Antonio Banderas w służbie Watykanu, mroczny kryminał Wima Wendersa nie tylko dla hipsterów, Omar prosto z Palestyny albo któryś z przebojów [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 10.08

Nie będę dziś długo zanudzał wstępem. Zwrócę tylko Waszą uwagę na kryminał Wima Wendersa "Amerykański przyjaciel" w Ale kino+, palestyńskiego "Omara" w Cinemax i "Portret damy" Jana Campion z Nicole Kidman i Johnem Malkovichem w TVP Kultura. I przypomnę jeszcze, że istnieje taki kanał jak Tele 5, bo akurat całkiem niezły na wieczór przygotował film "Burzliwy poniedziałek" z Melanie Griffith, Seanem Beanem, Tommy Lee Jonesem i Stingiem. Do tego kilka niezłych dokumentów i słaby serial.

Nie zapomnijcie zerknąć też do działu "I jeszcze na krótko", bo może coś Was zainteresuje. Polecaj oczywiście dyżuruje codziennie, a dzisiaj szczęśliwego życzę poniedziałku.

FILM

Tele 5 godz. 20:00

Burzliwy poniedziałek (Stormy Monday) - thriller, Wlk.Bryt./USA 1988, reż. Mike Figgis, wyk. Melanie Griffith, Sean Bean, Tommy Lee Jones, Sting (93 min)

Właściciel jazzowego klubu nie chce sprzedać knajpy amerykańskiemu biznesmenowi powiązanemu z przestępczym światem, więc ten próbuje go przekonać. I wynikają z tego same kłopoty. Dla wszystkich. Dużo dobrej muzyki, nieźle zagrane i z pomysłem. BARDZO DOBRY WIECZÓR.

 

TVP Kultura godz. 20:05

Pora umierać - obyczajowy, Polska 2007, reż. Dorota Kędzierzawska, wyk. Danuta Szaflarska, Krzysztof Globisz, Agnieszka Podsiadlik (104 min)

O wiekowej pani, której światem jest jej podupadły nieco dom. I przykro jej się robi, kiedy dowiaduje się, że jej syn planuje już sprzedaż tegoż domu jej największemu wrogowi. Wybitna rola Danuty Szaflarskiej, zresztą nie pierwsza. NIESPIESZNA, ALE SPORA PRZYJEMNOŚĆ.

Ale kino+ godz. 20:10

Amerykański przyjaciel (Der Amerikanische Freund) - kryminalny, Fr./RFN 1977, reż. Wim Wenders, wyk. Bruno Ganz, Dennis Hopper, Lisa Kreuzer (125 min)

W ramach cyklu filmów Wima Wendersa, stylowy, mroczny i wciągający kryminał osnuty wokół prozy Patricii Highsmith o jednym z bardzo czarnych charakterów literatury sensacyjnej, diabolicznym panu Ripleyu, czyli historia morderstwa na zlecenie, ale w bardzo niekonwencjonalnej formie i treści. Bo pan Ripley postanawia dokonać tego cudzymi rękami, pokrętnie. BARDZO WARTO ZOBACZYĆ.

 

HBO godz. 20:10

Veronica Mars - kryminalny, USA 2014, reż. Rob Thomas, wyk. Kristen Bell, Jason Dohring, Enrico Colantoni (104 min)

Młodą prawniczkę, o pomoc prosi jej były chłopak, którego oskarżono o morderstwo. LEKKO PODANE, ALE ZALEDWIE LETNIE, WIĘC BEZ EUFORII.

TVP 1 godz. 20:25

D'Artagnan i trzej muszkieterowie (D'Artagnan et les trois mousquetaires) (2-ost.) - kostiumowy, Fr. 2005, reż. Pierre Aknine, wyk. Vincent Elbaz, Emmanuelle Beart, Heino Ferch (92 min)

Jedna z miliona ekranizacji, mieszcząca się w średniej pod każdym względem, więc nie będę Wam streszczał, powiem tylko, że to pierwsza z dwóch części, i że bez wielkich udziwnień i z odpowiednią dawką pojedynków, szermierki, konnej jazdy itp. JAK KTOŚ LUBI PŁASZCZ I SZPADĘ, TO ZABAWA DOBRA.

Canal+ godz. 21:00

Anomalia (Anomaly) - sensacyjny, Wlk.Bryt. 2014, reż. Noel Clarke, wyk. Noel Clarke, Ian Somerhalder, Brian Cox, Alexis Knapp (92 min)

Premiera w telewizorze. Były żołnierz traci przytomność co ok. 10 minut, i wybudza się w obcym sobie miejscu, i to w zwykle bardzo niesprzyjających okolicznościach. Próbuje więc ze strzępów informacji dowiedzieć się o co chodzi i kim tak naprawdę jest. A to prowadzi go do ludzi, którzy używając go chcą zdobyć świat cały i nim rządzić. HAŁAS, ZABIJANIE I DUŻO RUTYNOWYCH ZAGRAŃ, ALE DA SIĘ.

 

TV 6 godz. 21:30

Afera w Strefie 51 (Showdown at Area 51) - SF, USA 2007, reż. C. Roma, wyk. Jason London, Gigi Edgley, Coby Bell (96 min)

Na Ziemię przylatuje dwóch kosmitów, którzy koniecznie muszą odnaleźć jakiś obelisk, bo ów może zniszczyć życie całe na naszej kochanej planecie. Z tym jednak, że jeden z nich chce go znaleźć, by go zniszczyć, a drugi uruchomić. A skoro tak, to muszą walczyć na śmierć i życie. Również nasze, oczywiście. ŚREDNIE, ALE ZA TO BARDZO.

Cinemax godz. 21:45

Omar - obyczajowy, Palestyna 2013, reż. Hany Abu-Assad, wyk. Waleed Zuaiter, Adam Bakri, Leem Lubany (95 min)

Oskarżony o zabicie żołnierza młody Palestyńczyk decyduje się na współpracę z izraelskimi służbami specjalnymi. Ale to początek. Teraz musi zdecydować, czy wydać wrogom najbliższych przyjaciół. Rzecz o miłości, przyjaźni i zdradzie, z nagrodami w różnych częściach świata i z oscarową nominacją. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

 

TVP Kultura godz. 22:05

Portret damy (The Portrait of a Lady) - obyczajowy, Wlk.Bryt./USA 1996, reż. Jane Campion, wyk. Nicole Kidman, John Malkovich, Barbara Hershey (138 min)

Lata 70. XIX wieku. Majętna, młoda i piękna Amerykanka poznaje przystojnego wdowca. I dzięki intrygom jego przyjaciółki poślubia cynicznego mężczyznę, któremu zależy tylko na jej pieniądzach. TROCHĘ ŁZĘ WYCIŚNIE, TROCHĘ ZDENERWUJE, DA SIĘ ZOBACZYĆ PO PROSTU.

Stopklatka TV godz. 23:35

Dziewczyny z przemytu (Human Trafficking) - kryminalny, USA 2005, reż. Christian Duguay, wyk. Mira Sorvino, Donald Sutherland, Remy Girard (86 min)

Poruszające historie dziewcząt i młodych kobiet z różnych krajów świata, uprowadzonych do Stanów. Nadia, Katerina i inne porwane trafiają do domów publicznych, gdzie są upokarzane i zmuszane do prostytucji. Pierwsza z dwóch części. JEST NAPIĘCIE.

Polsat godz. 00:00

Pytanie do Boga (The Body) - sensacyjny, Izr./USA/Niem. 2001, reż. Jonas McCord, wyk. Antonio Banderas, Olivia Williams, Derek Jacobi (109 min)

Izraelska pani archeolog przypadkowo odkrywa starożytny grobowiec mężczyzny, który został ukrzyżowany w tym samym czasie co Jezus, i w opisany w Ewangeliach sposób. A skoro tak, to i władze kościelne, i politycy, i terroryści spróbują wykorzystać to odkrycie do własnych celów. Watykan wysyła więc księdza, który ma się sprawie przyjrzeć. Antonio Banderas w roli głównej, ale to nie zmienia faktu, że BARDZO ŚREDNIO ŚREDNIE.

TVN 7 godz. 00:10

Dziewiąta kompania (9-ja Rota) - wojenny, Ros./Ukr./Fin. 2005, reż. Fiodor Bondarczuk, wyk. Fiodor Bondarczuk, Aleksiej Czadow, Michaił Jewłanow (130 min)

Jeden z najgłośniejszych - dosłownie również - filmów rosyjskich. Antywojenny choć przy okazji sławiący pamięć żołnierzy, którzy zupełnie bez sensu ginęli w Afganistanie za czasów radzieckich. Krwawa, oparta niestety na faktach opowieść o jednostce wybitej prawie do nogi w czasie obrony pozycji, która nie miała żadnego strategicznego znaczenia, i to w imię imperium, które właśnie się rozpadało. KINO MOCNE.

SERIAL

TVN 7 godz. 23:10

The Following 2 - kryminalny, USA 2014, reż. Marcos Siega, wyk. Kevin Bacon, Shawn Ashmore, Jessica Stroup, Natalie Zea (43 min)

Po niezłym, trzymającym w napięciu sezonie pierwszy, sezon drugi, słaby, naciągany, i nieciekawy. Okazało się, że dzięki współpracownikom, poznany wcześniej psychopata z wielką charyzmą, przeżył mimo ostrzału i wybuchów. I próbuje kontynuować swoje wątpliwe dzieło. Ale już jako zwykły oprych. NACIĄGANE TO, NIELOGICZNE, I SŁABE.

DOKUMENT

Canal+ Family godz. 20:00

Piękno poranka (Morning Glory) - seria dokumentalna, Fr./Kan./Br. 2014, reż. Laurent Joffrion (52 min)

Pięć miejsc, które zaskakują wspaniałością poranka, czyli Zambia, Brazylia, Meksyk, Kolumbia i Norwegia. DUŻA PRZYJEMNOŚĆ.

Fokus TV godz. 21:00

Wielkie konstrukcje III Rzeszy (Nazi Megastructures) - seria dokumentalna, USA 2013, reż. Luke McLaughlin (59 min)

Rzecz o nowatorskich, często powiązanych z bronią masowego rażenia konstrukcjach. Inżynieryjne dokonania nazistowskich projektantów, które miały zapewnić im wygraną w wojnie. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP 2 godz. 23:05

Nieznane oblicze Kuby (Cuba's Secret Side) - dokumentalny, USA 2013, reż. Karin Muller (54 min)

Dziennikarka Karin Muller trzy miesiące podróżowała po Kubie, ukrywając swoją prawdziwą tożsamość i to, że ma zamiar ze swojej wizyty zrealizować reporterski materiał. Zobaczyła więc Kubę, jaką znają wyłącznie mieszkający tam Kubańczycy, którzy z zadziwiającym spokojem i pogodą ducha znoszą wszelkie niedogodności. DOBRA ROBOTA.

 

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Puls 2 godz. 21:55

Inwazja szczurów (Ratten - sie werden dich kriegen!) - thriller, Czechy/Niemcy 2001, reż. Jorg Luhdorff, wyk. Ralph Herforth, Anne Cathrin Buhtz, Christian Kahrmann, Karin Neuhäuser (104 min)

Podczas strajku śmieciarzy we Frankfurcie miasto atakują szczury zakażone śmiertelnym wirusem. Władze i służby medyczne starają się zapobiec tragedii. Ale nie zapobiegają. W każdym razie nie całkiem. Na przykład reżyserowi tego filmu, się nie udało. ALE ŁOWCOM SIĘ SPODOBAĆ MOŻE.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Polsat o godz. 20:00 "Bad Boys", czyli Martin Lawrence i Will Smith bardzo głośno, bardzo szybko, ale wieeeeeele już było razy (118 min)

TVN 7 o godz. 20:00 "Trójkąt Bermudzki na Morzu Północnym", czyli niemiecka katastrofa (138 min)

Polsat Film o godz. 21:00 "Erin Brockovich", czyli Julia Roberts jako niezłomna prawie prawniczka i jej wielkie zwycięstwo (130 min)

TVP 2 o godz. 21:25 "Pod ścianą", czyli kryminał, ale bez wielkich emocji (85 min)

TVP 1 o godz. 22:05 "Miłość w Hongkongu", czyli niemiecki kryminał dalekowschodni trochę (89 min)