Fenomen skandynawskiego kryminału plus mroczna premiera, Sandra Bullock za kółkiem, słaby punkt Anthony'ego Hopkinsa i "Prawdziwe psy" Patryka Vegi raz jeszcze [POLECAJ TV - WTOREK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 4.08

Czy coś do polecenia jest dzisiaj szczególnie? Na operę oczywiście zwracam Waszą uwagę z nadzieją, że kiedyś w wynikach oglądalności zobaczę, jak ruszyliście do TVP Kultura tłumnie. Z nadzieją, ale prawdę mówiąc bez wielkiej wiary w milionowe oglądalności. Ale najmocniej polecam wieczór ze skandynawskim kryminałem w Ale kino+, w której najpierw szwedzki dokument "Nordic Noir: skandynawskie kryminały", a potem duszny, ale wciągający kryminał "Godzina rysia".

Poza tymi specjałami w Polsacie dzisiaj "Speed" z Keanu Reevesem i Sandrą Bullock oczywiście i "Czas bohaterów" z Seanem Beanem, w TVN "Krwawy diament" z Leonardo DiCaprio, w TVN 7 "Mr. Majestyk" z Charlesem Bronsonem z 1974 roku, a w TVP Historia "Dzień czwarty" o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim w powstaniu warszawskim. W TVP Seriale od początku wakacyjnie "Strażacy", w Canal+ Seriale otwarcie drugiego sezonu sympatycznego "Był sobie chłopiec". Oczywiście między innymi. I przypominam jeszcze o stałym paśmie w TVS, czyli od godz. 20:30 kolejno "ALF", "Słoneczny patrol", "MacGyver" i "Bonanza". A dla szukających perwersyjnej przyjemności zatopionej w koszmarnym kiczu - w TVP Rozrywka od godz. 23:50 ponad dwie godziny z koncertem "Biesiada włoska" z 1999 roku. To naprawdę grubsza sprawa. Polecaj oczywiście do przeczytania codziennie, a tymczasem dobrego życzę wtorku.

OPERA

TVP Kultura godz. 21:55

Don Giovanni - opera Wolfganga Amadeusza Mozarta z librettem Lorenzo da Ponte, USA 2011, reż. Michael Grandage, wyk. Mariusz Kwiecień, Marina Rebeka, Barbara Frittoli (176 min)

"Don Giovanni" to podobno "rodzaj moralitetu o morderstwie, seksualnej rozwiązłości i zdradzie, ale przyprawiony wieloma komediowymi elementami, co czyni historię bardziej ludzką". Ja nie wiem, bo nigdy nie jestem w stanie w operze doszukiwać się głębszych sensów. Ale wiem, że to jeden z tych utworów operowych zdatnych również dla tych, którzy opery się trochę boją, bo muzycznie jest wyjątkowo przystępna i bezpieczna. No i nasz eksportowy wybitny śpiewak Mariusz Kwiecień jako wielki plus. Ja to lubię, więc POLECAM.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Słaby punkt (Fracture) - thriller, USA/Niemcy 2007, reż. Gregory Hoblit, wyk. Anthony Hopkins, Billy Burke, Ryan Gosling (113 min)

O takich przypadkach jest masa dokumentów w kanałach ID czy CI Polsat. Oto bowiem pan Ted strzela do niewiernej żony swojej, potem informuje policję o zdarzeniu, przyznaje się do winy i trafia do aresztu, z którego zostaje wypuszczony w wyniku uchybień formalnych. Co ważne, sprawą zajmuje się detektyw, który był postrzelonej pani kochankiem. NO I JEST NAPIĘCIE, CHOCIAŻ ZMIENNE.

Stopklatka TV godz. 20:00

Opętanie (Stir of Echoes) - horror, USA 1999, reż. David Koepp, wyk. Kevin Bacon, Illeana Douglas, Kathryn Erbe (94 min)

Pan pozwala się zahipnotyzować, a po wybudzeniu zaczyna miewać różne tajemnicze wizje i majaki, które potem męczą go również na jawie. Potem nabiera przekonania, że w jego domu zamieszkał duch i odkrywa, że syn ma nadprzyrodzone zdolności. Krótko mówiąc, zwala mu się trochę na łeb. ŚREDNIE, ALE ZA TO BARDZO.

 

Polsat godz. 20:00

Speed - niebezpieczna szybkość (Speed) - sensacyjny, USA 1994, reż. Jan De Bont, wyk. Keanu Reeves, Sandra Bullock, Dennis Hopper, Joe Morton (101 min)

Można powiedzieć, że to film drogi. Po pierwsze dlatego, że na pewno nie był tani. A po drugie, bo jadą i jadą. A rzecz w tym, że ulicami Los Angeles jedzie autobus, który zwolnić nie może, bo jeśli zwolni, to wybuchnie za sprawą zainstalowanej w nim przez zamachowca bomby. Więc pani Sandra Bullock, wsparta panem Keanu Reevesem, pokrzykując stara się życie pasażerów uratować przebijając się przez centrum miasta. KIEDYŚ WYDAWAŁO SIĘ LEPSZE, ALE CIĄGLE JEST ZABAWA.

Canal+ Film godz. 20:00

Pożądanie (Une rencontre) - melodramat, Francja 2014, reż. Lisa Azuelos, wyk. Sophie Marceau, Francois Cluzet, Lisa Azuelos, Alexandre Astier (78 min)

Premiera w telewizorze. Rzecz do przytulenia, do wzruszenia i westchnień. I do tego stylowe. Oto rozwodząca się pisarka i spełniający się w małżeństwie prawnik poznają się i od początku się sobą zachwycają, ale bez konsekwencji. Jednak życie pcha ich ku sobie i sprawia, że spotykają się przy różnych okazjach. DOBRA ROBOTA DO ZOBACZENIA.

TVP Kultura godz. 20:05

Kukułka (Kukuszka) - dramat, Rosja 2002, reż. Aleksandr Rogożkin, wyk. Anni-Kristiina Juuso, Ville Haapasalo, Wiktor Byczkow, Aleksiej Kasznikow (99 min)

Jesienią 1944 roku fiński żołnierz dociera do chaty Laponki, u której schronił się pierwej ranny Rosjanin. I teraz, mimo nieufności czy wręcz wrogości, cała trójka skazana jest na siebie, choć każde z nich mówi innym językiem. A potem dochodzą do tego jeszcze różne, trudne do opanowania namiętności itd. INTRYGUJĄCE, ALE OGLĄDA SIĘ CORAZ TRUDNIEJ.

TVN godz. 20:50

Krwawy diament (Blood Diamond) - dramat, USA/Niem. 2006, reż. Edward Zwick, wyk. Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, Jennifer Connelly (143 min)

Trwa wojna domowa w Sierra Leone. I w tych przykrych okolicznościach bohaterowie filmu wyruszają na ogarnięte krwawym zamieszaniem tereny, by odzyskać kamień, który jeden z nich ukrył przed ucieczką z kopalni. AKTORSKO WIELKIE, FILMOWO DOBRE.

Ale kino+ godz. 21:25

Godzina rysia (I lossens time) - kryminalny, Dania/Szwecja 2013, reż. Soren Kragh-Jacobsen, wyk. Sofie Grabol, Soren Malling, Lia Boysen (100 min)

W ramach wieczoru ze skandynawskim kryminałem. O godz. 20:10 (co znajdziecie w dziale dokument) do zobaczenia szwedzki film dokumentalny o fenomenie skandynawskiego kryminału), premierowo w Polsce z lekka klaustrofobiczny, duszny, ale trzymający w napięciu thriller, którego akcja toczy się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie jeden z pacjentów próbował popełnić samobójstwo. Prosta z pozoru sprawa zaczyna się oczywiście zmieniać w zawiłe śledztwo. Fanom skandynawskiego kryminału polecać nie muszę, pozostałych namawiam, jeśli lubią skupić się na intrydze i znoszą surową formę. DO MNIE TO TRAFIA.

 

TV 4 godz. 22:00

Szwindel (Swindle) - sens., USA/Kan. 2002, reż. K.C. Bascombe, wyk. Tom Sizemore, Sherilyn Fenn, Dave Foley (93 min)

Czwórka złodziei pod przewodem pewnej dynamicznej pani szykuje się do skoku, który ma im przynieść rekordowy łup. Ale wśród swoich ludzi ma policyjnego agenta, co sprawę oczywiście komplikuje. NIEZŁY POMYSŁ, ALE WYSZŁO NIJAK.

TVN 7 godz. 22:25

Mr. Majestyk - sensacyjny, USA 1974, reż. Richard Fleischer, wyk. Charles Bronson, Al Lettieri, Linda Cristal (100 min)

Klasyka kiczowatej sensacji amerykańskich lat 70. minionego wieku. Po powrocie z wojennego Wietnamu pan chce spokojnie żyć na swojej farmie. Ale nie jest mu dane, bo musi rozprawić się z okolicznymi gangsterami. BRONSON W ŻYCIOWEJ FORMIE, CO NIE ZNACZY, ŻE DOBREJ.

 

Polsat godz. 22:35

Czas bohaterów (Age of Heroes) - wojenny, Wlk.Bryt. 2011, reż. Adrian Vitoria, wyk. Sean Bean, Danny Dyer, Aksel Hennie (90 min)

Film inspirowany wojenną działalnością twórcy postaci Jamesa Bonda, pana Iana Fleminga. Oddział komandosów przedziera się na teren okupowanej Norwegii, by spróbować przechwycić technologię radarową znajdującą się w rękach Niemców. No i ciekawe, ale to Sean Bean decyduje o tym, że film zobaczyć można. A dla śledzących różne polonica, info o tym, że przez ekran przelatuje również Izabela Miko. DO ZOBACZENIA.

TVP Historia godz. 22:40

Dzień czwarty - dramat wojenny, Polska 1984, reż. Ludmiła Niedbalska, wyk. Krzysztof Pieczyński, Jarosław Domin, Witold Bieliński, Katarzyna Kozak (77 min)

Paradokumentalny film o genialnym poecie, Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, w okolicznościach pierwszych dni powstania warszawskiego. WARTO WIEDZIEĆ.

SERIAL

TVP Seriale godz. 21:00

Strażacy - obyczajowy, Polska 2015, reż. Maciej Dejczer, wyk. Maciej Zakościelny, Weronika Rosati, Marta Ścisłowicz, Jakub Wesołowski (2x43 min)

Dla tych, którzy przegapili i żałują, jeszcze raz od nowa Maciej Zakościelny jako dzielny strażak. O miłości, przyjaźni i lojalności, i o tzw. ludzkich historiach. Dzisiaj dwa odcinki. TELEWIZYJNA ROZRYWKA BEZ WIĘKSZYCH AMBICJI, ALE I BEZ WSTYDU.

 

Canal+ Seriale godz. 22:00

Był sobie chłopiec 2 (About a Boy 2) - obyczajowy, USA 2014-2015, wyk. David Walton, Adam Davidson, Benjamin Stockham, Minnie Driver (2x20 min)

Premiera sezonu drugiego sympatycznego serialu, o młodym panu, który wiódł sobie wygodną egzystencję singla, ale beztroskę tego życia zakłócił mu 11-letni sąsiad i rodząca się z nim przyjaźń, która uświadamia panu pewne sprawy dotyczące jego i innych. Czasami uświadamia mu boleśnie, ale dla nas zwykle jest to NIEZŁA ZABAWA.

Cinemax godz. 22:00

Kontra: Ostatnie uderzenie (Strike Back) - sensacyjny, USA/Wlk.Bryt. 2015, reż. James Dormer, wyk. Philip Winchester, Sullivan Stapleton (46 min)

Powtórka pierwszego odcinka ostatniego sezonu o brawurowych działaniach agentów specjalnych antyterrorystycznej jednostki. Tym razem ich zadaniem jest odnalezienie zaginionej w Bangkoku córki brytyjskiego ambasadora. Pierwszy z dziesięciu odcinków. POD WYSOKIM NAPIĘCIEM.

