Program TV na dziś: "Pacific Rim" Guillermo del Toro, dwa razy "Hot Shots!" do śmiechu, premiera "Fotografa", wszystkie części norweskiego "Układu", i Złota armia Hellboya [POLECAJ TV - PIĄTEK]

Siedzisz na kanapie ze smartfonem albo tabletem w dłoni i szukasz pomysłu na wieczór? Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 2.10

Nie będę przynudzał długim wstępem, i wspomnę tylko, że w TVP Kultura o godz. 22:05 drugie po wakacjach wydanie "Tygodnika kulturalnego", w Canal+ Film od godz. 20:00 wieczór (czyli dwa filmy) "Hot Shots!" Jima Abrahamsa, a w Ale kino+ maraton z serialem "Układ", czyli wszystkie sześć części w jeden wieczór. I to polecam najbardziej. Polecaj wraca oczywiście jutro, a dzisiaj dobrego życzę piątku. Bardzo.

FILM

TVN godz. 20:00

Pacific Rim - film SF, USA 2013, reż. Guillermo del Toro, wyk. Charlie Hunnam, Diego Klattenhoff, Idris Elba, Rinko Kikuchi (126 min)

Ludzkość przygotowuje się do ostatecznej rozgrywki z wielkimi i przerażającymi stworzeniami, które wyłoniwszy się z morskiej otchłani sieją spustoszenie. Ludzkość spróbuje się obronić, używając dwóch robotów gigantów sterowanych myślami dwóch pilotów. KINO GŁOŚNEJ AKCJI

 

TV Puls o godz. 20:00

Hellboy: Złota armia (Hellboy 2: The Golden Army) - horror SF, USA/Niemcy 2008, reż. Guillermo del Toro, wyk. Ron Perlman, Selma Blair, Doug Jones, John Alexander (120 min)

Jeden z wielu bajkowo komiksowych i bardzo widowiskowych filmów o mutantach. Ale ten akurat jest niezły. Tym razem wygnany syn władcy elfów, zamierza zdobyć magiczną koronę, by obudzić uśpioną armię i wzniecić rebelię. Brzmi głupio, ale znawców tematu fascynuje, a reszty nie powinno bardzo przestraszyć, bo PRZYGODÓWKA DOBRA DO PATRZENIA.

TVN 7 godz. 20:00

Złote dziecko (The Golden Child) - komedia przygodowa, USA 1986, reż. Michael Ritchie, wyk. Eddie Murphy, Charles Dance, Charlotte Lewis, Victor Wong (94 min)

Prywatny detektyw, specjalizujący się w poszukiwaniu zaginionych dzieci, musi odnaleźć dziecko, od którego zależą losy świata tego, a które przejąć chcą złe moce i ludzie takoż źli. DOBRA ZABAWA.

Canal+ Film godz. 20.00

Hot Shots! - komedia sensacyjna, USA 1991, reż. Jim Abrahams, wyk. Charlie Sheen, Valeria Golino, Cary Elwes, Lloyd Bridges (81 min)

Jedna z moich ulubionych komedii, znakomita parodia "Top Gun" oraz kilku innych. A po zakończeniu część druga, więc wieczór cały może trwać w uśmiechu. Z wybitnymi kreacjami Lloyda Bridgesa i Charliego Sheena. DUŻO DOBREJ ZABAWY.

TVP Kultura godz. 20.30

Zabójstwo (The Killing) - film kryminalny, USA 1956, reż. Stanley Kubrick, wyk. Sterling Hayden, Coleen Gray, Vince Edwards, Jay C. Flippen (85 min)

Osią akcji jest misterny plan napadu opracowany przez byłego więźnia, Johnny'ego. Celem skoku jest tor wyścigów konnych, stawką 2 miliony dolarów. NIEŹLE SIĘ PATRZY.

Stopklatka TV godz. 21:35

Piąty wymiar (Triangle) - thriller, Wlk.Bryt./Austr. 2009, reż. Christopher Smith, wyk. Melissa George, Michael Dorman, Rachael Carpani (95 min)

Grupka żeglarzy po nagłej burzy ratuje życia swoje, znajdując schronienie na pokładzie statku widma, na którym jednak czeka ich kilka nieprzyjemnych zaskoczeń. SZKODA, ŻE TAKIE SŁABE.

TVN 7 godz. 22:05

Nacho Libre - komedia obyczajowa, Niemcy/USA 2006, reż. Jared Hess, wyk. Jack Black, Ana de la Reguera, Héctor Jiménez, Darius Rose (100 min)

Mój ulubiony Jack Black, wychowanek klasztoru, obecnie pracuje tam jako kucharz. Ale jego prawdziwym wielkim marzeniem jest, by zostać profesjonalnym zapaśnikiem. Znaczy wrestlerem, tym takim zapaśnikiem w masce. Wiecie, o co chodzi. I się stara. Wbrew wszystkiemu. JACK BLACK BAWI, FILM ZDECYDOWANIE MNIEJ.

Canal+ godz. 22.30

Fotograf - film kryminalny, Polska 2014, reż. Waldemar Krzystek, wyk. Tatiana Arntgolts, Aleksandr Baluev, Sonia Bohosiewicz, Adam Woronowicz (111 min)

Kryminalna premiera. Współczesna Moskwa. Miasto terroryzuje morderca, który zostawia przy ofiarach kartoniki z numerami. Schwytaniem "Fotografa" ma się zająć major Lebiadkin. Tropy prowadzą do dawnego garnizonu w Legnicy. Jak ktoś tęskni za polskim kryminałem, to pewnie chętnie zobaczy, i pewnie się jednak zawiedzie. Bo chociaż pomysł tu jest, i to bardzo niezły, to jednak podane jest DO ZNUDZENIA.

 

TVN godz. 22:45

Wyspa tajemnic (Shutter Island) - film sensacyjny USA 2010; reż. Martin Scorsese; wyst. Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow, Emily Mortimer (165 min)

Stylowe (zwłaszcza dla kryminału) lata pięćdziesiąte. Oto dwaj detektywi przyjeżdżają do mieszczącego się na wyspie zakładu psychiatrycznego dla kryminalistów, by dowiedzieć się co stało się z jedną z pacjentek, która zniknęła. A zaraz potem nadciąga huragan, a w więzieniu wybucha bunt. Robi się duszno i nieprzyjemnie. WYSOKIE NAPIĘCIE.

 

TVP Kultura godz. 23:00

Dzikość serca (Wild at Heart) - sensacyjny, USA 1990, reż. David Lynch, wyk. Nicolas Cage, Willem Dafoe, Laura Dern, Isabella Rossellini (120 min)

Para ucieka z rodzinnej miejscowości, próbując znaleźć dla siebie jakieś bezpieczne miejsce, a ścigają ich nasłani przez matkę dziewczyny mordercy, bo mamusia nie przepada za zięciem. To oczywiście tylko wstęp do BRUDNEJ, ROZDYGOTANEJ I MOCNEJ OPOWIEŚCI O MIŁOŚCI.

SERIALE

Ale kino+ godz. 20:10

Układ (Mammon) - serial kryminalny, Norwegia 2014, reż. Cecilie A. Mosli, wyk. Jon Oigarden, Terje Stromdahl, Ingjerd Egeberg, Alexander Tunby Rosseland (6x58 min)

Maraton, czyli całość za jednym przysiadem. Tym bardziej powinniście zobaczyć sześć odcinków, czyli całość, im bardziej ciekawi jesteście serialu "Pakt" z Marcinem Dorocińskim, który już niebawem ma się pojawić w HBO. Bo to jest oryginał tej historii, oryginał bohatera i oryginał kryminalnego wątku. Głównym bohaterem i sprawcą zamieszania w "Układzie" jest dziennikarz śledczy Peter Verasem, który w swoim środowisku znany jest z tego, że nie unika trudnych i niewygodnych dla różnych ważnych ludzi tematów.

My spotykamy go, kiedy podejmuje temat oszustw finansowych popełnianych przez polityczne elity Norwegii. Efekty jego śledczej roboty robią sporo zamieszania, wywołują prawdziwą burzę w mediach. Niestety oparcie się na doniesieniach tajnego i tajemniczego informatora z Węgier kończy się wielką klapą i tragedią. Skandynawskie kryminały albo już wchodzą, albo niebawem wejdą w stan kryzysu spowodowany przejściem jakości produkcji w ilość, ale "Układ" trzyma poziom, i broni dobrego imienia skandynawskiej szkoły kryminału.

Więcej o serialu napisałem w suplemencie do codziennego Polecaja: Norweski 'Układ' w Ale kino+, czyli czy warto zobaczyć oryginał 'Paktu'? >>

DOKUMENT

Stopklatka TV godz. 20:00

Pizza w Auschwitz (Pizza in Auschwitz) - film dokumentalny, Izrael 2009, reż. Moshe Zimerman (65 min)

Opowieść o człowieku, który przeżył pięć obozów koncentracyjnych. Razem z dziećmi mężczyzna jedzie teraz zobaczyć jeden z nich. Mają spędzić noc w obozie, w tych samych barakach, w których Chanoch spał, gdy był więźniem. WARTO WIEDZIEĆ.

Łamią konwenanse, opowiadając o Holocauście. Jak? Z humorem, w komiksie, za pomocą klocków... >>

I JESZCZE NA KRÓTKO

TCM o godz. 21:00 "Golfiarze", czyli jedna z klasycznych dla wczesnych lat 80. komedii z Chevy Chasem i Rodneyem Dangerfieldem (120 min)

FilmBox o godz. 21:00 "Oczy smoka", czyli Jean-Claude Van Damme, oczywiście walecznie (88 min)

CBS Europa o godz. 21:00 "Pobożne życzenie", czyli komedia romantyczna z Drew Barrymore, dla osłody (86 min)

TVP 1 o godz. 21:25 "Złoty środek", czyli mało śmieszna komedia Olafa Lubaszenko z Szymonem Bobrowskim, Anną Przybylską i panem Edwardem, tatą reżysera (101 min)

Universal o godz. 22:00 "Podwójna gra", czyli Matthew McConaughey, Al Pacino i Rene Russo pod napięciem (150 min)

Paramount o godz. 22:00 "Chinatown", czyli Roman Polański stylowo nadcina nos Jackowi Nicholsonowi (131 min)

AXN o godz. 22:00 "Faceci w czerni", czyli Tommy Lee Jones, Will Smith i zabawni kosmici (89 min)

Polsat o godz. 22.05 "Saga Zmierzch: Zaćmienie", czyli Robert Pattinson i Kristen Stewart w romantycznym fantasy (124 min)

TV Puls o godz. 22:25 "Kult", czyli Nicolas Cage, Ellen Burstyn, ale udane średnio (102 min)

Fokus TV o godz. 23:05 "Operacja Świt", czyli wojna okiem Wernera Herzog z Christianem Balem i Stevem Zahnem nieźle (145 min)

TV 6 o godz. 23:30 "Equilibrium", czyli Sean Bean odstawia leki i zaczyna dostrzegać sens życia, ale rząd nie lubi takich, którzy sensu szukają na własną rękę (107 min)

Więcej o: