Winona Ryder w premierze serialowej świeżynki zza wody, Wim Wenders w drodze do Teksasu i wielkie szukanie skarbu Inków [POLECAJ TV - PONIEDZIAŁEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 17.08

W HBO premiera serialu "Kto się odważy". Niezły, ale nie podejrzewam, że Was powali na kolana. W Ale kino+ "Paryż, Teksas" Wima Wendersa z Nastassją Kinski z 1984 roku, w Canal+ premiera rzeźnickiego horroru "Noc oczyszczenia: Anarchia", a w Discovery start bardzo ciekawego nowego pomysłu "Wyprawa po skarb Inków". A spoza listy, bo już nie miałem sumienia tego na niej umieszczać, w TVP Historia o godz. 22:40 "Jak rozpętałem II wojnę światową". Oj, zajeżdżą nam kochanego Franka Dolasa i zaczniemy nim - mimo genialności - wymiotować, i skończy się ta piękna legenda. Przecież co miesiąc już go emitują. A wczoraj wersja kolorowa była w Polsacie. I może jeszcze sport, czyli piłka nożna. W TVP 1 o godz. 21:55 Superpuchar Hiszpanii, FC Barcelona - Athletic Bilbao. Nie jestem pewien, ale chyba to jakiś ważny mecz. Polecaj oczywiście codziennie, a dzisiaj bardzo udanego życzę poniedziałku.

FILM

Ale kino+ godz. 20:10

Paryż, Teksas (Paris, Texas) - obyczajowy, RFN/Francja 1984, reż. Wim Wenders, wyk. Harry Dean Stanton, Nastassja Kinski, Dean Stockwell (147 min)

Jeśli dla kogoś z Was istotne są nagrody i odznaczenia, i one są rekomendacją, to ten film już ma z górki, bo nagrodzony został m.in. Złotą Palmą w Cannes. Poza tym uznawany jest - również przez samego autora - za jeden z jego najwybitniejszych i najlepszych. To prawdziwie amerykański film drogi, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Ja uwielbiam ten film nie za treść, ale ze względu na fenomenalne zdjęcia i wciągającą, transową gitarową muzykę Rya Coodera. O Nastassji Kinski nawet nie będę wspominał. A rzecz jest, w największym skrócie, o człowieku pogrążonym w niewyobrażalnej rozpaczy, który pogubił się w życiu i stracił wszystko, co mogło nadać temu życiu sens. Odnalazłszy po latach syna, rusza z nim w drogę, żeby odnaleźć żonę i matkę.

 

TVP 1 godz. 20:20

Lincz - obyczajowy, Polska 2010, reż. Krzysztof Łukaszewicz, wyk. Leszek Lichota, Maciej Mikołajczyk, Łukasz Simlat, Krzysztof Franieczek (77 min)

Scenariusz inspirowany jest prawdziwą historią z małej miejscowości, w której zabito człowieka. Policja zatrzymała podejrzanych, a potem okazało się, że był to wyrok wykonany w imieniu całej społeczności na oprychu, który żyć ludziom spokojnie nie dawał. PORUSZAJĄCA HISTORIA, I NAWET OPOWIEDZIANA NIEŹLE.

TVP 2 godz. 21:25

Tron: Dziedzictwo (TRON: Legacy) - SF, USA 2010, reż. Joseph Kosinski, wyk. Jeff Bridges, Garrett Hedlund, Olivia Wilde, Bruce Boxleitner (119 min)

Młody jeszcze człowiek zostaje wciągnięty do cyfrowego świata i musi odnaleźć i wywalczyć sobie drogę do domu powrotną. Na szczęście będzie miał sojuszników. NIESKOŃCZENIE BANALNE I GŁUPIE, ALE MA FANÓW.

TV 6 godz. 21:35

Niebezpieczna strefa (Danger Zone) - sensacyjny, USA/RPA 1997, reż. Allan Eastman, wyk. Billy Zane, Robert Downey Jr., Lisa Collins (92 min)

Bardzo niebardzo ten film, ale wiem, że wielu z Was lubi Downeya Juniora, więc może ktoś wyrazi ochotę. Mało istotna, ale pełna strzałów i wybuchów fabuła nie ułatwia zadania. SŁABOŚĆ.

TVP Kultura godz. 21:45

Dziwne dni (Strange Days) - dramat SF, USA 1995, reż. Kathryn Bigelow, wyk. Ralph Fiennes, Angela Bassett, Juliette Lewis (139 min)

Los Angeles, dwa ostatnie dni 1999 roku i miasto pogrążone w chaosie i rozkładzie. I w tych okolicznościach niesprzyjających były gliniarz handluje clipami z zapisem ludzkich myśli, które są przebojem. Co oczywiście będzie miało przykre dlań konsekwencje. DO ZOBACZENIA, A MOŻE NAWET DO POMYŚLENIA.

TV Puls godz. 22:50

Łowcy umysłów (Mindhunters) - sensacyjny, USA/Hol./Wlk.Bryt./Fin. 2004, reż. Renny Harlin, wyk. Val Kilmer, Jonny Lee Miller, Christian Slater (97 min)

Na wyspie u wybrzeży USA kandydaci na kryminologów mają przeprowadzić symulację śledztwa, w czasie którego ustalą cechy zabójcy. Ale robi się dziwnie, kiedy ginie jeden z uczestników szkolenia. NO I TO SIĘ DA OGLĄDAĆ, PYTANIE TYLKO, PO CO?

Ale kino+ godz. 22:50

Godzina rysia (I lossens time) - kryminalny, Dania/Szw. 2013, reż. Soren Kragh-Jacobsen, wyk. Sofie Grabol, Soren Malling, Lia Boysen (88 min)

Klaustrofobiczny, duszny, ale trzymający w napięciu thriller, którego akcja toczy się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie jeden z pacjentów próbował popełnić samobójstwo. Prosta z pozoru sprawa zaczyna się oczywiście zmieniać w zawiłe śledztwo. PORUSZAJĄCE I DUSZNE, ALE WCIĄGA.

Canal+ godz. 23:00

Noc oczyszczenia: Anarchia (The Purge: Anarchy) - horror, USA/Francja 2014, reż. James DeMonaco, wyk. Frank Grillo, Carmen Ejogo, Zach Gilford (103 min)

Premiera strasznej rzeźni. Żeby z ludzi spuszczać parę, jest coś takiego jak noc oczyszczenia. Wtedy nie działają służby bezpieczeństwa, zdrowia itd., i można się bezkarnie zabijać, i robić wszystkie złe rzeczy. I tak przez 12 godzin. Ci, którzy grabią i mordują, mają nieźle, ale ludzie, którzy po prostu chcą tę noc przeżyć, mają problem. No i to o takich, którzy się uparli przeżyć. RZEŹNIA DLA RZEŹNIKÓW.

 

SERIAL

HBO godz. 22:00

Kto się odważy (Show Me a Hero) - obyczajowy, USA 2015, reż. Paul Haggis, wyk. Oscar Isaac, Catherine Keener, Alfred Molina, Winona Ryder (60 min)

Pierwszy odcinek nowego serialu polityczno, socjologiczno, obyczajowego, zainspirowanego prawdziwymi wydarzeniami. Rzecz się dzieje w latach 80., a głównym bohaterem - prócz samej intrygującej historii - jest młody burmistrz średniej wielkości mieściny Yonkers. Sytuacja jest tym ciekawsza, że ów burmistrz ma niedużo po dwudziestce, a pierwszym jego zadaniem będzie wybudowanie tanich mieszkań komunalnych w dzielnicy bogatych białych obywateli, bo tak mu każe wyrok sądu. Domyślacie się, że nie będzie w dzielnicy marszów poparcia. Sześć odcinków, kilka naprawdę ważnych pytań i nieźle zagrane. NIE MUSI, ALE MOŻE SIĘ SPODOBAĆ.

 

DOKUMENT

Planete+ godz. 19:15

W poszukiwaniu Hobbita (Looking for Hobbit) - seria dokumentalna, Francja 2014, reż. Paul Oremland (3x26 min)

Trzy z pięciu odcinków serii która przenosi widzów do świata stworzonego przez Tolkiena i próbuje go wytłumaczyć. Przewodnikiem jest ilustrator książek Tolkiena John Howe. Dzisiejsze odcinki to: "Światy Tolkiena", "Magiczny las Broceliande" i "Tropem arturiańskiej legendy". DUŻA CIEKAWOŚĆ.

Discovery godz. 21:40

Wyprawa po skarb Inków (Treasure Quest: Snake Island) - serial dokumentalny, USA 2015, wyk. Bryan Grieg Fry, Cork Graham, Mehgan Heaney-Grier, Keith Plaskett (55 min)

Premiera bardzo ciekawego serialu o spełnieniu młodzieńczego marzenia o wyprawie w nieznane, o wielkich skarbach i tajemnicach. Kamera towarzyszy ekipie doświadczonych podróżników, którzy wyruszają na dwumiesięczną wyprawę z nadzieją, że uda im się odnaleźć skarb Inków. I robią to na serio, więc czasami będzie naprawdę niebezpiecznie. DOBRA ROBOTA, DUŻA PRZYGODA.

 

TVP 2 godz. 23:40

Nieznane oblicze Kuby (Cuba's Secret Side) - dokumentalny, USA 2013, reż. Karin Muller (53 min)

Część druga i ostatnia. Dziennikarka Karin Muller trzy miesiące podróżowała po Kubie, ukrywając swoją prawdziwą tożsamość i to, że ma zamiar ze swojej wizyty zrealizować reporterski materiał. Zobaczyła więc Kubę, jaką znają wyłącznie mieszkający tam Kubańczycy, którzy z zadziwiającym spokojem i pogodą ducha znoszą wszelkie niedogodności. DOBRA ROBOTA.

 

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Puls 2 godz. 21:55

Pająk gigant (Big Ass Spider!) - horror komediowy, USA 2013, reż. Mike Mendez, wyk. Greg Grunberg, Lombardo Boyar, Clare Kramer, Ray Wise (80 min)

Umieściłem film w tej kategorii, bo w tej szukali go będą ci z Was, którym film może się podobać. Bo chociaż film dość swobodnie podchodzi do ulubionego gatunku Łowców Kiczu, to żywi się nim prawie tak sprawnie jak pająk wszystkim co spotka. Oto mocno przerysowana historia nieudanego eksperymentu, z którego powstaje rosnący w zastraszającym tempie i terroryzujący miasto pająk. Na szczęście jest jeszcze pan dezynsektor. NIEZŁA ZABAWA.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Polsat o godz. 20:00 "Bad Boys 2", czyli Martin Lawrence i Will Smith w drugiej odsłonie głośnej i momentami zabawnej akcji (146 min)

Stopklatka TV o godz. 20:00 "Wojna Harta", czyli Bruce Willis kontra Colin Farrell (120 min)

Kino Polska o godz. 20:00 "Zamknąć za sobą drzwi", czyli Piotr Fronczewski wpada do Polski, żeby z niej wypadając przy okazji popsuć samolot (81 min)

TVN 7 o godz. 20:00 "Fatalna namiętność", czyli Richard Gere, który ku przestrodze dla widzów wpakował się w niepotrzebny romans (122 min)

TVP Kultura o godz. 20:05 "Hel", czyli psychologiczna, kobieca opowieść Kingi Dębskiej z Anną Geislerovą i Lesławem Żurkiem między innymi (83 min)

TCM o godz. 21:00 "Chłopcy z ferajny", czyli mistrzostwo świata w kinie gangsterskim (170 min)

Canal+ o godz. 21:00 "Trzy razy śmierć", czyli wyśmienity Simon Pegg w filmie pod napięciem, ale niełatwym (86 min)

Polsat o godz. 23:15 "Kickboxer 2", czyli kino bardzo skopane (89 min)

TVN 7 o godz. 23:45 "Rzeka tajemnic", czyli sensacja w reżyserii Clinta Eastwooda z Seanem Pennem przede wszystkim (120 min)

Więcej o: