Nowy sezon "Wikingów", premiera znakomitego serialu, dalej "Broadchurch", nadchodzi Godzilla i atakują płonące pająki [POLECAJ TV - NIEDZIELA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 30.08

Zaczyna się nowosezonowy ruch w telewizyjnym interesie i pierwsze poważne serialowe premiery. Na początek kanał History z trzecią serią "Wikingów", do których ja już cierpliwości nie mam, ale wiem, że fanów serial ma wielu, oraz pierwszym z sześciu odcinków mocniejszego od "Synów Anarchii" serialu "Gangland - podwójna gra" o świecie motocyklowych gangów i odważnym człowieku. W kwestii seriali przypominam również o dwóch kolejnych premierowych odcinkach "Broadchurch" w Ale kino+, dwóch kolejnych premierowych odcinkach "American Odyssey" w Canal+ Seriale i nocnej powtórce niezłej sensacji "Podejrzany" w AXN. Serialowcy mają więc dzisiaj wybór i dużo przyjemności. Z filmami też jest nieźle i nawet premiera się trafiła. Ta premiera do spektakularna "Godzilla" z 2014 roku w HBO i komediowo romantyczna "Riwiera dla dwojga" z 2013 w Canal+. A do tego kilka powtórek, które zawsze będzie się dobrze oglądało: "Szeregowiec Ryan", "Babylon A.D." z Vin Dieselem, "Niezniszczalny" z Bruce'em Willisem, "Skazani na Shawshank", "Człowiek z blizną", "Pan i pani Smith" czy wreszcie trzecia część "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" w Polsacie. I jeszcze warta zauważenia rzecz, czyli wspomnienie dokumentów Andrzeja Titkowa w TVP Kultura. A spoza listy jeszcze zabawa na żywo w publicznej, czyli w TVP 2 od godz. 20:05 "150 lat Katowic" z występami Ewy Farnej, Curly Heads i Dżemu prowadzone przez Grażynę Torbicką i Krzysztofa Respondka, a w TVP 1 od godz. 21:30 koncert "Europa to my" z udziałem m.in. Edyty Górniak, Moniki Kuszyńskiej i Mateusza Ziółko. Do Polecaja zapraszam oczywiście również jutro i każdego kolejnego dnia, a dzisiaj dobrej, spokojnej życzę niedzieli.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Szeregowiec Ryan (Saving Private Ryan) - wojenny, USA 1998, reż. Steven Spielberg, wyk. Tom Hanks, Tom Sizemore, Matt Damon (170 min)

Pan kapitan z małym oddziałem kręci się po normandzkim froncie, żeby znaleźć i wyciągnąć z wojny tytułowego szeregowca, żeby po śmierci trzech braci oszczędzić matce przynajmniej jednego syna. OSCAROWE KINO.

TVN godz. 20:00

Zapowiedź (Knowing) - thriller Wlk.Bryt./USA 2009, reż. Alex Proyas, wyst. Nicolas Cage, Rose Byrne (150 min)

Dzieci mają narysować, jak będzie wyglądał świat za 50 lat. Jedna dziewczynka oddaje kartkę zapisaną cyframi. I dopiero pół wieku później pewien astrofizyk stwierdza, że te cyfry oznaczają daty katastrof. CIEKAWY POMYSŁ, FILM KRZYWDY NIE ROBI.

TV Puls godz. 20:00

Babylon A.D. - film SF USA/Fr./Wlk.Bryt. 2008, reż. Mathieu Kassovitz, wyst. Vin Diesel, Gérard Depardieu, Charlotte Rampling (125 min)

Kolejne mroczne wcielenie Vin Diesela. I już dla niego warto, chociaż umówmy się, że film jako film to taki sobie. Oto najemny żołnierz przyjmuje od mafii zlecenie przewiezienia z azjatyckiej części Rosji do Nowego Jorku dziewczyny o imieniu Aurora. Ma ją przekazać pewnemu zakonowi, a w drodze dowiaduje się, jak bardzo niezwykła jest to dziewczyna. KINO INTENSYWNEJ AKCJI.

 

TV 4 godz. 20:00

Niezniszczalny (Unbreakable) - thriller, USA 2000, reż. M. Night Shyamalan, wyk. Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Robin Wright, Spencer Treat Clark (106 min)

Pan jako jedyny przeżył katastrofę kolejową. Po tym zdarzeniu kontaktuje się z nim ekscentryczny miłośnik komiksów i właściciel galerii, który twierdzi, że nasz bohater ma nadprzyrodzoną moc. Ten uznaje to za idiotyzm, ale czy na pewno? DO ZOBACZENIA.

TVP Kultura godz. 20:05

We mgle (V tumane) - wojenny, Niem./Hol./Ros./Łot. 2012, reż. Siergiej Łoźnica, wyk. Władimir Swirskij, Władysław Abaszin, Władimir Iwanow (122 min)

Pan zostaje niesłusznie oskarżony o kolaborację. Wkrótce dwaj partyzanci planują wykonać na nim wyrok. Gdy udaje im się schwytać i zaprowadzić go do lasu, sami wpadają w zasadzkę i sytuacja nieco się zmienia. CIEKAWOŚĆ.

HBO godz. 20:10

Godzilla - SF, USA/Jap. 2014, reż. Gareth Edwards, wyk. Aaron Taylor-Johnson, CJ Adams, Ken Watanabe (118 min)

Premiera w telewizorze. Imponujący rozmachem powrót do legendarnego japońskiego potwora, który symbolizuje japońskie lęki i kompleksy. WIDOWISKOWA BAJKA Z MORAŁEM.

TVN Fabuła godz. 21:00

Kobieta Kot (Catwoman) - sensacyjny, USA 2004, reż. Pitof, wyk. Halle Berry, Benjamin Bratt, Sharon Stone (104 min)

No cóż. Kiepski to film, ale ma jedną zachwycającą zaletę, Halle Berry, która zapiera dech w piersiach kocim wdziankiem. To opowieść o pani, która zostaje zabita, i potem odradza się w tajemniczy oczywiście sposób, ale jako zabójczo seksowna, i seksownie zabójcza, i obdarzona seksownie nadludzką mocą i zmysłami kobieta kot. TYLKO DLA SYMPATYKÓW URODY PANI BERRY.

 

Canal+ godz. 21:30

Riwiera dla dwojga (Love Punch) - komedia romantyczna, Francja 2013, reż. Joel Hopkins, wyk. Emma Thompson, Pierce Brosnan, Timothy Spall (90 min)

Premiera w telewizorze. Rozwiedziony biznesmen zamierzający przejść na emeryturę zauważa z przykrością, że jego majątek został zdefraudowany przez innego biznesmena. Rusza więc z byłą żoną w pościg za tym złym, co może na nowo rozpalić ich uczucie. PRZYJEMNE OGLĄDANIE.

Polsat godz. 21:45

Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption) - obyczajowy, USA 1994, reż. Frank Darabont, wyk. Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton (142 min)

Pewien bankier (znakomity Tim Robbins) oskarżony o zabójstwo żony i jej kochanka trafił do więzienia Shawshank i przeżywa dzięki pomocy czarnoskórego współwięźnia. A potem dzięki umiejętnościom manipulowania księgowością, zdobył zaufanie szefa więzienia i potrafił z tego skorzystać. WIELKIE KINO.

Stopklatka TV godz. 21:50

Piąty wymiar (Triangle) - thriller, Wlk.Bryt./Austr. 2009, reż. Christopher Smith, wyk. Melissa George, Michael Dorman, Rachael Carpani (95 min)

Grupka żeglarzy po nagłej burzy ratuje życia swoje, znajdując schronienie na pokładzie statku widma, na którym jednak czeka ich kilka nieprzyjemnych zaskoczeń. SZKODA, ŻE TAKIE SŁABE.

TV Puls godz. 22:00

Człowiek z blizną (Scarface) - gangsterski, USA 1983, reż. Brian De Palma, wyk. Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio (170 min)

Historia kariery mafijnej pewnego kubańskiego uchodźcy, który zaczynając jako drobny złodziejaszek, dzięki wyjątkowej brutalności i bezwzględności, wspiął się na szczyt kokainowego imperium. Wielkie kino, POZYCJA KLASYCZNA.

TVP 1 godz. 23:25

Klucz do koszmaru (The Skeleton Key) - horror, USA/Niemcy 2005, reż. Iain Softley, wyk. Kate Hudson, Gena Rowlands, John Hurt, Peter Sarsgaard (104 min)

Pani zostaje opiekunką sparaliżowanego pana i jako opiekunka dostaje klucz, którym otworzyć może każde drzwi w domu. Ale dostaje też przestrogę, żeby jednych, szczególnych drzwi pod żadnym pozorem nie otwierać. Nieźle zagrane, i MOŻNA SIĘ PRZESTRASZYĆ.

 

TVN 7 godz. 23:30

Pan i pani Smith (Mr. & Mrs. Smith) - komedia sensacyjna USA 2005, reż. Doug Liman, wyk. Brad Pitt, Angelina Jolie, Vince Vaughn (145 min)

Historia cokolwiek znudzonego małżeństwa, którego życie staje się żywe i pełne niesamowitych przygód, kiedy oboje dowiadują się o sobie, że są płatnymi zabójcami. Jeszcze więcej ognia pojawia się, gdy okaże się, że zostali wynajęci z misją zabicia drugiego. DOBRA ZABAWA.

TVP Kultura godz. 00:20

Osiołek Magdany (Magdanas lurja) - obyczajowy, ZSRR 1955, reż. Tengiz Abuładze, wyk. Dudukhana Tserodze, Mikho Borashvili, Nani Chiqvinidze (48 min)

Liryczna opowieść o dzieciach, które biorą pod swoją opiekę umierającego osiołka porzuconego przez bogatego węglarza, ratują mu życie, a gdy ów bogacz dowiaduje się, że osiołek przeżył, w sądzie dochodzi swoich do niego praw. POD ZADUMĘ TROCHĘ.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Broadchurch 2 - kryminalny, Wlk.Bryt. 2015, wyk. David Tennant, Olivia Colman, Jodie Whittaker, Andrew Buchan (2x44 min)

Premiera kolejnych dwóch odcinków najlepszego serialu kryminalnego mijającego sezonu. WSPANIAŁOŚĆ.

History godz. 22:00

Wikingowie 3 (Vikings) - przygodowy, Irl./Kan. 2015, reż. Ken Girotti, wyk. Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgard, Katheryn Winnick (44 min)

Zrealizowana z przytupem kontynuacja epickiej opowieści o Ragnarze Lodbroku, wojowniku, odkrywcy, a teraz nawet królu, któremu w tej serii zagraża zdrada i pragnienie zemsty, a na horyzoncie zaś rysuje się nowa wyprawa nad Sekwanę. Odcinek pierwszy z dziesięciu. Ja trochę wymiękłem w połowie sezonu drugiego, ale NIE POTRAFIĘ ODRADZAĆ.

 

History godz. 23:00

Gangland - podwójna gra (Gangland Undercover) - sensacyjny, Kanada/USA 2015, reż. Stephen Kemp, wyk. Damon Runyan, Melanie Scrofano, Ari Cohen, Paulino Nunes (45 min)

Bardzo dobra premiera w telewizorze, na podstawie wspomnień Charlesa Falco, człowieka, któremu udało się przeniknąć aż do 3 różnych gangów motocyklowych, i który pomógł postawić przed sądem wyjątkowo groźnych przestępców. Sześcioodcinkowy serial poświęcony jest operacji, w której rozpracowywał osławiony gang Vago. Fenomenalnie udokumentowany, dopracowany w szczegółach i rewelacyjnie, momentami bardzo ostro sfilmowany serial, który moim nieskromnym zdaniem powinien zobaczyć każdy fan "Synów Anarchii", ale nie tylko. ŚWIETNA ROBOTA.

 

AXN godz. 00:10

Podejrzany (Secrets & Lies) - sensacyjny, USA 2015, wyk. Ryan Phillippe, Juliette Lewis, KaDee Strickland, Dan Fogler (2x42 min)

Jeszcze raz dwa pierwsze odcinki niedawnej premiery. Pan odkrywa w lesie zwłoki dziecka co jego życie wywraca do góry nogami, choćby dlatego, że staje się jednym z podejrzanych. Wszczyna więc alternatywne śledztwo, a potem i jego i policyjne śledztwo odsłania różne, mało przyjemne tajemnice i mroki pozornie spokojnego przedmieścia. Wszystko już było, bo coraz trudniej zrobić coś odkrywczego, ale dobrze zagrane, głównie przez Ryana Phillippa i Juliette Lewis, WIĘC NIEŹLE SIĘ OGLĄDA.

DOKUMENT

Planete+ godz. 21:00

Najtrudniejszy bieg świata (The World's Highest Race) - film dokumentalny, Australia 2012, reż. Wes Greene (52 min)

Reżyser towarzyszy biegaczce Lisie Tamati i jej drużynie i z bliska obserwuje ich zmagania z wyczerpaniem i warunkami atmosferycznymi, podczas La Ultra, jednego z najbardziej okrutnych ultramaratonów na świecie. Trasa biegnie przez Himalaje na wysokości 3200-5360 m n.p.m. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP Kultura godz. 22:25

Sposób bycia - dokumentalny, Polska 1976, reż. Andrzej Titkow (30 min)

TVP Kultura godz. 23:00

Daj mi to - dokumentalny, Polska 1981, reż. Andrzej Titkow, wyk. Wojciech Eichelberger (26 min)

Otwarcie nowego filmowego cyklu w TVP Kultura, czyli prezentacja dorobku jednego z najlepszych polskich dokumentalistów, Andrzeja Titkowa. OBA BARDZO WARTE UWAGI.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Stopklatka TV godz. 20:00

Anakondy: Krwawe ślady (Anacondas: Trail of Blood) - horror, USA/Rumunia 2009, reż. Don E. FauntLeRoy, wyk. Crystal Allen, John Rhys-Davies (89 min)

Zatrudniony przez milionera lekarz prowadzi eksperymenty na młodym wężu, któremu podaje nektar z kwiatów krwawej orchidei. Przez noc wąż osiąga gigantyczne rozmiary i staje się niebezpieczny. GŁUPIE OCZYWIŚCIE, TAK JAK TRZEBA.

Sci Fi godz. 00:00

Lawalantula (Lavalantula) - horror, USA 2015, reż. Mike Mendez, wyk. Steve Guttenberg, Nia Peeples, Carlos Bernard (110 min)

Szaleństwo w stylu "Rekinado". W górach Santa Monica wybucha wulkan, wyrzucając w powietrze olbrzymie, ziejące ogniem pająki, więc Los Angeles pogrąża się w chaosie. Plus Steve Guttenberg sprawdzający się w swojej roli. PLANOWO ROZPACZLIWE, UDANIE ZABAWNE.

 

I JESZCZE NA KRÓTKO

Polsat o godz. 20:00 "Jak rozpętałem II wojnę światową", czyli Franek Dolas wreszcie dociera do Polski (72 min)

TVP 1 o godz. 20:30 "Ostatnie dni księżnej Diany", czyli pierwsza z dwóch części wiadomo o czym, ale słabe (45 min)

Polsat Film o godz. 21:00 "Gra o życie", czyli Steven Seagal i wszystko oczywiste (96 min)

TVP HD o godz. 21:55 "Złoty środek", czyli najmniej udana komedia Olafa Lubaszenki, ale za to z Anną Przybylską (102 min)

Canal+ Seriale o godz. 22:00 "American Odyssey", czyli dwa kolejne premierowe odcinki nowiutkiej sensacji z Ameryki (2x41 min)

TVN o godz. 22:25 "Wejście smoka", czyli klasyczna walka Bruce'a Lee (110 min)

Więcej o: