Program TV na dziś: "Daily Soup" w Teatrze Telewizji, "Robin Hood: Faceci w rajtuzach" Mela Brooksa, "Wpadka" Setha Rogena i studenckie lat Agnieszki Holland [POLECAJ TV - 1.12.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...

TT @wkrzyzaniak ; FB: facebook.com/wojtko ; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 1.12

Zamiast przydługawego wstępu, do listy, która niżej, dodam jeszcze, że w Polsacie o godz. 22:05 ostatni odcinek "Skazanych", a w Ale kino+ od godz. 18:10 dwie części dokumentu "Reżyseria: Woody Allen" z 2012 roku, z okazji urodzin Mistrza. Polecaj wraca oczywiście jutro, a dzisiaj dobrego życzę wtorku.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:30

Daily Soup - sztuka duetu Amanita Muskaria, Polska 2012, reż. Małgorzata Bogajewska, wyk. Halina Skoczyńska, Janusz Gajos, Anna Grycewicz, Danuta Szaflarska (85 min)

Rzecz o trzypokoleniowej rodzinie, w której masa jest niezabliźnionych ran, różnych lęków, wzajemnych tajemnic i gierek, których orężem jest emocjonalny szantaż. I to wszystko składa się na ich rodzinną, domową codzienność, a dla nas zaprawiona sporą dawką - niestety głównie gorzkiego - humoru i groteski opowieść o tzw. kondycji współczesnej rodziny, jak powiedziałaby to pani w "Wiadomościach" czy innych "Wydarzeniach". Ogląda się to i słucha się tego z przyjemnością, ale refleksja później już nie jest taka pozytywna. DO TEATRU ZAWSZE WPAŚĆ WARTO.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Robin Hood: Faceci w rajtuzach (Robin Hood: Men in Tights) - komedia, Francja/USA 1993, reż. Mel Brooks, wyk. Cary Elwes, Richard Lewis, Roger Rees, Amy Yasbeck (100 min)

Mel Brooks żartuje sobie w swoim dobrym stylu z angielskiej legendy, historii i obyczajów, a takoż z najbardziej znanej ekranizacji tejże legendy, w której panem Robinem był Erol Flyn. BARDZO DO ZABAWY.

TVN 7 godz. 20:00

Kandydat (The Manchurian Candidate) - thriller, USA 2004, reż. Jonathan Demme, wyk. Denzel Washington, Liev Schreiber, Meryl Streep, Jeffrey Wright (129 min)

Uwspółcześniony pomysł z 1962 roku. Po powrocie z wojny w Zatoce Perskiej członków pewnego oddziału nawiedzają koszmary nasuwające podejrzenie, że zostali poddani praniu mózgów. I w trosce o przyjemność oglądania, więcej nie mogę. Ale wspaniałe role Denzela Washingtona, Liev Schreibera i Meryl Streep, a takoż scenariusz kręcący nami do końca. WYSOKIE NAPIĘCIE.

 

Canal+ Film godz. 20:00

Śnieżny ptak (White Bird in a Blizzard) - dramat kryminalny, Francja/USA 2014, reż. Gregg Araki, wyk. Shailene Woodley, Eva Green, Christopher Meloni, Shiloh Fernandez (87 min)

Kryminalna premiera w telewizorze. Matka pani Katarzyny była piękna, ale znikła gdzieś, gdy nasza bohaterka lat miała siedemnaście. Nie miała z nią dobrego kontaktu, ale teraz, trzy lata po zniknięciu mamy, pani Kasia musi zmierzyć się z trudną prawdą o tym, co się kiedyś wydarzyło w jej domu. DO ZOBACZENIA.

HBO godz. 20:10

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (The Hobbit: The Battle of the Five Armies) - film fantasy, Nowa Zelandia/USA 2014, reż. Peter Jackson, wyk. Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, Ken Stott (139 min)

Z dwiema statuetkami Saturna i nominacją do Oscara za montaż dźwięku. Ale przede wszystkim widowiskowa bajka. Tym razem Hobbitowi Bilbo i kompanii trzynastu krasnoludów udaje się odzyskać legendarny skarb Ereboru. Ale bogactwa Samotnej Góry kuszą nie tylko ich. Władca Ciemności wysyła legiony orków do ataku. WIDOWISKOWA ROZRYWKA.

TVP 1 godz. 20:25

Wpadka (Knocked Up) - komedia romantyczna, USA 2007, reż. Judd Apatow, wyk. Seth Rogen, Katherine Heigl, Paul Rudd, Leslie Mann (124 min)

Duet reżysersko aktorski Judd Apatow/Seth Rogen rozrywkę gwarantuje. Tym razem nocna zabawa w klubie ma nieoczekiwane konsekwencje dla ambitnej dziennikarki, która po ośmiu od niej tygodniach konstatuje, że jest w ciąży. Postanawia więc odszukać ojca dziecka. To co znajduje nie jest spełnieniem jej marzeń, ale podejmuje wyzwanie. I TO JEST DO ŚMIECHU ZDATNE.

 

TVN Fabuła godz. 21:00

Podaj dalej (Pay it Forward) - dramat obyczajowy, USA 2000, reż. Mimi Leder, wyk. Kevin Spacey, Helen Hunt, Haley Joel Osment, Jay Mohr (123 min)

Nauczyciel zleca uczniom wymyślenie sposobu ulepszenia świata i wprowadzenie go w życie. I oto jeden z uczniów wymyśla bardzo fajną akcję pomocy bezdomnym, do której z czasem przyłączają się nie tylko pozostali uczniowie, ale też inni ludzie. Dobrze się ogląda, tym bardziej, że BARDZO KRZEPIĄCE.

TVP Kultura godz. 22:05

Dziewczyny do wzięcia - komedia obyczajowa, Polska 1972, reż. Janusz Kondratiuk, wyk. Ewa Szykulska, Regina Regulska, Ewa Pielach, Jan Stawarz (45 min)

Dzieło kultowe. Trzy dziewczyny z prowincji przyjeżdżają do stolicy na podryw. Marzą o tym, by się zakochać, i nawet trafiają im się kandydaci. Wspólnie ruszają więc w miasto. I na krem sułtański idą. A przed filmem Michał Chaciński analizuje jedną, wybraną scenę. OBIEKT KULTU.

TVP 1 godz. 23:40

Windykatorzy (Repo Men) - thriller SF, USA/Kanada 2010, reż. Miguel Sapochnik, wyk. Jude Law, Forest Whitaker, Alice Braga, Liev Schreiber (106 min)

Pan pracuje dla korporacji, która zajmuje się sprzedażą sztucznych organów. Bo w tym świecie każdy może sobie sprawić dowolny nowy narząd, tylko że to drogie. Więc czasami zdarza się, że ktoś przestaje spłacać raty. I wtedy właśnie wkracza nas bohater, który te narządy odbiera. Czego skutkiem często bywa śmierć dłużnika. Ale i nasz pan windykator, kiedy ulega wypadkowi wszczepili my nowe serce, ale na spłatę go nie stać. I co teraz? No właśnie. SZYBKIE OGLĄDANIE.

TVP Kultura godz. 00:30

Anomalia (La cinquieme saison) - dramat obyczajowy, Belgia/Francja/Holandia 2012, reż. Peter Brosens, Jessica Woodworth, wyk. Aurélia Poirier, Django Schrevens, Sam Louwyck, Gill Vancompernolle (90 min)

Dziwny to film, bo z jednej strony ciekawa do rozważenia kwestia, przyczynek do zadania kilku ważnych pytań, a z drugiej strony strasznie wydaje mi się to pretensjonalne, które nie pozwala mi traktować tego wszystkiego poważnie. Chociaż może to tylko takie moje wrażenie. W każdym razie chodzi o to, że zniknęła wiosna więc pojawia się widmo głodu. A skoro tak, trzeba znaleźć winnego tego stanu rzeczy. I podejrzenia padają na syna lokalnego filozofa, którego społeczność zamierza złożyć w ofierze. JEST CIEKAWOŚĆ.

SERIAL

HBO Comedy godz. 20:10

Matka jest tylko jedna (Significant Mother) - serial komediowy, USA 2015, reż. John Putch, Tripp Reed, wyk. Josh Zuckerman, Krista Allen, Nathaniel Buzolic, Emma Fitzpatrick (20 min)

Premiera pierwszego z dziewięciu odcinków zabawnego, ale umiarkowanie, serialu o początkującym restauratorze, który dowiaduje się, że jego przyjaciel ma romans z jego matką. DO ZOBACZENIA.

TVP 1 godz. 22:45

Gwardia (Hwardyja) - serial sensacyjny, Ukraina 2015, reż. Aleksiej Szapariew, wyk. Aleksiej Gorbunow, Dmitrij Stupka, Acht

Drugi z czterech odcinków ukraińskiej opowieści o ochotnikach, którzy po tym co działo się na kijowskim Majdanie, jako pierwsi odpowiedzieli na wezwanie do wstąpienia w szeregi Gwardii Narodowej. Szkoli ich weteran wojny w Afganistanie. NIESTETY STRASZNIE WTÓRNE, ALE CIEKAWOŚĆ JEST.

TV Puls godz. 22:50

Trzynasty apostoł (Il tredicesimo apostolo) - serial sensacyjny, Włochy 2012, reż. Alexis Cahill, wyk. Luigi Diberti, Claudio Gioe, Claudia Pandolfi, Stefano Pesce (60 min)

Drugi z dwunastu odcinków o jezuicie i atrakcyjnej pani psycholog, którzy poznać chcą i zrozumieć szereg paranormalnych zjawisk i religijnych tajemnic, więc wspólnie prowadzą śledztwa. ARCHIWUM X TO TO NIE JEST, ALE BYWA CIEKAWIE.

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:35

Misja Rosetta (Mission Rosetta) - film dokumentalny, Francja 2015, reż. Jean-Christophe Ribot (53 min)

Premiera w telewizorze. Z wyczuciem, żeby mógł zrozumieć nawet przypadkowy widz, ale bez popadania w banał o sondzie Rosetta i jej kosmicznej misji, której historia rozpoczęła się w 1984 roku, a w kosmos poleciała w 2004 roku. A w projekt zaangażowana jest również Polska. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP 2 godz. 22:50

Powrót Agnieszki H. - film dokumentalny, Polska 2014, reż. Krystyna Krauze, Jacek Petrycki (77 min)

Wspomnienie studenckich lat Agnieszki Holland, która w latach 1966-1971 studiowała na FAMU w Pradze. Pani reżyser wraca do poznanych w młodości miejsc i ludzi. Bywa zabawnie, bywa nostalgicznie, WARTO ZOBACZYĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TNT o godz. 19:05 "Wstrząsy", czyli moja ulubiona komedia z Kevinem Baconem, w którym z kolegą musi upolować prehistoryczne, siejące spustoszenie stwory (115 min)

Polsat o godz. 20:05 "Wpół do śmierci", czyli Steven Seagal, i wszystko jasne (106 min)

TV 4 o godz. 22:00 "Naznaczony", czyli taki sobie horror na zaśnięcie (103 min)

TVN 7 o godz. 22:45 "Listy z Iwo Jimy", czyli Clint Eastwood i prawda o wielkiej bitwie (141 min)

Polsat o godz. 23:05 "Wrobiony", czyli Aaron Eckhart i Olga Kurylenko pod jako takim napięciem (100 min)