DOKUMENT

Ale kino+ godz. 20:10

Nordic Noir: skandynawskie kryminały - dokumentalny, Szwecja 2014, reż. Lars Hogéus (57 min)

Bardzo interesująca analiza dobrej passy współczesnych skandynawskich kryminałów, mrocznych powieści, seriali i filmów spod znaku nordic noir. Autorzy przyglądają się temu sukcesowi, przede wszystkim na rynku Brytyjskim. DUŻA CIEKAWOŚĆ I PRZYJEMNOŚĆ SPORA.

CANAL+ Discovery godz. 21:00

Zakładnicy SS (Hostages of the SS) - dokumentalny, Niemcy 2015 (50 min)

Nieźle zrealizowany film o akcji SS z kwietnia 1945 roku. Była to operacja, transportu 139 zakładników i ich krewnych, których Niemcy zamierzali wykorzystać podczas negocjacji z aliantami. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

National Geographic godz. 21:00

Wyprawa na dno Trójkąta Bermudzkiego (Drain the Bermuda Triangle) - dokumentalny (50 min)

Dzięki najnowocześniejszym sonarom autorzy filmu pokazują pod powierzchnię dna legendarnego Trójkąta Bermudzkiego, żeby sprawdzić co tam jest takiego niezwykłego. I czy w ogóle jest coś ciekawego. LEPIEJ JEST WIEDZIEĆ.

Planete+ godz. 23:00

Prawdziwy doktor Strangelove (The Real Dr. Strangelove) - dokumentalny, Francja 2014, reż. Philippe Calderon (56 min)

Historia węgierskiego naukowca, Johna von Neumanna, matematyka, chemika i fizyka, który zasłynął jako twórca teorii gier. Był jednym z naukowców uczestniczącym w programie stworzenia bomby atomowej i w zespole osób decydujących o pierwszych jej celach. Był też inspiracją dla Stanleya Kubricka. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP 1 godz. 00:15

Prawdziwe psy - telenowela dokumentalna, Polska 2001, reż. Krzysztof Lang, Patryk Vega (25 min)

Pierwszy odcinek dokumentalnej serii, z który stał się inspiracją do późniejszego "Pittbulla". DUŻA CIEKAWOŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Puls 2 godz. 20:00

Inwazja szczurów (Ratten - sie werden dich kriegen!) - thriller, Czechy/Niemcy 2001, reż. Jorg Luhdorff, wyk. Ralph Herforth, Anne Cathrin Buhtz (104 min)

Podczas strajku śmieciarzy Frankfurt zostaje zaatakowany przez zakażone śmiertelnym wirusem szczury. Władze i starają się zapobiec tragedii, ale nie zapobiegają. W każdym razie nie całkiem. Na przykład reżyserowi filmu, się nie udało. ALE ŁOWCOM SIĘ SPODOBAĆ MOŻE.

I JESZCZE NA KRÓTKO

HBO o godz. 20:10 "Na skraju jutra", czyli Tom Cruise i Emily Blunt w efektownie walecznym SF, ale tylko do patrzenia (109 min)

TCM o godz. 21:00 "Wielka czerwona jedynka", czyli z 1980 roku Lee Marvin wojennie (95 min)

Polsat Film o godz. 21:00 "To nie jest kolejna komedia dla kretynów", czyli wręcz przeciwnie (89 min)

Canal+ o godz. 21:00 "Obywatel", czyli Jerzy Stuhr i Maciej Stuhr jako niezbyt szczęśliwy obywatel na tle Polski dziejów (100 min)

Canal+ Film o godz. 21:20 "Kochanie, chyba cię zabiłem", czyli czarna i bardzo mało udana komedia ze Zbigniewem Zamachowskim, Arkadiuszem Jakubikiem i Ireneuszem Czopem, niestety (87 min)

TVP 2 o godz. 21:25 "Largo Winch", czyli francusko-belgijska przygodówka z ambicjami, ale bez polotu (104 min)

Polsat o godz. 00:20 "Fałszerze", czyli niemiecki dramat z czasów wojny i ciekawy (98 min)

Więcej o: