TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze
Na początek o tym, że wieczorem o godz. 20:10 w TVP 1 w eliminacjach Ligi Mistrzów Lech Poznań zagra z FC Basel. Zagra? Pewnie znowu przegra, ale mecz w każdym razie zapowiadają. Z innych ciekawostek spoza listy - ostatni odcinek "07 zgłoś się" w TVP 1 o godz. 22:30. I jeszcze w Filmbox o godz. 20:00 kolejny odcinek codziennego cyklu "Poirot" z Davidem Suchetem. A z listy szczególnie polecam "Garsonierę" Billy'ego Wildera z wybitną rolą Jacka Lemmona z 1960 roku w TVP Kultura. I jeszcze "Eichmann Show" w Canal+ Film, norweski "Na niby" w Cinemax, a dla czystej, niczym nieskrępowanej rozrywki na przykład "Dzień zagłady" w TVN, "Ptaszek na uwięzi" w TVP 2 albo "Lep na muchy" w Polsacie. W Ale kino+ rozpoczyna się dzisiaj drugi sezon kryminalnego "Dicte", a w dokumentach m.in. "Ryanair. Wysoka cena tanich lotów" i "Seks, kłamstwa i tabloidy" w Planete+, "Adopcja: Konkurs na rodziców" w HBO 2 i drugi odcinek "Prawdziwych psów", czyli inspiracji dla "Pittbulla". Polecaj się poleca codziennie, a dzisiaj dobrej życzę środy, i trochę cienia.
Opowieść o śmiertelnie chorym 16-latku, który zostaje zaproszony do lokalnej stacji telewizyjnej, której właściciel chce spełnić jego marzenie. Początkowo Dylan chce spędzić czas z ulubionym sportowcem, ale później zmienia zdanie i prosi o możliwość przebywania z modelką, w której się zakochał. I to być może zmieni ich oboje. KU POKRZEPIENIU.
Samuraj najpierw popada w niełaskę Szoguna, a potem zamordowana zostaje jego żona, więc teraz musi zaopiekować się synkiem, i zabiera syna w długą podróż. Podróż z przygodami. STYLOWE, DO ZOBACZENIA.
Premiera w telewizorze. Amerykański producent przekonuje sędziów i premiera do transmisji procesu schwytanego w 1961 roku Adolfa Eichmanna przez telewizję. Specyficzne przedstawienie trwa przez cztery miesiące, a konfrontacja zeznań ocalałych z obozów z obojętnością Eichmanna wywołują spory szok. I TO SIĘ OGLĄDA.
Refleksyjna rzecz o pani, która dziesięć lat temu przypadkowo zastrzeliła narzeczonego, wychodzi z więzienia i próbuje odnaleźć córkę i nawiązać z nią kontakt. I w ogóle ułożyć sobie życie. Plus nagrody i nominacje. WARTO ZOBACZYĆ.
Odsiadujący wyrok były gwiazdor futbolu ma wśród więźniów znaleźć chętnych do drużyny, która zagra z zespołem strażników. CAŁKIEM PRZYJEMNIE SIĘ WIDZI.
W kierunku Ziemi zbliża się pokaźnych rozmiarów kometa, która ma zniszczyć życie w całości i nieodwołalnie. Wysyłamy więc kosmiczny statek z ludźmi, którzy mają przekonać kometę, żeby dała Ziemi spokój. JEST AKCJA I PRZYJEMNOŚĆ.
Stare, zgrane, a ja lubię, bo tak zwiewnie naiwnie i głupiutkie, a jednocześnie sympatyczne jest. Mel Gibson jest objęty programu ochrony świadków, a Goldie Hawn przypadkiem ściąga na niego dawnych wrogów. No i teraz razem muszą przed nimi uciekać. WESOŁE I... WESOŁE PO PROSTU.
Wojenne dzieło zrealizowane z wielkim rozmachem. Rzecz o akcji z 1944 roku, której celem było przekroczenie Renu i otwarcie drogi na Berlin. Niestety, z wielu powodów trwająca dziewięć dni operacja zakończyła się klęską aliantów. WIELKA ROBOTA.
Były agent CIA, podejmuje prywatne śledztwo w sprawie przeprowadzanych w agencji rządowej eksperymentów na dzieciach z paranormalnymi zdolnościami. NIE PORYWA, ALE STYL MA.
Jeden z moich ulubionych filmów w ogóle. I nie tylko mój, co wnoszę z sześciu Oscarów, które otrzymał jako najlepszy film roku, za scenariusz, za reżyserię, za montaż, scenografię i nawet za dekoracje. A do tego jest rewelacyjny aktorsko. Oto skromny nowojorski urzędnik wypożycza swoim szefom klucz do garsoniery, żeby w niej organizowali sobie dyskretne spotkania z paniami, co przy okazji zapewnia mu ich przychylność, kiedy decydują o awansach i podwyżkach. Ale cynizmu starcza mu tylko do czasu. WIELKA PRZYJEMNOŚĆ, I PROGRAM OBOWIĄZKOWY.
Pan Tripp znalazł się w banku akurat w chwili, gdy z napadem nań wpadły dwie drużyny. Pracownicy i klienci stają się zakładnikami, ale naszemu Trippowi nie jest łatwo uwierzyć, że dwa napady to przypadek. Próbuje więc sprawę wyjaśnić. I TO JEST NIEZŁE.
Zabawowa opowiastka o przygodach dwóch kolegów, którzy podczas wakacji zostają wzięci za seryjnych morderców. ODPOWIEDNIO GŁUPIE, ŻEBY SIĘ ZAPOMNIEĆ.
Małżeństwo wykładowcy na stambulskim uniwersytecie, i jego byłej studentki, przechodzi kryzys, więc pan odchodzi, ale z czasem zaczyna żałować i tęsknić do niewinnej i wrażliwej żony. Wbrew temu banalnemu opisowi, TO DOBRE DO REFLEKSJI.
Premierowo dwa pierwsze odcinki drugiego sezonu dobrego kryminalnego serialu. Ale lżejszego od tych, do których przyzwyczaja nas mroczna Skandynawia. Główną bohaterką jest dziennikarka kroniki kryminalnej, która prócz angażowania się w policyjne śledztwa musi jeszcze swoje poukładać życiowe sprawy. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.
Otwarcie trzeciego, najnowszego sezonu. Serial jest jakąś tam próbą zadowolenia tęskniących za "Gotowymi na wszystko", ale przede wszystkim jest okazją do prezentacji niezwykle atrakcyjnej - sorry za ten seksizm, ale te panie są naprawdę wyzywająco piękne - obsady. NIESTETY TYLKO ŁADNE.
Autorzy dokumentu od środka przyglądają się pracy w najpopularniejszych liniach lotniczych świata, i próbują się dowiedzieć jak udaje się jej tak obniżać ceny i nadal zarabiać. JEST CIEKAWOŚĆ.
O czeskich parach, które starają się o adopcję dziecka. WZRUSZAJĄCE.
Historia prasy brukowej w Europie i USA, od pierwszych wydań papierowych, aż po plotkarskie serwisy w sieci. Sposoby zwracania na siebie uwagi, redakcji, podkręcania newsów. Sprzed dwóch lat, ale jeszcze MOŻNA SIĘ CZEGOŚ DOWIEDZIEĆ.
Drugi z dwunastu odcinków dokumentalnej serii, z który stał się inspiracją do późniejszego "Pittbulla". DUŻA CIEKAWOŚĆ.