Shailene Woodley w premierze do łzy ostatniej, Edward Dziewoński i Paweł Wawrzecki do śmiechu, końcówka śledztwa w Broadchurch [POLECAJ TV - NIEDZIELA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 9.08

No pewnie, że przede wszystkim polecam Wam dzisiaj spektakl teatralny. Zwłaszcza, że znakomity na upał, bo zwiewny i przede wszystkim zabawny. "Znajomek z Fiesole" w reżyserii Edwarda Dziewońskiego i z Pawłem Wawrzeckim w jednej z ról głównych w TVP Polonia. Co jeszcze? Wyciskający łzę ostatnią melodramat, który pokochała wrażliwsza część młodzieży, "Gwiazd naszych wina", niezły "Zamiar ewentualny" w Cinemax, a w HBO jeszcze lepszy "Klub Jimmy'ego", i potem premiera "Sin City 2". W TVN "Stan zagrożenia" z Harrisonem Fordem, a w Ale kino+ "Elizabeth: Złoty wiek", ale przedtem dwa premierowe odcinki serialu "Broadchurch".

Do tego kilka komedii i kilka filmów o strzelaniu i biciu, więc radzę zerknąć również w działkę "I jeszcze na krótko", bo tam m.in. "Matrix", "2012", albo drugie "Psy". I koniecznie do dokumentów, bo są naprawdę niezłe. I tradycyjnie jeszcze coś spoza listy, czyli w Polsacie od godz. 20:00 na żywo z Łodzi koncert "Legendy Rocka", czyli m.in. Kobranocka i Lombard, a w TVP 2 od godz. 20:05 "Od wschodu do zachodu słońca - 50 lat Skaldów", czyli również na żywo koncert z udziałem m.in. Anny Marii Jopek, Macieja Maleńczuka i Muńka Staszczyka.

Przypominam też o premierze kolejnych odcinków serialu "Niewierni" w Canal+ Seriale od godz. 22:00, i o tym, że w ATM Rozrywka o godz. 20:05 drugi odcinek "Na krawędzi". Polecaj oczywiście znajdziecie tu codziennie, a tymczasem dobrej Wam życzę niedzieli. Przyjemnej.

TEATR TELEWIZJI

TVP Polonia godz. 21:40

Znajomek z Fiesole - spektakl, Polska 1990, reż. Edward Dziewoński, wyk. Paweł Wawrzecki, Marta Klubowicz, Edward Dziewoński, Wojciech Wysocki (110 min)

Bardzo udana, bardzo zabawna i bardzo nadająca się na wieczór adaptacja komedii pana Brunona Winawera, w szybkim tempie, oparta na szybkich dialogach i wariactwie pana Pawła Wawrzeckiego, którego grę uwielbiam. ZNAKOMITA ZABAWA.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Chwała (Glory) - film historyczny, USA 1989, reż. Edward Zwick, wyk. Matthew Broderick, Denzel Washington, Cary Elwes, Morgan Freeman (117 min)

Prawdziwa historia pierwszego czarnego oddziału, walczącego po stronie Północy w wojnie secesyjnej, którego dowódcą jest młody biały oficer walczący o tzw. godność swoich ludzi, których armia traktuje jednak jak mięso armatnie, gorzej ich wyposażyła i wysyła na najtrudniejsze odcinki. DO ZOBACZENIA.

Cinemax godz. 20:00

Zamiar ewentualny (Loitering with Intent) - komediodramat, USA 2014, reż. Adam Rapp, wyk. Iván Martin, Michael Godere, Marisa Tomei, Sam Rockwell (73 min)

Premiera historii dwóch nowojorskiech bezrobotnych aktorów, którzy chcą przekonać filmowego ważniaka do swojego scenariusza. Niestety nie potrafią go dokończyć, a mają na to tylko 10 dni, więc na gwałt szukają inspiracji za miastem. NIEŹLE SIĘ OGLĄDA I SŁUCHA SIĘ NIEŹLE.

 

TVN 7 godz. 20:00

Godziny szczytu 3 (Rush Hour 3) - komedia, USA/Niemcy 2007, reż. Brett Ratner, wyk. Chris Tucker, Jackie Chan (91 min)

Kolejne zamieszanie. Tym razem detektyw Carter i inspektor Lee wpadają na ślad triady, a śledztwo prowadzi ich do Paryża. Plus Roman Polański wesoło. JAK ZAWSZE DUŻO HAŁASU, DUŻO ŚMIECHU I CIOSÓW WE WSZYSTKO.

HBO godz. 20:10

Klub Jimmy'ego (Jimmy's Hall) - obyczajowy, Fr./Irl./Wlk.Bryt. 2014, reż. Ken Loach, wyk. Barry Ward, Jim Norton, Francis Magee (105 min)

Premiera w telewizji. Jest rok 1932 rok w Irlandii. Za namową znajomych wolnościowy aktywista reaktywuje klub, w którym można rozwijać pasje i dobrze się bawić. Ale ten pomysł oczywiście nie wszystkim przypada do gustu. Świetna obsada, znakomicie zagrane, więc ZOBACZYĆ WARTO.

 

TVP Kultura godz. 20:20

Bellissima - obyczajowy, Polska 2000, reż. Artur Urbański, wyk. Maria Góralczyk, Ewa Kasprzyk, Paweł Wilczak, Andrzej Czułowski (61 min)

Nadal nie mogę uwierzyć, że to się mogło podobać, bo to jeden z tych filmów, które świetnie by się wpisywał w Wężową (Polska Antynagroda Filmowa) kategorię słaby film na ważny temat. Bo w istocie temat jest ważny, ale w tak rozwłóczony, w tak nieporadnie egzaltowany podany sposób, że zapomnicie po co owo dzieło powstało. A ten temat to uczennicy szkoły baletowej, i jej matce, która córką próbuje spełnić swoje niespełnione ambicje. SZKODA PRĄDU. NIESTETY.

TVP 1 godz. 20:25

Miłość w Hongkongu (Hafen der Düfte) - kryminalny, Niemcy 2014, reż. Peter Gersina, wyk. Veronica Ferres, Russell Wong (89 min)

Pani jedzie z wystawą do Hongkongu, ale dzieła, które miała wystawiać znikają, więc pani na własną rękę prowadzi śledztwo. TELEWIZYJNA RUTYNA.

Canal+ godz. 21:30

Gwiazd naszych wina (The Fault in Our Stars) - melodramat, USA 2014, reż. Josh Boone, wyk. Shailene Woodley, Ansel Elgort, Nat Wolff, Laura Dern (120 min)

Premiera w telewizorze. Wzruszająca bardzo opowieść o miłości chorych na raka nastolatków. Wielki przebój, uwielbienie młodzieży, plus siedem Teen Choice Awards, trzy Young Hollywood Awards i trzy MTV Movie Awards. MOCNY CHWYT ZA GARDŁO I SERCE, PO ŁZĘ OSTATNIĄ.

 

HBO godz. 22:00

Sin City 2: Damulka warta grzechu (Sin City: A Dame to Kill For) - kryminał, USA 2014, reż. Frank Miller, Robert Rodriguez, wyk. Mickey Rourke, Eva Green, Joseph Gordon-Levitt, Jessica Alba (98 min)

Premiera w telewizorze. Eva Green w roli mrocznej femme fatale, która potrzebuje pomocy byłego kochanka, czyli druga, moim zdaniem gorsza, część ekranizacji komiksu Franka Millera. I TYLKO DLA FANÓW GATUNKU.

Ale kino+ godz. 22:15

Elizabeth: Złoty wiek (Elizabeth: The Golden Age) - kostiumowy, Wlk.Bryt./Fr. 2007, reż. Shekhar Kapur, wyk. Cate Blanchett, Geoffrey Rush, Clive Owen (128 min)

Anglia, rok 1585. Królowa Elżbieta I sprawuje rządy ponad 30 lat, a na dworze trwają nerwowe poszukiwania odpowiedniego kandydata na męża, który zechciałby pod groźbą utraty głowy w razie gdyby poszło coś nie tak, zapewnić monarchii kontynuację. Wybitna kreacja Cate Blanchett, i choćby DLA NIEJ WARTO.

TVN godz. 22:50

Stan zagrożenia (Clear and Present Danger) - sensacyjny, USA 1994, reż. Phillip Noyce, wyk. Harrison Ford, Willem Dafoe, Anne Archer (140 min)

Zamordowano przyjaciela prezydenta USA, i pan Jack Ryan, zastępca szefa CIA, wie, że stoi za tym szef narkotykowego kartelu z Kolumbii. Więc gdy dowiaduje się o korupcji w rządzie oraz o planowanym porozumieniu przedstawicieli administracji z kolumbijskimi dilerami narkotyków, wypowiada mafii prywatną wojnę. DZIEJE SIĘ DUŻO I GŁOŚNO.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Broadchurch - kryminalny, Wlk.Bryt. 2013, reż. James Strong, wyk. David Tennant, Olivia Colman (2x48 min)

Premiera siódmego i ósmego odcinka, czyli wstępne zamknięcie wątku tajemniczej śmierci 11-letniego chłopca. Ale to śledztwo tylko przyczynkiem jest, a nie sensem. ZNAKOMITA ROBOTA, WIĘC POLECAM BARDZO.

FOX Comedy godz. 21:00

Paramedycy 2 (Sirens 2) - komediowy, USA 2015, reż. Jay Karas, wyk. Michael Mosley, Kevin Daniels, Kevin Bigley (2x30 min)

Jeszcze raz od nowa druga seria odcinkowej komedii o zespole ratowników medycznych z Chicago. NIEZŁA ZABAWA, CHOCIAŻ BEZ EUFORII.

TVP 1 godz. 22:05

Wenecja - obyczajowy, Polska 2010, reż. Jan Jakub Kolski, wyk. Marcin Walewski, Magdalena Cielecka, Mariusz Bonaszewski, Agnieszka Grochowska (46 min)

Nie znam, ale to co wyczytałem w dostarczonych materiałach, może być tego niezłym wyjaśnieniem, bo jakoś mnie nie zachęca. Oto podobnież pewien 11-letni Marek żyje marzeniami o podróży do Wenecji, ale tymczasem jest na wakacjach w majątku ciotki, gdzie towarzyszą mu pomoc domowa Frosią i panną Zuzią, której ojciec jest w wojsku. I w majątku wiele się mówi o nadchodzącej wojnie. Drugiej światowej. CO TO KONIA OBCHODZI???

 

DOKUMENT

CANAL+ Discovery godz. 21:00

Bomba podatkowa Falcianiego (Falciani's Tax Bomb) - dokument, Niem./Hiszp./ Szwajc. 2015, reż. Ben Lewis (90 min)

Rzecz o Hervé Falcianim, informatyku bankowym, który w 2008 roku przekazał przedstawicielom rządów różnych państw listę uchylających się od płacenia podatków. Lista zawierała numery 130 tysięcy rachunków, których posiadaczami byli obywatele 180 krajów. CIEKAWOŚĆ.

Fokus TV godz. 21:10

Prawdziwa cena twojej komórki (The Real Price of Your Mobile Phone) - dok., Francja 2014 (56 min)

Wstydliwe sekrety największych producentów telefonów komórkowych, którzy zbili fortunę na ich sprzedaży kosztem ludzi zatrudnianych do ich wyrobu i środowiska. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP Kultura godz. 21:40

Podróże Dostojewskiego (Dostoevsky's Travels) - dokumentalny, Wlk.Bryt. 1991, reż. Paweł Pawlikowski (51 min)

Mniej znany w Polsce fragment twórczości laureata Oscara, zrealizowany dla BBC. Rzecz o prawnuku Fiodora Dostojewskiego, skromnym petersburskim tramwajarzu, który wybiera się w swoją pierwszą podróż na Zachód. WARTO ZOBACZYĆ.

Planete+ godz. 22:00

Roraima - wspinacze zagubionego świata (Roraima, Climbers of the Lost World) - dokumentalny, Austria 2013, reż. Philipp Manderla, Christian Lonk, Malte Roeper (97 min)

Zapis zmagań trójki przyjaciół, którzy w poszukiwaniu przygody i wzywania postanowili zdobyć Roraim, rezygnując przy tym ze wsparcia technicznego i transportu. CIEKAWOŚĆ.

 

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN o godz. 20:00 "Matrix", czyli bajka panów Wachowskich z użyciem najnowocześniejszej podówczas techniki i filmowych tricków (165 min)

TV Puls o godz. 20:00 "Żądza śmierci", czyli Steven Seagal w Rosji (91 min)

TVP Seriale o godz. 20:20 "Psy 2. Ostatnia krew", czyli Franza Maurera przypadki (99 min)

TVN 7 o godz. 21:55 "Trójkąt Bermudzki na Morzu Północnym", czyli wielka niemiecka katastrofa (138 min)

AXN o godz. 22:00 "2012", czyli spektakularna amerykańska katastrofa (144 min)

Kino Polska o godz. 22:15 "Nic śmiesznego", czyli Cezary Pazura jako Miałczyński Adaś i kolejna próba się zakachania (91 min)

TVP 2 o godz. 00:25 "Żyleta", czyli żeby wszyscy zapamiętali jak seksowna była Pamela Anderson (94 min)