzeciego sezonu, tylko dla rzecz znających (41 min)

TVN 7 o godz. 23:40 "Prognoza na życie", czyli Nicolas Cage i Michael Caine, ale niestety bardzo średnio (102 min)

Puls 2 o godz. 23:50 "Raz, dwa, trzy, umrzesz ty", czyli horror z Rosji, niestety niefajny (125 min)

Polsat o godz. 00:35 "Trzy cale", czyli zaskakujący, bo dający się oglądać film SF bez wielkich nazwisk, budżetu i bez wielkich pomysłów (87 min)