W Teatrze TV klasyczna Kobra, Chevy Chase w klasycznej komedii, a Cate Blanchett - też już klasyczna - na złotym tronie [POLECAJ TV - CZWARTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

program TV

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 6.08

Dzisiaj wybór - przynajmniej dla mnie - jest prosty. Nic tak dobrze nie robi na upał jak dobry, klasyczny w formie i treści seans Teatru Sensacji. A dzisiaj w TVP Kultura taki właśnie znajdziecie łatwo. A jak się skończy Kobra, to w tejże TVP Kultura "Człowiek, który wiedział za dużo" mistrza Alfreda Hitchcocka ze znakomitym Jamesem Stewartem. Poza tym komedia, która śmieszy mnie od lat tak samo, chociaż i wtedy, i teraz tak samo jest głupia, czyli w TVN 7 "Szpiedzy tacy jak my", trzecia część "Gliniarza z Beverly Hills", w TV 4 pierwszy "Rocky", w Ale kino+ "Elizabeth: Złoty wiek" z wybitną rolą Cate Blanchett, przejmujący "Kanał" Andrzeja Wajdy w TVP 2 i po północy w Polsacie ważny i niezły film "Nazywam się Khan". I jeszcze kolejna emisja wspaniałego serialu "Glina" od początku w Jedynce, holenderski dokument "Zabij to, co kochasz" i kilka innych rzeczy jeszcze. A, i w TVP 2 o godz. 20:55 Legia Warszawa będzie grała z zespołem z Albanii. Polecaj rzecz jasna znajdziecie tu codziennie, a dzisiaj spokoju życzę, uśmiechu i ogólnego wrażenia, że czwartek jest znośny.

TEATR SENSACJI

TVP Kultura godz. 20:05

Czy pan nie rozumie? To pomyłka! - teatr sensacji, Polska 1977, reż. Bogdan Augustyniak, wyk. Marian Kociniak, Barbara Wrzesińska, Mieczysław Milecki, Kazimierz Meres (76 min)

Kobra z 1977 roku według Harry'ego Carmichaela. Oto wypadek drogowy, w którym ginie pewien pan, pociąga za sobą nieoczekiwane wydarzenia. A kilka miesięcy później, w dziwnych okolicznościach, umiera żona sprawcy wypadku. I wtedy pojawia się policja. Ale swoje prywatne śledztwo prowadzi też główny podejrzany. MOJE UWIELBIENIE.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Szpiedzy tacy jak my (Spies Like Us) - komedia, USA 1985, reż. John Landis, wyk. Chevy Chase, Dan Aykroyd (102 min)

Znakomita zimnowojenna komedia pełna słownych gagów i głupich skojarzeń. Dwóch mało udanych agentów przechodzi szkolenie i rusza w swoją pierwszą misję, żeby uratować świat. Wszystko oczywiście idzie nie tak, jak iść miało. Ale bawi, bo to JEDNA Z NAJLEPSZYCH KOMEDII Z LAT 80.

 

TV Puls godz. 20:00

Urwanie głowy (Head Above Water) - czarna komedia, USA 1996, reż. Jim Wilson, wyk. Harvey Keitel, Cameron Diaz, Craig Sheffer, Billy Zane (89 min)

Momentami bardzo czarna komedia, której akcja toczy się na wyspie u wybrzeży Maine. Wakacje spędzają tu George i Nathalie, mieszka tu rzeźbiarz Lance, co znaczenie ma dla fabuły, więc się mu przyglądajcie, a pojawia się również były chłopak Nathalie. ROBI SIĘ DZIWNIE, ALE NIEŹLE.

TV 4 godz. 20:00

Rocky - dramat, USA 1976, reż. John G. Avildsen, wyk. Sylvester Stallone, Talia Shire, Burgess Meredith, Carl Weathers (119 min)

Co tu pisać? Przecież wiadomo wszystko. Oto pan Stallone w życiowej formie i takiejże roli, jako Rocky Balboa, nieznany acz ambitny bokser, który ciężką pracą dochodzi na szczyt. No, może prawie, ale dochodzi, a to dużo. Zwłaszcza jak życie takie rzuca mu pod nogi kłody. Nie ma co, ZNAĆ WYPADA.

Polsat godz. 20:00

Książę i ja (The Prince & Me) - komedia romantyczna, USA/Czechy 2004, reż. Martha Coolidge, wyk. Julia Stiles, Luke Mably, Ben Miller, Miranda Richardson (111 min)

Banalna, bo bajkowa bardzo kopciuszkopodobna opowiastka, ale na upalny wieczór DO PRZYTULENIA SIĘ NADAJE.

Ale kino+ godz. 20:10

Elizabeth: Złoty wiek (Elizabeth: The Golden Age) - kostiumowy, Wlk.Bryt./Fr. 2007, reż. Shekhar Kapur, wyk. Cate Blanchett, Geoffrey Rush, Clive Owen (128 min)

Anglia, rok 1585. Królowa Elżbieta I sprawuje rządy ponad 30 lat, a na dworze trwają nerwowe poszukiwania odpowiedniego kandydata na męża, który zechciałby pod groźbą utraty głowy, w razie gdyby poszło coś nie tak, zapewnić monarchii kontynuację. Wybitna kreacja Cate Blanchett i choćby DLA NIEJ WARTO.

TVP Kultura godz. 21:35

Człowiek, który wiedział za dużo (The Man Who Knew Too Much) - thriller, USA 1956, reż. Alfred Hitchcock, wyk. Daniel Gélin, Doris Day, James Stewart (120 min)

Hitchcockowskie w formie i treści - o rodzinie, która wakacje spędzając w Maroku wplątuje się w wielką aferę szpiegowsko-terrorystyczną. NAPIĘCIE ROŚNIE, A JAMES STEWART JEST ZNAKOMITY.

 

TVN godz. 21:50

Gliniarz z Beverly Hills 3 (Beverly Hills Cop 3) - komedia sensacyjna, USA 1994, reż. John Landis, wyk. Eddie Murphy, Jon Tenney, Joey Travolta (104 min)

Trzecia i znowu zabawna - chociaż dla mnie mniej niż poprzednie - część opowieści o szaleństwach gliniarza z Detroid, który przybywa do Los Angeles i robi huczne zamieszanie. Tym razem, żeby pomścić śmierć przyjaciela. DOBRA ZABAWA.

TV Puls godz. 21:55

Wielki Stach (Big Stan) - komedia, USA 2007, reż. Rob Schneider, wyk. Rob Schneider, David Carradine, Jennifer Morrison (102 min)

Głównego naszego bohatera skazali na lat kilka odsiadki, za oszustwa. Czekając na zaproszenie do więzienia, ze strachu przed tym co może go tam spotkać ze strony współwięźniów, zatrudnia legendę kina akcji, wielkiego Davida Carradine'a, i uczy się od niego sztuki walki. A metody nauczania ma specyficzne. TAK GŁUPIE, ŻE MOMENTAMI ŚMIESZNE.

TVP 2 godz. 23:15

Kanał - dramat, Polska 1956, reż. Andrzej Wajda, wyk. Tadeusz Janczar, Teresa Iżewska, Wieńczysław Gliński, Tadeusz Gwiazdowski (93 min)

Wielkie dzieło Andrzeja Wajdy, hołd złożony żołnierzom powstania warszawskiego. POZYCJA KLASYCZNA.

Polsat godz. 00:15

Nazywam się Khan (My Name is Khan) - obyczajowy, Indie 2010, reż. Karan Johar, wyk. Shahrukh Khan, Kajol, Shane Harper (165 min)

Pan z tytułu, wychował się w Bombaju, ale teraz mieszka w Stanach, w których ożenił z panią samotnie wychowującą syna. Po pamiętnym 11 września ów chłopiec zostaje ranny podczas bójki na tle rasowym i umiera. A pan Khan rusza w podróż przez USA, by uświadomić współobywatelom, że nie jest terrorystą. WARTO ZOBACZYĆ.

 

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00

Defiance 2 - SF, USA 2014, reż. Michael Nankin, wyk. Grant Bowler, Stephanie Leonidas, Julie Benz (4x40 min)

Powtórka pierwszych odcinków nowej serii. Mamy rok 2046 r. a Ziemia jest wyniszczona przez wojnę z obcymi. Teraz wiele kosmicznych ras próbuje ze sobą żyć tutaj, ale zwykle niechętnie dzieląc się przestrzenią. Trochę to kiczowate, trochę naiwny, ale w sumie to CAŁKIEM NIEZŁE OGLĄDADŁO.

TVP 1 godz. 22:25

Glina - kryminalny, Polska 2003, reż. Władysław Pasikowski, wyk. Jerzy Radziwiłowicz, Maciej Stuhr, Robert Gonera, Urszula Grabowska (49 min)

Jako niepoprawny optymista, ciągle wierzę, że doczekamy się kolejnych odcinków. Na razie mamy kolejną powtórkę, serialu o komisarzu Gajewskim, jego pomagierach, rodzinie i - czasami bardzo nieprzyjemnych - śledztwach. ZGRANE, ALE CIĄGLE JESZCZE DZIAŁA.

DOKUMENT

TVP Historia godz. 23:15

Historia kryminalistyki (History of Criminalistics) - dokumentalny, Ukraina 2014, reż. Wiera Jakowienko (41 min)

Pierwszy z sześciu odcinków o tym jak rozpoznać przestępcę wśród ludzi podobnych do siebie? Każdego dnia dochodzi do przestępstw. Wiele z nich do dziś wykrywa się dzięki metodom opracowanym nawet dwa wieki temu. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP 1 godz. 23:25

Ojciec i syn w podróży - dokumentalny, Polska 2013, reż. Marcel Łoziński (78 min)

Obraz dwóch filmowców, Marcela i Pawła Łozińskich, którzy wyruszają w podróż po Europie. Obu mężczyzn łączy nie tylko pokrewieństwo, ale również wykonywany z pasją zawód oraz skomplikowana więź. WARTO.

TVP Kultura godz. 23:45

Zabij to, co kochasz - dokumentalny, Holandia 2012, reż. Jaap van Hoewijk (77 min)

W 1990 roku w kanale Westersingel w Rotterdamie znaleziono zmasakrowaną kobietę bez głowy, ale dopiero osiemnaście lat później, dzięki badaniom DNA, udało się ustalić, że ofiarą była amerykańska modelka Melissa Halstead. Rutynowe śledztwo i proste skojarzenia doprowadziły policję na trop Johna Sweeney'a. Okazało się, że nie był to jednak najlepszy sposób na rozwiązanie zagadki. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

 

I JESZCZE NA KRÓTKO

Canal+ o godz. 22:30 "Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie", czyli Seth MacFarlane próbuje przebić Mela Brooksa w kategorii parodia western, ale mu się nie udaje (111 min)

Stopklatka TV godz. 22:25 "Policyjna opowieść 3: Superglina", czyli tym razem policyjny Jackie Chan z 1992 roku na bardzo serio (96 min)

TVN 7 o godz. 23:20 "Piekielna głębia", czyli amerykańska sensacja bez sensacji(105 min)

TVN o godz. 00:00 "Dzień zagłady", czyli Robert Duvall leci w kosmos, żeby uratować Ziemię (120 min)

TVP 2 o godz. 01:00 "Ptaszek na uwięzi", czyli zabawowo i szybko Goldie Hawn i Mel Gibson (106 min)