Program TV na dziś: "Grantchester" ciąg dalszy, "Miasteczka South Park" odcinek pierwszy, "Miasto 44", "Polityka" i "Lekkomyślna siostra" w teatrze, [POLECAJ TV - NIEDZIELA]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Wpatrujesz się w telewizor i nie możesz uwierzyć, że jeszcze tego nie wyłączyłeś, bo jest krańcowo głupie? Nie wiesz, gdzie szukać? Zrobiłem to za Ciebie. Nie bez przyjemności zresztą...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 20.09

Dla sympatyków Teatru Telewizji dzisiaj bramy telewizyjnego raju otworzyły się szeroko. Dwa spektakle, oba świetne. W TVP Kultura "Lekkomyślna siostra", a w TVP Polonia "Polityka" Włodzimierza Perzyńskiego. Polecam oczywiście. Tym bardziej, że jutro w tradycyjnym paśmie teatru w TVP 1 bardzo średni film. Co jeszcze w niedzielę? W Ale kino+ dwa premierowe odcinki brytyjskiego kryminału "Grantchester", w Canal+ powtórka z wczorajszej premiery "Miasta 44" Jana Komasy, w TV 6 wystawny koreański film walecznie historyczny "Ostatnia strzała", a w Comedy Central powtórka premierowego odcinka "Miasteczka South Park 19". I jeszcze dwa specjały w odcinkach, czyli "Fantastyczna historia science fiction" w Planete+ i "Historia jazzu" w TVP 2. Do Polecaja zapraszam oczywiście również jutro, a dzisiaj dobrej życzę niedzieli.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 18:15

Lekkomyślna siostra - sztuka Włodzimierza Perzyńskiego, Polska 2010, reż. Agnieszka Glińska, wyk. Agnieszka Glińska, Ewa Konstancja Bułhak, Krzysztof Stelmaszyk (80 min)

Swobodnie i nawet z humorem opowiedziana rzecz o drobnomieszczańskiej moralności, o kupczeniu wartościami... Łomatko, mam nadzieję, że Was nie przestraszyłem! To nie tak, że to jakiś wykład z moralności. Oto mieszczańska "porządna rodzina" żyje według zasad i konwenansów. I nagle dowiadują się, że po latach wraca do Warszawy pani Maria, która porzuciła ongi męża i synka. Rodzina cała martwi się więc, że dojdzie do kompromitacji w oczach ludzi. Już czują ten wstyd, który nadejdzie z jej powrotem, więc robią wszystko, żeby tego spotkania uniknąć i wymyślają cuda na kiju. Ale kiedy okazuje się, że wzmiankowana Maria ma spory majątek, nagle zaczynają zmieniać zdanie. WARTO ZOBACZYĆ.

TVP Polonia godz. 21:40

Polityka - sztuka Włodzimierza Perzyńskiego, Polska 1992, reż. Michał Kwieciński, wyk. Anna Seniuk, Joanna Szczepkowska, Jerzy Kamas, Stanisława Celińska (84 min)

Jadzia zostaje wybrana do polskiego parlamentu, co przejmuje zgrozą jej ojca pragnącego by córka wyszła za mąż i żyła zgodnie z "boskim planem". Sztuka z 1918 roku, znowu - który to już raz? - jest aktualna. I ZNOWU BAWI I PRZESTRASZA.

FILM

TVP Kultura godz. 19:50

Miłość Larsa (Lars and the Real Girl) - komediodramat, USA 2007, reż. Craig Gillespie, wyk. Ryan Gosling, Emily Mortimer, Paul Schneider (102 min)

Nominowany do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny pełnometrażowy debiut pana reżysera. Główny bohater to samotnik, który ma nieśmiałość do kobiet. Rodzina jednak naciska, indaguje go na okoliczność jakiejś narzeczonej. Ale kiedy ów wreszcie oznajmia, że jest zakochany, początkowa radość zmienia się w zdumienie, kiedy okazuje się, że wybranką jego serca jest... dmuchana lalka. TO SIĘ ŚWIETNIE OGLĄDA I SŁUCHA.

 

TVN 7 godz. 20:00

Mroczny rycerz (The Dark Knight) - sensacyjny, USA/Wlk.Bryt. 2008, reż. Christopher Nolan, wyk. Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine (152 min)

W Gotham City pojawia się zły jak sam diabeł Joker i oczywiście zamierza doprowadzić miasto do anarchii, a Batmana zmusić do przejścia na ciemną stronę mocy i sprawić, by stał się złoczyńcą. I będzie blisko sukcesu. OBSADA + WIDOWISKO.

HBO godz. 20:10

Epicentrum (Into the Storm) - thriller, USA 2014, reż. Steven Quale, wyk. Richard Armitage, Sarah Wayne Callies, Matt Walsh, Arlen Escarpeta (86 min)

Premiera w telewizorze. Widowiskowa momentami, ale ręce opadają z twórczej niemocy. Oto licealiści chcą udokumentować na taśmie przebieg i skutki przejścia tornada. Ruszają więc w jego środek. NIE CHCE MI SIĘ O NIM NAWET PISAĆ.

Canal+ godz. 21:30

Miasto 44 - dramat, Polska 2014, reż. Jan Komasa, wyk. Zofia Wichłacz, Józef Pawłowski, Anna Próchniak (122 min)

Powtórka wczorajszej premiery głośnego (również dosłownie) i szeroko dyskutowanego filmu Jana Komasy o miłości i powstaniu warszawskim. Jest krwawo, boleśnie i z myślą o tym, żeby trafić przede wszystkim do młodych ludzi. ZDANIA SĄ RÓŻNE, ALE WYPADA ZNAĆ.

 

Polsat godz. 22:05

Hitman - thriller, Francja/USA 2007, reż. Xavier Gens, wyk. Timothy Olyphant, Dougray Scott, Olga Kurylenko, Robert Knepper (89 min)

Agent otrzymuje zlecenie zlikwidowania rosyjskiego polityka. I udaje mu się, ale po wykonaniu zadania dowiaduje się, że widziała go pewna prostytutka, więc teraz musi zająć się nią. Problem w tym, że z nią nie pójdzie mu tak łatwo. Z ROZMACHEM, I TYLKO TYLE.

 

TVP 1 godz. 22:25

To skomplikowane (It's Complicated) - komedia, USA 2009, reż. Nancy Meyers, wyk. Meryl Streep, Alec Baldwin, Steve Martin, John Krasinski (115 min)

Jane i Jake są po rozwodzie. Wspólna kolacja z okazji ukończenia szkoły przez ich syna ma finał w łóżku. Byli małżonkowie nawiązują romans, jednak wkrótce w życiu Jane pojawia się inny mężczyzna. Przewidywalna, choć pojawia się kilka wątpliwości. Show kradnie Baldwin. Bez wielkich ambicji, ale SYMPATYCZNE.

TV 6 godz. 23:30

Ostatnia strzała (War of the Arrows) - historyczny, Korea Płd. 2011, reż. Han-min Kim, wyk. Hae-il Park, Seung-yong Ryoo, Chae-won Moon (122 min)

Ciekawostka z Azji. Historia osadzona w realiach XVII-wiecznej Korei. Po najeździe armii mandżurskiej ponad pół miliona ludzi dostaje się do niewoli. Wśród więźniów znajduje się dziewczyna porwana w dniu swojego ślubu. Jej brat, znakomity łucznik, podejmuje więc decyzję o odnalezieniu i uwolnieniu siostry. WIELKI ROZMACH i TAKIEŻ WIDOWISKO.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Grantchester - kryminalny, Wlk.Bryt. 2014, reż. Jill Robertson, wyk. James Norton, Robson Green, Morven Christie (2x45 min)

Premiera trzeciego i czwartego odcinków wyśmienitego serialu. Za sprawą scenariuszy opartych na popularnych, niezbyt skomplikowanych kryminałach Jamesa Runcie przenosimy się do brytyjskich okoliczności przyrody lat 50. minionego wieku. Głównym bohaterem jest pastor z wyjątkowymi zdolnościami dedukcyjnymi, darem pojawiania się w miejscu, w którym popełniane jest przestępstwo i słabością do alkoholu. BARDZO DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

CBS Europa godz. 21:00

Lista klientów (The Client List) - obyczajowy, USA 2012, wyk. Jennifer Love Hewitt, Loretta Devine, Colin Egglesfield, Cybill Shepherd (2x45 min)

Jeszcze raz od nowa. Pierwszy odcinek niezłego serialu. Pozostawiona przez męża Riley Parks desperacko szuka pracy. W końcu znajduje posadę w spa. Orientuje się, że to miejsce oferuje jej możliwość szybkiego dorobienia się, ale niekoniecznie chodzi tu o masaż. PANI LOVE HEWITT DAJE RADĘ.

HBO Comedy godz. 22:30

Odcinki 4 (Episodes 4) - komediowy, USA/Wlk.Bryt. 2015, reż. Iain B. MacDonald, wyk. Matt LeBlanc, Tamsin Greig, Stephen Mangan (27 min)

Jeszcze raz pierwszy odcinek czwartego, najnowszego sezon serialu opierającego swój humor na zderzeniu Brytyjczyków z pełnym blichtru światem Hollywood. CIĄGLE BAWI.

Comedy Central godz. 22:50

Miasteczko South Park 19 - animowany dla dorosłych, USA 2015

Powtórka po czwartkowej premierze. Oto w miasteczku South Park nadeszły inne czasy. Stery w szkole podstawowej objął nowy dyrektor, który zmusi Stana, Kyle'a, Erica i Kenny'ego do zmierzenia się ze skutkami swoich uprzedzeń i rasistowskich zagrywek. Nienawykłych do politycznej poprawności chłopców czeka też nie lada test: zmuszeni będą wyrazić swój najwyższy szacunek względem Caitlyn Jenner. I oczywiście jak zawsze w wypadku Comedy Central nie biorę odpowiedzialności za to, że serial wyemitować mogą pół godziny wcześniej, albo później. KOCERT NIEPOPRAWNOŚCI, I ŚWIETNA, CHOĆ SPECYFICZNA ZABAWA.

 

DOKUMENT/MUZYKA

Fokus TV godz. 21:10

Młodzi w Moskwie - miasto skrajności (Moscow Youth: A City ff Extremes) - dokumentalny, Francja 2014 (75 min)

Spojrzenie na współczesną Moskwę przez pryzmat mieszkających w niej nastolatków. Są wśród nich dzieci bogaczy, miłośnicy sportów ekstremalnych czy neonaziści. Oczywiście po łebkach, oczywiście uproszczone, ale LEPIEJ WIEDZIEĆ NIŻ NIE WIEDZIEĆ.

TVP Kultura godz. 21:45

C.K.O.D. 2 - plan ewakuacji - dokumentalny, Polska 2014, reż. Piotr Szczepański (60 min)

Kontynuacja opowieści o zespole rozpoczętej filmem "Generacja C.K.O.D." z 2004 r. JEST CIEKAWOŚĆ, CHOCIAŻ TAKA SOBIE.

Planete+ godz. 22:00

Fantastyczna historia science fiction (The Real History of Science Fiction) - seria dokumentalna, Wlk.Bryt. 2014, reż. Michael Poole (2x43 min)

Powtórka drugiej i premiera trzeciej z czterech części o historii jednego z najpopularniejszych gatunków filmowych opowiedziana przez twórców i wielbicieli. Serial opisuje wpływ jednego z najciekawiej rozwijających się gatunków sztuki na kulturę popularną. BARDZO DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP Kultura godz. 23:00

Jan Garbarek Group at Mai Jazz Festival - koncert, Norwegia 2013 (80 min)

Jego brzmienie zachwyca publiczność i inspiruje muzyków na całym świecie. Koncert był częścią festiwalu MaiJazz. DOBRE SŁUCHANIE.

TVP 2 godz. 23:10

Historia jazzu (Ken Burn's Jazz) - seria dokumentalna, USA/Wielka Brytania 2001, reż. Ken Burns (59 min)

Trzeci z dwunastu odcinków pełnej muzyki i wspomnień serii o jazzie od samego jego początku. DUŻA PRZYJEMNOŚĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TV Puls o godz. 20:00 "Wanted: Ścigani", czyli James McAvoy, Morgan Freeman i Angelina Jolie na szybkości (110 min)

TVP HD o godz. 22:00 "Uwikłanie", czyli Maja Ostaszewska, Marek Bukowski i Piotr Adamczyk w Miłoszewskim kryminale (122 min)

Paramount o godz. 22:00 "Informator", czyli Michaele Manna kryminał mocny z Russellem Crowe, Alem Pacino i Christopherem Plummerem z 1999 roku (157 min)

TVN Fabuła o godz. 23:15 "Zmiana pasa", czyli thriller o tym, że nie znasz dnia i godziny z Benem Affleckiem i Samuelem L. Jacksonem (99 min)

TVN 7 o godz. 00:10 "Podwójne uderzenie", czyli Jean-Claude Van Damme w formie - dla siebie - klasycznej (110 min)

Więcej o: