TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze
No i znowu, szału nie ma, bo dni nas zaledwie dzielą od wybuchu nowości jesiennych ramówek i się telewizje pewnie przygotowują. Premiery tylko w Ale kino+, gdzie dwa kolejne odcinki kryminalnej "Dicte" i w HBO 2, gdzie dokument "Kainowe dzieci". Reszta to powtórki albo powtórki powtórek. Tyle że niektóre naprawdę warte ponownego zobaczenia, a inne rzeczy tylko wypełniają ramówkę. Z ciekawostek w Stopklatce japońska sensacja z 1978 roku "Intryga klanu Yagyu", w Cinemax poruszający "Metalhead", czyli chyba najlepsza z dzisiejszych propozycji, w TVP Kultura bardzo niezły "Reality Bites", a potem czeski "Wszyscy moi bliscy", albo do śmiechu w TVN "Fujary na tropie". Ale fani piłki kopanej i tak spędzą wieczór na wpatrywaniu się w biegające po boiskach ludziki. Polecaj oczywiście codziennie, a dzisiaj dobrej życzę środy.
Jesteśmy w Japonii w roku 1624. Bracia odkrywają, że spiskowcy dążą do przywrócenia cesarstwa i osłabienia szogunatu. I zaczyna się krwawa jatka. DO ZOBACZENIA.
Dużo mocnej muzyki w filmie o dziewczynie, która próbując poradzić sobie z nagłą śmiercią brata, wchodzi w świat jego pasji, czyli heavy metalu. I znajduje tym samym sposób na wyrażanie skrywanych dotychczas emocji. Sama historia poruszająca, plus sporo muzyki. Może momentami trochę zbyt festiwalowe, ale FENOMENALNE, KLIMATYCZNE KINO.
18-letni Tadek wraca do swojego miasteczka i z przykrością odkrywa, że jego siostra ma romans z żonatym mężczyzną. Najpierw pojawia się chorobliwa zazdrość, potem obsesja. WSTYDLIWIE SŁABY FILM NA WAŻNY TEMAT.
Pewnego dnia splatają się drogi dwóch pięknych kobiet. W takich okolicznościach, że ta, która właśnie porzuciła chłopaka, staje w obronie drugiej, bitej przez pijanego faceta. Między dziewczynami nawiązuje się przyjaźń. DOBRE TO.
Młody prawnik z Los Angeles uwielbia - z wzajemnością - kobiety, którymi bawić się lubi i się bawi. Jedną z takich przelotnych miłostek miała być Joanna, młoda dziewczyna z Polski, która traktuje ten związek poważnie. Potem okazuje się, że Joasia zaszła w ciążę, i zaczyna się tradycyjna zabawa w żurawia i czaplę. NUDNAWE.
Panna Lelaina, która niedawno skończyła studia, chce być reżyserką, więc na świat patrzy poprzez obiektyw kamery i kręci dokument o grupce przyjaciół. Oni też są tuż po studiach, ale dorosła rzeczywistość okazuje się mniej kolorowa niż sądzili. A ich szkolne ideały przegrywają z problemami dnia codziennego. TO BYŁO COŚ W RODZAJU MANIFESTU POKOLENIA. A JAK TERAZ?
Dwaj nowojorscy policjanci po nieudanej akcji zostają wysłani na karny bezpłatny urlop, a gdy jednego z nich okradają, rozpoczynają swoje cokolwiek nieudaczne śledztwo i pakują się w duże kłopoty. DA SIĘ POŚMIAĆ.
Na krótko przed wybuchem II wojny światowej szanowany pan doktor przyłącza się do organizowania specjalnego pociągu, który wywozi z Czechosłowacji i ratuje 669 dzieci z żydowskich rodzin. W WAŻNEJ SPRAWIE, ALE ŚREDNIE.
Premiera dwóch kolejnych odcinków, więc kolejna kryminalna zagadka, którą policji pomoże rozwiązać nasza pani redaktor i kolejny etap jej życiowych dołów i wzlotów. DOBRE TO JEST.
Jeszcze raz od nowa. Realizacyjny rozmach i szacunek dla historycznego przekazu. I świetnie zagrana opowieść o jednym z najbardziej wpływowych, i rozbudzających ludzką wyobraźnię rodów Europy. Nareszcie w telewizji dostępnej każdemu i nawet na strunę od gitary. DOBRE I KSZTAŁCĄCE.
Premiera w telewizorze. Historia trzech mężczyzn, którzy za zbrodnie popełnione w dzieciństwie zostali skazani na trzydziestoletni pobyt w pełnym przemocy komunistycznym więzieniu o zaostrzonym rygorze. DUŻA CIEKAWOŚĆ I WRAŻENIE DUŻE.
Historię powstania i rozwoju Facebooka. Jako, że film jest z 2011 roku, nie dowiecie się z niego nic co może się Wam przydać dzisiaj. Ale zauważam ten film i polecam dlatego, że możecie z dzisiejszej perspektywy zobaczyć i skonfrontować ówczesne wobec FB oczekiwania i lęki ze stanem dzisiejszym. CIEKAWA NAUCZKA.